کد خبر : 79979
/ 09:20
طی ٩ ماه امسال ٢٠ هزار شغل جدید در عرصه صنعت ، معدن و تجارت خراسان رضوی ایجاد شده است؛

گام بزرگ صنعت در اشتغال‌زایی

مسئولان استانی حوزه اشتغال صنعت، معدن و تجارت رقم سهمیه‌ای برای استان را ٢۶ هزار و۵٠ نفر اعلام می‌کنند.

گام بزرگ صنعت در اشتغال‌زایی

علیرضا ظهیری- یکی از برنامه‌های مهم دولت دوازدهم در استان خراسان رضوی ایجاد ١۶٠ هزار شغل پایدار است که در این راستا نقش حوزه صنعت، معدن و تجارت با ایجاد بیش از ٢۶ هزار شغل کتمان ناپذیر است.
براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ٩۶ از مجموع ۲۷۹ هزار و ۸۹۸ شغل پیش‌بینی شده، استان‌های «خراسان رضوی، تهران، یزد، سمنان و اصفهان»با ۱۲ هزار و ۱۸۱ فقره جواز تأسیس بیشترین اشتغال‌زایی را به خود اختصاص داده‌اند.
براساس این، اشتغال پیش‌بینی شده برای استان خراسان رضوی برای ۲۷ هزار و ۲۹۰ نفر است، مجموع جواز تأسیس صادره برای این استان برابر با هزار و ۱۶۵ فقره بوده است. اشتغال پیش‌بینی شده برای استان تهران نیز برای ۱۸هزار و ۲۳ نفر بوده که برای این استان در مجموع ۶۰۴ فقره جواز تأسیس صادر شده است.
در حالی این آمار از سوی وزارت صنعت اعلام شده است که مسئولان استانی حوزه اشتغال صنعت، معدن و تجارت رقم سهمیه‌ای برای استان را ٢۶ هزار و۵٠ نفر اعلام می‌کنند.

سهمیه ٢۶ هزار نفری
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی که متولی حوزه اشتغال این سازمان نیز هست در گفت‌وگو با شهرآرا گفت: مبنای ایجاد شغل در خراسان رضوی در ابتدای سال ١٢٣ هزار نفر بود که این رقم به ١۶٠ شغل برای ١۶٠ هزار نفر افزایش یافت. علی غفوری مقدم با بیان اینکه بر اساس سهمیه اعلام شده برای بخش صنعت، معدن و تجارت از مجموع ١۶٠ هزار شغل، ٢۶ هزار و ۵٠ نفر مربوط به این بخش است، ادامه داد: از این تعداد براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در بخش صنعت و در حوزه پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی ٩ هزار و ٣۴٧ شغل، در بخش تسهیلات رونق تولید، ١٢٠٠ شغل برای حوزه پروانه‌های بهره‌برداری و اکتشافات معدنی، هزار و ١٣۴ شغل، حوزه بازرگانی و اصناف در بخش توسعه فروشگاه‌های مجازی، فروشگاه‌های بزرگ و شرکت‌های پخش هزار و۴٠٠ شغل است.
وی افزود: همچنین در بخش‌های مختلف اصناف نیز ١١ هزار و ۶٠٩ شغل و در حوزه فرش نیز هزار و ٣۶٠ شغل پیش بینی شده است.
غفوری مقدم در ادامه با بیان اینکه برش ایجاد شغل در سال ٩۶ در بخش صنعت، معدن و تجارت به صورت ۴ ماهه بوده است به برنامه‌ریزی ٨ ماهه ایجاد شغل و عملکرد ٩ ماهه اشاره کرد و گفت: در حوزه پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی پیش بینی ما در ٨ ماهه ایجاد اشتغال برای سه هزار و ۴٠٠ نفر بوده است که طی ٩ ماهه امسال برای پنج هزار و ۴۴٨ نفر ایجاد شغل شده است.
وی ادامه داد: همچنین در بخش برنامه‌ریزی ٨ ماهه برای حوزه تسهیلات رونق تولید ۴٨٠ ، پروانه‌های معدن و استخراج ۵۶٠ ، فروشگاه‌های مجازی ٢۵٠ ، فروشگاه‌های بزرگ و شرکت‌های پخش ۵۶٧ ، صدور پروانه‌های کسب برای واحدهای صنفی ٨۵٠٠ ، حوزه فرش ٢۵٠ و مشاغل خانگی ۴٠ ایجاد شغل پیش‌بینی شده بود که به ترتیب در ٩ ماهه در بخش‌های یاد شده ١٢٠، ۶٣٠، ١٠٠٠، ۵٨٠، ١١ هزار و٧۵٠، ٣٣۶ و ٨۵ شغل پایدار ایجاد شده است.

افزایش کار در فضای مجازی
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی علت افزایش ایجاد شغل در بخش فروشگاه‌های مجازی را این‌گونه بیان کرد که با توجه به سرعت بالای این مدل کسب و کارهای ایجاد شغل در این حوزه در خراسان رضوی نیز بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌ها صورت گرفته است.
غفوری مقدم درباره پایین بودن ایجاد اشتغال در حوزه تسهیلات رونق تولید نیز افزود: با توجه به اینکه عملکرد سازمان در این بخش از ابتدای دی ماه سال جاری انجام شده است به طور قطع در ماه‌های آتی و در صورت همکاری بانک‌های اشتغال این بخش نیز افزایش خواهد یافت.
وی افزود: در حالی که پیش بینی این سازمان در ٨ ماهه ایجاد حدود ١۶ هزار شغل بوده است اما عملکرد این سازمان نشان می‌دهد که طی ٩ ماهه امسال بالغ بر ٢٠ هزار شغل ایجاد شده است.

سرمایه‌گذاری ٣۴ هزار میلیاردی برای توسعه متوازن
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری در سال ٩۶ نیز افزود: امسال
٢۴٨ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ٣۴ هزار و ۵٨٨ میلیارد ریال با ظرفیت ایجاد اشتغال برای شش هزار و ٢٧۵ نفر ایجاد شده است.
وی هدف‌گذاری این سازمان را در بخش سرمایه‌گذاری، توسعه متوازن استان دانست و افزود: ایجاد طرح‌هایی همچون کارخانه گندله سازی و کنستانتره در بخش فولاد و ایجاد کارخانجاتی همچون شیشه، فرآورده‌های سلیس و سیمان در راستای توسعه متوازن صنعتی در استان بوده است.

اشتغال‌زایی برای هزار و ٢۶٨ نفر در شهرک‌های صنعتی
همچنین مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی درگفت‌وگو با ایرنا گفت: از ابتدای سال تا پایان دی‌ماه، با بهره برداری از واحدهای صنعتی جدید و اجرای طرح های عمرانی برای هزار و ٢۶٨نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان شغل ایجاد شده است.
مسعود مهدی زاده مقدم با بیان اینکه از این تعداد ٧١٨ نفر در نواحی صنعتی مناطق کمتر توسعه یافته استان و ٢١ نفر در طرح های عمرانی مشغول شده‌اند، ادامه داد: در ١٠ ماهه امسال، ٧۶ واحد صنعتی جدید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی افتتاح و به بهره برداری رسید و ۵۴ هکتار زمین در این شهرک‌ها و نواحی برای راه اندازی واحدهای جدید به متقاضیان واگذار شد.
وی با بیان اینکه ۴۴ درصد از صنایع و ۴٠ درصد از اشتغال استان مربوط به شهرک‌‌ها و نواحی صنعتی است، افزود: اکنون ٢ هزار و ۴٨١ واحد صنعتی بهره برداری شده با سرمایه گذاری ٣٨ هزار و ۴٣٨ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ٧۴ هزار و ۵٢٠ نفر در شهرک ‌ها و نواحی صنعتی مستقر هستند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به طرح‌های قابل افتتاح در دهه فجر امسال، گفت: هم‌زمان با سالگرد پیروزی انقلاب از هشت واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۴۶٠ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی برای ٢٣٣ نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بهره برداری می‌شود.
مهدی زاده مقدم افزود: از این واحدها، پنج واحد در شهرک صنعتی چناران، یک واحد در شهرک صنعتی تربت حیدریه و ٢ واحد در ناحیه صنعتی رشتخوار افتتاح می شود که زمینه فعالیت آن‌ها صنایع غذایی، ریخته گری، تجهیزات الکترونیکی و صنایع پلیمری است.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی