• خانه
  • فرهنگی
  • شهردار مشهد: برای سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر به مشهد بیایید
کد خبر : 80053
/ 10:41
در مراسمی با حضور مردم و مسئولان، پانزدهمين جشنواره فيلم فجر مشهد آغاز شد؛

شهردار مشهد: برای سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر به مشهد بیایید

پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، عصر روز جمعه ١٣بهمن‌ماه، در پردیس سینمایی اطلس مشهد آغاز به کار کرد.

شهردار مشهد: برای سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و هنر به مشهد بیایید

فهمیه جوان- پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، عصر روز جمعه ١٣بهمن‌ماه، در پردیس سینمایی اطلس مشهد آغاز به کار کرد.
این مراسم که با حضور دکتر کاراندیش معاون محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی، قاسم تقی‌زاده‌خامسی شهردار مشهد،محمد رضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد، حمیدرضا موحدی زاده نایب رئیس شورای شهر، دکتر احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر و بتول گندمی رئیس کمیسون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد و جمعی از هنرمندان و فعالان سینما و اصحاب رسانه برگزار شد، با نمایش فیلم «به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و با حضور عوامل این فیلم همراه بود.

٣١ سینما تا پایان ٩۶
در ابتدای مراسم دکتر سید سعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با ابراز خرسندی از اینکه به همت و تلاش مسئولان پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر را در مشهد جشن گرفته‌ایم گفت: آیین افتتاحیه جشنواره امسال با افتتاح پردیس سینمایی اطلس همراه است که با دارا بودن ١١ سالن سینمایی، ١١٣٠ صندلی به چرخه نمایش مشهد اضافه کرده است.
وی با بیان اینکه پیش از این نیزمشهد در رده‌بندی سینماهای کشور در رأس آمار قرار داشت و بالاترین فروش بعد از تهران، در سینماهای مشهد اتفاق می‌افتاد، گفت: پیش از افتتاح این مجموعه سینمایی، مشهد دارای ١۶ سالن سینمایی بود که از این پس و با افتتاح پردیس سینمایی اطلس، این تعداد به ٢٧ سالن سینمایی می‌رسد و تا پایان سال به ٣١ سالن خواهد رسید.
سرابی ادامه داد: اینکه امروز این مجموعه سینمایی در اختیار جامعه سینمایی استان قرار می‌گیرد همه از پیگیری‌های استاندار محترم است. افتتاح این پردیس سینمایی و مجموعه‌هایی از این دست نتیجه جلساتی به نام اتاق گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و هنر و دولت است که به ریاست استاندار شکل می‌گیرد.
دکتر سرابی در ادامه به برنامه نمایش فیلم‌های جشنواره اشاره کرد و گفت: جشنواره فجر با مجموعه تقریبا کاملی از فیلم‌های جشنواره اکران خواهد شد. تعداد ٢٠ فیلم از بخش مسابقه در چهارسینمای مشهد اکران می‌شود. همچنین شش فیلم کودک در سئانس صبح قرار داده شده‌است که با هماهنگی آموزش و پرورش، صبح‌ها با نمایش این پویانمایی‌ها، میزبان دانش آموزان در جشنواره فجر خواهیم بود.
وی افزود: شش فیلم بلند و ١٩ فیلم کوتاه از ساخته‌های سینمایی هنرمندان مشهدی نیز در سالن سینمایی شهید ابراهیم اصغرزاده به نمایش در می‌آید.

مشهدی ها در صدر سینماروهای کشور
در ادامه این مراسم، تقی زاده خامسی، شهردار مشهد، با بیان اینکه برای اولین بار است که جشنواره فیلم فجر در مشهد با این تعداد فیلم اکران می‌شود، گفت: اولین بار است که یک پردیس سینمایی با ١١ سالن توسط بخش خصوصی در مشهد افتتاح شده است با این حال ما هنوز اول راه هستیم چون از ٧ میلیارد دلار فروش بلیت سینما در دنیا، ایران رقم بسیار ناچیزی را در گیشه‌های سینمایی‌اش می‌فروشد و کشورهایی که جمعیتی شبیه ما دارند، ١٠ برابر سالن سینما بیشتر در اختیار دارند. ما هم‌اکنون دارای ٣۵٠ سالن هستیم در حالی‌که مقیاس استاندارد جهانی برای این تعداد ٣۵٠٠ سالن است.
وی افزود: ما اول راه هستیم زیرا هنوز تکلیفمان را با فیلم و موسیقی و تئاتر نمی‌دانیم و هنوز مشخص نیست که آیا فیلم و موسیقی و تئاتر را می‌خواهیم یا نه؟!
شهردار مشهد ادامه داد: کسری‌های زیادی وجود دارد و این کسری‌ها را متوجه مسئولان و خودم می‌دانم که قصور داشته‌ایم و به نوبه خودم از این کاستی‌ها عذرخواهی می‌کنم.
وی به نقاط قوت و امید بخش سینمای کشور نیز اشاره کرد و ادامه داد: با وجود تمام این کاستی‌ها اما امیدواریم به امثال حاتمی‌کیاهایی که با تمام مشکلاتی که وجود دارد همچنان این مسیر را ادامه می‌دهند و امیدوار می‌مانیم چون با وجود ساخت فقط ١٠٠ فیلم در سال، ده ها جایزه جهانی به دست می‌آوریم.
تقی‌زاده خامسی به علاقه‌مندی مردم مشهد به سینما نیز اشاره کرد و گفت: در نظر سنجی که وزارت ارشاد اسلامی در کشور انجام داده است، از بین ١٠ نفری که بیشترین تعداد بلیت سینما را در کشور خریداری کرده‌اند، هشت نفر مشهدی بودند.
وی در انتها از تمام سرمایه گذاران از همه استان‌ها دعوت کرد که با توجه به جایگاه خوب فرهنگی و هنری مشهد، به این شهر بیایند و در حوزه فرهنگ و هنر سرمایه گذاری کنند.

سینما زبان گویایی دارد
دکتر کاراندیش، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ابلاغ سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود که درباره لزوم پرداختن به فعالیت‌های فرهنگی و هنری و برگزاری جشنواره‌هایی همچون جشنواره فجر، گفت: اگر جوامع به این باور برسند که توسعه همه جانبه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی منوط به توسعه پایدار در حوزه فرهنگ و هنر است، بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌شود. جوامعی که توانستند رشد کنند در ابتدا سطح فرهنگ و هنر را در جامعه خود ارتقا دادند تا از طریق آن به توسعه در تمام بخش‌ها دست یافتند. این مسئله امری است که در دنیا ثابت شده است.
وی با تأکید بر اینکه در بین حوزه فرهنگ و هنر، سینما زبان بسیار گویایی در فرهنگ سازی دارد، گفت: جشنواره‌های فجر نیز باید با بهره مندی از این توانمندی و تأثیرگذاری، هم به مسائل ارزشی بپردازند و هم به مسائل اخلاقی و اجتماعی تا بتوانند در توسعه جامعه تأثیرگذار باشند.
دکتر کاراندیش با تجلیل از اقدامات مؤثر شهردار مشهد خاطر نشان کرد: تقی زاده خامسی زمانی که مسئولیتی نداشت پیشنهاد برگزاری جلساتی را داد که به تشکیل «گروه مالی توسعه هنر» منجر شد که با سرمایه بسیار خوب از سوی بخش خصوصی و بانک‌ها حمایت می‌شود و در اداره این گروه مسئولان دولتی هیچ نقشی ندارند. نقش این گروه در توسعه زیر ساخت‌های فرهنگ و هنر بسیار پررنگ است.
وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که سینما در کشور به عنوان یک صنعت شناخته شود تا صنعت سینما از نظر اقتصادی به رسمیت شناخته شود و بتواند از امکانات حوزه صنعت استفاده کند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در کنار تمامی مشکلات اقدامات مؤثری نیز در حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفته است گفت: دیجیتالی کردن سینماهای کشور، ایجاد سینمای سیار و کمک به ساخت سینماها از جمله این اقدامات بوده است. در چهار سال گذشته تا پایان امسال ١٠٠ سالن سینما به سالن‌های کشور اضافه می‌شود تا بتوانیم از این صنعت در راستای توسعه فرهنگ کشور استفاده کنیم.

در حاشیه
- در مراسم افتتاحیه فیلم فجر مشهد از الیا محتشمی، همسر فرید محبی سرمهندس نفتکش سانچی تقدیر شد. او از حاتمی‌کیا درخواست کرد درباره حادثه سانچی فیلم بسازد.
-اعتراض شدید ابراهیم حاتمی کیا و درخواست توقف پخش «به وقت شام» در مشهد به دلیل فیلم‌برداری مردم با گوشی تلفن همراه از فیلمش.
- پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد امسال با نمایش ٢١ فیلم جشنواره، از ۱۳ تا ۲۲ بهمن ماه درچهار سالن پردیس سینمایی اطلس، پردیس سینمایی هویزه، سینما آفریقا و سینما اصغرزاده برگزار می‌شود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی