کد خبر : 79942
/ 09:42
سود سپرده‌ها همچنان معاف از مالیات؛ دبیرشورای هماهنگی بانک ها:

وضع هرگونه مالیات برای سپرده های بانکی منتفی است

البته اکنو ن یکی از اقسام مالیات در دنیا اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی است که برخی از کشورها مبادرت به دریافت آن می‌کنند. اتخاذ چنین رویکردی هم از بابت رعایت عدالت اقتصادی و هم از منظر گسترش پایه مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت قابل دفاع است.

وضع هرگونه مالیات برای سپرده های بانکی منتفی است

علیرضا ظهیری- چند روزی است که موضوع دریافت مالیات از سود سپرده‌های مردمی نزد بانک‌ها در محافل مختلف مطرح شده است و اخبار ضد و نقیضی از نوع انجام این طرح به گوش می‌رسد. هرچند که این موضوع از سوی مسئولان تکذیب شده‌است اما با این حال، این قبیل شایعات در فضای اقتصادی کشور تأثیر منفی به‌همراه دارد.
البته اکنو ن یکی از اقسام مالیات در دنیا اخذ مالیات از سود سپرده‌های بانکی است که برخی از کشورها مبادرت به دریافت آن می‌کنند.
اتخاذ چنین رویکردی هم از بابت رعایت عدالت اقتصادی و هم از منظر گسترش پایه مالیاتی و افزایش درآمدهای دولت قابل دفاع است.
عدالت اقتصادی حکم می‌کند تا درآمد حاصل از سود سپرده‌گذاری نیز همانند بسیاری از فعالیت‌های بخش واقعی اقتصاد که بر خلاف سپرده‌گذاری در بانک‌ها در معرض ریسک‌های زیادی قرار دارند، مشمول پرداخت مالیات
شوند.
اما نکته قابل تأمل این است که آیا اجرای چنین طرحی در کشور ما با توجه به وجود بازارهای غیر رسمی اقدامی مثبت است یا خیر؟
طی سال‌های اخیر تجربه ثابت کرده که هر گاه مردم پول خود را از بانک‌ها خارج کرده‌اند این سرمایه‌های مردمی به سمت بازارهای غیر رسمی همچون بازار دلار یا سکه سوق پیدا کرده و تشنجی در بازار ایجاد شده است، اما با توجه به اهمیت موضوع دریافت مالیات از هر فعالیت اقتصادی، این نکته حائز اهمیت است که در صورت اجرای این طرح باید زیرساخت‌های لازم برای مدیریت منابع مردمی در صورت احتمال خروج این منابع از بانک‌ها
پیش‌بینی شود.

گرفتن مالیات پیش‌شرط می‌خواهد
در همین باره علیرضا حدادیان، کارشناس حوزه بانکی، در گفت‌وگو با شهرآرا، با استقبال از دریافت مالیات از سود سپرده بانکی گفت: به طور قطع دریافت مالیات از یک فعالیت بانکی اقدامی مثبت است، البته برای انجام چنین اقدامی باید پس نیازهای آن نیز تدارک دیده شود.
وی با تأکید بر اینکه اگر قرار بر گرفتن مالیات است، در ابتدا نباید مالیات از اصل سپرده گرفته شود و در مرحله دوم باید مالیاتی متعارف از سود سپرده دریافت شود درباره احتمال خارج شدن سپرده‌های مردمی از بانک‌ها نیز اظهار کرد: سیاست‌گذاران باید تدابیری بیندیشند تا در صورت احتمال خروج منابع مردمی از بانک‌ها، این سرمایه‌ها به سمت بازارهای مولد و سود آفرین سوق پیدا کند.
وی افزود: به طور قطع سوق پیدا کردن سپرده‌های مردمی به سمت بازارهای کاذبی نظیر سکه و دلار، دیگر آن جذابیت را ندارد زیرا مردم متوجه شدند سود حاصل از این بازار مطمئن نیست و احتمال ضرر بیشتر است.

دریافت مالیات از سپرده‌ها بی‌اعتمادی را در پی خواهد داشت
مهدویان، از دیگر کارشناس حوزه اقتصادی و بانکی نیز با اشاره به موارد مختلف مطرح شده درباره احتمال دریافت مالیات از سود سپرده بانکی یا گرفتن مالیات از بانک‌هایی که نرخ سود بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند، گفت: موضوع مالیات بر سود سپرده بانکی که طی چند روز اخیر مطرح شده ارتباطی با سود بالا یا پایین بانک‌ها
ندارد.
وی بیان کرد: بانک‌ها یا مؤسسات که سود بالا می‌دهند به طور قطع جزو مؤسساتی هستند که فعالیت غیر قانونی دارند، بنابراین مقام مالیاتی می‌تواند در هر زمان و با هر نرخی که بخواهد برای این مؤسسات مالیات تعیین کند.وی افزود: آنچه که این روزها در اخبار نقل می‌شود مربوط به دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی است. البته با توجه به اتفاقات اخیر بازار سکه و ارز، کمی این موضوع به دلیل امکان التهاب آفرینی در بازار فروکش کرده است.
این کارشناس بانکی در ادامه به اثرات احتمالی اجرای طرح دریافت مالیات از سود سپرده‌ها اشاره کرد و افزود: اگر این اتفاق بیفتد، بی‌اعتمادی مردم به نظام بانکی و مالیات را افزایش می‌دهد زیرا نه از بابت دریافت مالیات بلکه از بابت محرمیت اطلاعات بانکی و درز کردن اطلاعات مردم، احتمال بی‌اعتماد شدن مردم به شبکه بانکی افزایش می‌یابد و در نهایت به خروج سنگین منابع از بانک‌ها و تزریق آن به بازارهای احتکاری و غیر رسمی منجر خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا گرفتن مالیات از سود سپرده‌های بانکی منطقی است؟ گفت: به طور قطع گرفتن مالیات از سود سپرده اقدامی غیر منطقی و بی‌ربط نیست و این امر در بلند مدت باید اتفاق بیفتد.مهدویان افزود: البته اجرای این طرح در کشور به صورت کوتاه مدت و میان مدت باید به گونه‌ای عمل شود که موجب التهاب بازار نشود و زیر ساخت‌های این امر باید به گونه‌ای تدارک دیده شود تا نتیجه‌ای مثبت را به همراه داشته باشد.وی با تأکید بر اینکه باید این فرهنگ بین مردم نهادینه شود که هر فعالیت اقتصادی مستحق گرفتن مالیات است، بیان کرد: البته نکته‌ای که در این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد، مشروعیت فعالیت‌های مالیاتی است، متأسفانه با توجه به اینکه عملکرد هزینه کرد مالیات در کشور شفاف نیست، سیستم مالیاتی در ایران هنوز مشروعیت لازم را در بین مردم ندارد.

مالیات از سود سپرده مردم گرفته نمی‌شود
در همین باره دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی وضع هر گونه مالیات برای سپرده‌گذاران بانکی را منتفی اعلام کرد و گفت: هنوز هیچ بخشنامه مدون و قاطعی برای گرفتن مالیات از سود سپرده یا بانک‌هایی که نرخ سود بالا می‌دهند به دست ما نرسیده است.
محمود منصوری با بیان اینکه البته این احتمال وجود دارد تا بانک‌هایی که نرخ سود بالایی نسبت به نرخ سود مصوب به سپرده‌های بانکی خود می‌دهند مشمول پرداخت مالیات شوند، ادامه داد: تنها موضوعی که تاکنون صحبت شده این است که مالیات برای بانک‌هایی که نرخ سود بالا می‌دهند، اعمال شود اما این موضوع نیز هنوز به صورت بخشنامه مشخص به دست ما نرسیده است.
وی درباره وجود این احتمال که انجام اقداماتی برای دریافت مالیات منجر به خروج سپرده‌های مردمی خواهد شد، بیان کرد: بعید می‌دانم که اگر برای بانک‌ها مالیات وضع شود، سپرده‌های مردمی از بانک‌ها خارج شود زیرا مالیات از بانک‌هایی گرفته می‌شود که نرخ سود قانونی را رعایت نمی‌کنند.
همچنین رحیم زارع،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نیز در این باره گفت:این مسئله می تواند سبب روانه شدن نقدینگی به بازارهای مانند طلا وسکه بشود از این رو فعلا این مسئله باید مسکوت بماند تا بازارهای دیگر مانند دلار و مسکن دچار تلاطم نشوند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی