• خانه
  • یادداشت
  • سرمایه‌گذاری هدفمند شرط توسعه
کد خبر : 80054
/ 09:14
محمدجواد باقری

سرمایه‌گذاری هدفمند شرط توسعه

مهم‌ترین پیش‌نیاز برای سرمایه‌گذاری در مشهد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و تعیین اولویت‌هاست. مشهد ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های گردشگری زیارت، گردشگری سلامت و همچنین معدن که به‌تازگی تمرکز زیادی به آن شده‌است دارد.

سرمایه‌گذاری هدفمند شرط توسعه

مهم‌ترین پیش‌نیاز برای سرمایه‌گذاری در مشهد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و تعیین اولویت‌هاست. مشهد ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های گردشگری زیارت، گردشگری سلامت و همچنین معدن که به‌تازگی تمرکز زیادی به آن شده‌است دارد. خراسان ‌رضوی جزو استان‌‌‌‌های قدمت‌دار صنعتی در کشور است.از این‌رو می‌بایست حداقل یک برنامه ١٠ ساله سرمایه‌گذاری صنعتی برای آن تهیه شود که در آن چشم‌انداز استان و در واقع مزیت‌های خود را مشخص کنیم و حمایت‌های ملی و استانی در راستای این مزیت‌ها بگیریم.
به این منظور قوای سه گانه در استان باید با هم هماهنگ‌تر باشند و در شرایط مطلوب‌تری از سرمایه‌گذاری حمایت کنند. البته یکی از زیرساخت‌های مهم برای توسعه سرمایه‌گذاری آموزش نیروی انسانی متبحر است. امروز دانش‌آموختگان بسیار زیادی داریم اما متأسفانه آدم کاربلد فنی و متخصص در حوزه فعالیت‌های اقتصادی به سختی می‌توان پیدا کرد. امروز بیکاری به حدود ١٠ درصد کاهش پیدا کرده‌است اما بیش از ۵٠ درصد از همین ١٠درصد را دانش‌آموختگان دانشگاهی تشکیل می‌دهند که به لحاظ آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مورد نیاز در محیط کار با مشکل روبه‌رو هستند. یکی از دلایلی که بهره‌وری ما پایین است همین موضوع است. برای یک سرمایه‌گذاری موفق باید هم مدیر کاربلد داشته باشیم و هم نیروی کار زبده.‌اکنون در تأمین نیروی کار حرفه‌ای با مشکل روبه‌رو هستیم. البته این موضوع فقط مربوط به استان ما نیست.
در این باره بخش خصوصی باید به کمک بیاید و با شناسایی نیازهای خود به آموزش فنی و حرفه‌ای بپردازد. طرح‌های استاد شاگردی و آموزش‌های حین کار باید در واحدهای تولیدی توسعه یابند.در حوزه گردشگری زیارت هم ظرفیت‌های بسیار زیادی داریم. تا قبل از اتفاقات سفارت عربستان در مشهد با رشد چشمگیر سرمایه‌گذاری از حوزه خلیج فارس در مشهد مواجه بودیم که اکنون کاهش پیدا کرده‌است. حل این مسائل ، می‌تواند جذب گردشگر و سرمایه‌گذار از حوزه خلیج فارس را در مشهد افزایش دهد.در گردشگری سلامت نیز، مشهد تجربه دارد و به صورت پراکنده و ناهماهنگ کار کرده و اگر مدیریت واحد و هماهنگی پیدا کند می‌تواند ارز قابل توجهی به همراه بیاورد. مشتری‌های ما دراین حوزه عمدتا از کشورهای حوزه خلیج فارس هستند که این موضوع خود نیازمند حل مشکلات کلان سیاسی کشور است.
شورای پنجم و مجموعه مدیریت شهری و شخص شهردار تلاش خود را می‌کنند و امیدوارم هماهنگی بین دستگاه‌ها این تلاش‌ها را اثربخش‌تر کند و فضای کسب و کار در استان رونق بگیرد. فضای منفی سرمایه‌گذاری که در سال‌های گذشته از مشهد شروع شد به دلیل وجود صندوق‌های مالی و اعتباری و اتفاقی که برای پدیده افتاد، رکود در خراسان‌رضوی را عمیق‌تر از سایر نقاط کشور کرد. در واقع گرفتاری سرمایه‌گذاری یا پس زدن سرمایه‌گذاری در استان ما بیش از استان‌های دیگر بود. این گره باید با اتحاد و تلاش جمعی در بخش دولتی و خصوصی ایجاد شود. تا زمانی که مزیت‌های سرمایه‌گذاری استان را نشناسیم سرمایه‌گذاری کور انجام می‌دهیم و در سرمایه‌گذاری کور امکان موفقیت کمتر می‌شود.
مرکز سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی با همین هدف شکل گرفته است که با همراهی بخش دولتی مزیت‌های واقعی سرمایه‌گذاری در استان را شناسایی کند. معتقدم اگر بتوانیم این مزیت‌ها را بشناسیم، می‌توانیم مشکل مالی سرمایه‌گذاری را در استان حل کنیم. سهم سرمایه‌گذاری بیش از ۶٠ هزار میلیارد تومان که طبق برنامه ششم برای استان ما دیده شده دور از دسترس نیست. مهم این است که این سرمایه‌گذاری به‌جا، به‌موقع و اثربخش انجام شود که فضای سرمایه‌گذاری استان متفاوت شود. این اتحاد در بخش خصوصی و دولتی باید به وجود بیاید که منافع استان در حمایت از مزیت‌های سرمایه‌گذاری است.تردیدی نیست که کشور با منابع محدودی روبه‌رو است. اگر این منابع هدایت‌شده به سمت مزیت‌های سرمایه‌گذاری برود یقینا اثربخشی بیشتری خواهد داشت و ارزش افزوده آن موجب کاهش بیکاری، رونق اقتصاد استان، افزایش درآمدهای عمومی، افزایش درآمدهای مردم و پررنگ‌تر شدن سفره مردم خواهد شد.
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی خراسان رضوی، محمدجواد باقری
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی