کد خبر : 79982
/ 12:37
برندگان جشنواره تئاتر فجر از اهمیت این جوایز ملی می‌گویند؛

۵ ستاره برای تئاترمشهد

دوشنبه شب بی تردید شبی خاطره‌انگیز برای تئاتر مشهد بود. شبی که هنرمندان شهر ما در بخش‌های مختلف سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر کاندیدا و در نهایت موفق به کسب پنج جایزه شدند.

۵ ستاره برای تئاترمشهد

احسان خزاعی – شهرآراآنلاین، دوشنبه شب بی تردید شبی خاطره‌انگیز برای تئاتر مشهد بود. شبی که هنرمندان شهر ما در بخش‌های مختلف سی و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر کاندیدا و در نهایت موفق به کسب پنج جایزه شدند. گپی کوتاه با این پنج هنرمند، ارزش و اهمیت این حضور درخشان و کسب جوایز را بهتر نشان می‌دهد.

جای خالی مدیران در جشن گفت‌وگوی تئاتر
«محمد حسن نیازی» جوان‌ترین کارگردان حاضر در سی و ششمین جشنواره فجر بود و توانست لوح تقدیر بهترین کارگردانی را برای نمایش پیانیستولوژی به دست آورد. او که سال گذشته نیز با نمایش موزیکال فونیکس توانسته بود افتخارات بسیاری در جشنواره فجر کسب کند درباره اهمیت این موفقیت‌ها می‌گوید: اینکه سال گذشته نمایش ما جایزه گرفت کار ما را به نوعی سخت کرد و انتظارها را بالا برد و امسال هم کارهای خوبی در جشنواره بود ولی خوشحالم که توانستیم باز هم جوایز سال گذشته را تکرار کنیم. اینکه پنج بار نام تئاتر مشهد برده شد، به نظرم فرصت و افتخار بی نظیری بود.
او از فرصتی که این جشنواره می‌تواند در اختیار تئاتر شهر ما بگذارد و خیلی به آن توجه نشده است، گله مند است: به نظرم جشنواره فرصت خوبی برای تئاتر مشهد بود و می‌شد از آن بهره برد که متأسفانه به درستی انجام نشد چون مدیران هنری شهر و مسئولان تئاتر ما در جشنواره حضور نداشتند. ای کاش رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان در جشنواره حضور می‌داشت تا خیلی بیش از این از حضورمان در این جشنواره بهره می‌بردیم. ما به عنوان هنرمند وظیفه‌مان را انجام دادیم و خدا را شکر که موفق به کسب نتیجه هم شدیم اما قطعا اگر مسئولان ما حضور می‌داشتند، اتفاقات بهتری برای ما رقم می‌خورد. در جشن گفت‌وگوی تئاتر، جای مدیران ما برای فتح باب گفت‌وگو درباره مسائل و مشکلات تئاتر مشهد خالی بود.

افتخار شخصی این جوایز بیشتر است
شاید بتوان گفت «مهدی ضیاء چمنی» یکی از سخت‌ترین جوایز جشنواره را برای تئاتر مشهد به ارمغان آورد. تندیس نویسندگی در حوزه بین‌الملل برای نمایش حذفیات که بسیاری، کسب آن را موفقیتی بزرگ می‌دانند. او درباره اثر این موفقیت برای تئاتر مشهد می‌گوید: من هنوز هم معتقدم این حضور در جشنواره فجر و کسب جوایز، بیشتر از اینکه کمک به تئاتر شهر ما بکند، به خود شخص برنده کمک می‌کند. البته این جوایز در تاریخ تئاتر مشهد ثبت می‌شود ولی بیش از این بعید می‌دانم کاری بکند. جایزه است و فقط رزومه می‌سازد. ولی برای خود فردی که این موفقیت را کسب کرده می‌تواند فرصت‌های خوبی برای گسترش دادن به کارش ایجاد کند.
این اتفاق بزرگ است به ویژه جایزه‌ای که من در بخش بین‌الملل گرفتم، جایزه مهم و سختی است اما مقطعی است و به زودی فراموش می‌شود و تنها چیزی که می‌ماند، این است که سطح توقع‌ها از تو بالاتر می‌رود و کار و مسئولیتت را سخت‌تر می‌کند.
ضیاء چمنی درباره آینده تئاتر مشهد می‌گوید: تئاتر مشهد فعالیت خوبی دارد و این جوایز هم گواه همین است اما باید بپذیریم که با وجود محدودیت‌های داخل و خارج از تئاتر، حد محدودی برای پیشرفت دارد و ناخودآگاه آن‌هایی را که به دنبال رشد بیشتر هستند، وادار به مهاجرت می‌کند. من خودم به طور جدی به این فکر می‌کنم که برای کار و زندگی به تهران بروم چون فکر می‌کنم تهران نسبت به مشهد مثل دریا نسبت به حوض است و هرچند امکان غرق شدن در دریا وجود دارد، اما من آن را به خفه شدن در حوض ترجیح می‌دهم.

مشهد بازيگران زن توانمندی دارد
«مهسا غفوریان» در دو بخش مسابقه ایران و مسابقه بین‌الملل کاندیدای بازیگری زن شد و موفق به کسب تقدیر در بخش مسابقه ایران برای پیانیستولوژی شد. او درباره اهمیت این جایزه می‌گوید: جایزه‌ای که من گرفتم پس از سال‌ها برای مشهد به دست آمد و مدت‌ها بود که هیچ بازیگر زنی از مشهد موفق به کسب آن نشده بود. این برای خود من افتخار بزرگی است و از این بابت خیلی خوشحالم. هر چند مسئولیت من را به عنوان بازیگر سنگین‌تر می‌کند و امیدوارم این جایزه برای سایر خانم‌های بازیگر مشهد که بسیار توانمند هستند نیز به دست بیاید.
غفوریان درباره اثر این جوایز بر گسترش تئاتر مشهد نگاهی امیدوارانه دارد: نمی‌دانم این جوایز می‌تواند به تئاتر ما کمکی بکند یا نه ولی به هر حال تئاتر مشهد در حال پیشرفت است و حالا برای تئاتر شهر ما مهم است که چنین جوایزی بگیریم چون می‌تواند راهی را برای بچه‌های تئاتر مشهد باز کند تا بیشتر دیده شوند و راهشان را به سمت کارهای بهتر و بزرگ‌تر باز کنند.

بستری مناسب برای تئاتر موزیکال فراهم نیست
«میلاد قنبری» امسال هم موفق شد جایزه آهنگ‌سازی جشنواره را از آن خود کند و این بار برای پیانیستولوژی: این دومین سال پیاپی است که من جایزه آهنگ‌سازی را می‌گیرم. به نظر من مشهد توانایی بالایی در حوزه تئاتر و به ویژه نمایش موزیکال دارد اما متأسفانه فضا و بستر مناسب برای رشد فراهم نیست. او با اشاره به مشکلات موجود می‌گوید: ما در مشهد افراد توانمندی در حوزه نمایش موزیکال داریم. خود محمد نیازی با این سن کم و تجربه و توان بالا، یک شگفتی است اما متأسفانه امکانات سخت افزاری ما مناسب کار موزیکال نیست. ما سالن مناسب این کار نداریم، امکان نورپردازی، صدابرداری و حتی امکانات صحنه خوب نداریم و این کار را خیلی سخت می‌کند. با این تفاسیر، من خیلی امیدوار نیستم که تئاتر موزیکال در مشهد بتواند اتفاقات خیلی بزرگی رقم بزند چون فراهم شدن این امکانات سخت افزاری، اراده و عزمی در سطح مسئولان می‌خواهد که الان خیلی این را در مدیران نمی‌توان دید.

تئاتر مشهد بزرگ‌تر از این جوایز است
«شهاب افتخاری» تندیس بهترین طراحی صحنه جشنواره فجر را برای نمایش پیانیستولوژی از آن خود کرد. او معتقد است تئاتر مشهد بزرگ‌تر از این جوایز است: این جایزه‌ها متعلق به همه مردم مشهد است اما من فکر می‌کنم این جوایز نمی‌تواند کمکی به تئاتر مشهد بکند چون تئاتر مشهد بزرگ‌تر از این جوایز است و من معتقدم، در بسیاری از بخش‌ها ما کارمان حتی از کارهای تهرانی نیز بهتر است. افتخاری اما از ارزش این جوایز در معرفی تئاتر مشهد نیز غافل نمی‌شود: با این وجود من این جوایز را مهم می‌دانم از این نظر که باعث می‌شود تئاتر مشهد در سطح کشور دیده شود و آن بخش‌هایی که ما قوی‌تر هستیم، به چشم بیاید. نباید یادمان برود که سال‌ها پیش، فقط حضور در جشنواره تئاتر فجر و قبول شدن کاری از مشهد برای ما آرزو بود ولی الان دیگر حضور برای ما کافی نیست و هر سال به دنبال جوایز بیشتر هستیم و این اتفاق مهمی است.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی