کد خبر : 80143
/ 08:50
باغ‌موزه دفاع مقدس خراسان‌رضوی پس‌از گذشت سال ها ، فقط ٢٠‌درصد پیشرفت داشته است؛

سرنوشت‌یک موزه نا‌تمام

قرار بود رشادت رزمندگان خراسانی، خیلی زودتر از این‌ها، در مرکزی با عنوان «باغ‌موزه دفاع مقدس» ثبت و ضبط شود، اما گویا هنوز ثبت حماسه‌آفرینی‌ها، لنگ «پول» است.

سرنوشت‌یک موزه نا‌تمام

امیرعلی قاسمی مقدم- حماسه‌های ماندگارِ مردمانِ خطه خورشید در دوران غرورآفرین دفاع مقدس، همچنان در بایگانی وعده مسئولان خاک می‌خورد. غبار ٢٠ ساله نشسته روی این پرونده، هر روز قطور و قطورتر می‌شود. قرار بود رشادت رزمندگان خراسانی، خیلی زودتر از این‌ها، در مرکزی با عنوان «باغ‌موزه دفاع مقدس» ثبت و ضبط شود، اما گویا هنوز ثبت حماسه‌آفرینی‌ها، لنگ «پول» است.
سال‌٩٣ بود که شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه علنی و در پاسخ به نامه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌رضوی مصوب کرد دو تا سه‌هزار مترمربع زمین در مجاورت تپه نورالشهدای کوهسنگی برای ایجاد فضای ساختمانی موزه دفاع مقدس در اختیار این بنیاد قرار گیرد. این مصوبه، یکی از موانع بر سر راه ساخت باغ‌موزه را از میان برداشت، اما در سال‌های اخیر، کمبود اعتبار باعث شده خراسان همچنان تنها استانی در کشور شناخته شود که باغ‌موزه دفاع مقدس آن تعیین تکلیف نشده است.حتی آخرین وعده‌ استاندار خراسان رضوی درباره سرانجام باغ‌موزه دفاع مقدس درباره تکمیل مراحل ساخت فاز اول مرکز فرهنگی دفاع مقدس تا پایان سال ٩۵ عملی نشد تا پروژه مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان‌رضوی بعد‌از سال‌ها انتظار، با ٢٠‌درصد پیشرفت فیزیکی، به حرکت لاک‌پشتی خود ادامه دهد.
آغاز بهره‌برداری از باغ‌موزه‌های دفاع مقدس ١٠‌استان کشور با حضور رئیس‌جمهور، آن هم در ابتدای دهه مبارک فجر، بهانه‌ای شد تا آخرین وضعیت ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس خراسان‌رضوی را پیگیری کنیم.

هزینه ٨ میلیاردی برای ٢٠ درصد پیشرفت
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌رضوی در‌این‌باره به شهرآرا گفت: پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس استان با صرف هشت‌میلیارد‌تومان اعتبار، تاکنون ٢٠‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. سردار علی‌اکبرنجاتی افزود: ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه مرکز فرهنگی دفاع مقدس در مرحله تکمیل سقف است. مراحل احداث ساختمان اصلی باغ‌موزه آغاز شده و تاکنون گودبرداری آن انجام گرفته است. وی با بیان اینکه حدود ۵٠‌میلیارد‌تومان اعتبار برای تکمیل پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس و بهره‌برداری از آن مورد‌نیاز است، درباره چگونگی تأمین این مبلغ گفت: حدود ۶٠‌درصد از این بودجه باید از‌طریق منابع استانی و بقیه از‌سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور تأمین شود. وی گفت: بر‌اساس دستورالعمل ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح، ساخت باغ‌موزه‌های دفاع مقدس برعهده شهرداری‌ها بوده و بهره‌برداری از این مراکز، وظیفه بنیاد حفظ آثار است. وی بیان کرد: از دوره گذشته شورای اسلامی شهر، دو مصوبه برای تأمین اعتبار پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس وجود دارد که یکی از آن‌ها به مبلغ پنج‌میلیارد‌تومان مربوط به امسال و ٣٠‌میلیارد‌تومان دیگر هم مربوط به سه سال آینده است. نجاتی گفت: در جلسه‌ ای با آقای تقی‌زاده‌خامسی شهردار مشهد، ایشان برای ساخت باغ‌موزه قول مساعد دادند که امیدواریم به نتیجه برسد. وی ادامه داد: در‌تلاش هستیم که ساخت پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس تا سال‌٩٨ به پایان برسد، اما همه‌چیز بستگی به چگونگی تأمین اعتبارات مورد‌نیاز دارد. وی درباره اقدامات صورت‌‌گرفته برای تأمین تجهیزات باغ‌موزه بیان کرد: در‌راستای تأمین تجهیزات جلسات متعددی برگزار شده است. طبق آخرین پیگیری‌ها، تا پایان سال، دو فروند هواپیمای اف‌۴ برای نصب در باغ‌موزه دفاع مقدس خراسان‌رضوی تحویل خواهد شد.

در حد مقدورات مشارکت می کنیم
نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد هم با ارزیابی مثبت از رویکرد شورای پنجم به‌منظور تأمین اعتبار و تکمیل پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس گفت: برای مشارکت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد در روند تأمین مالی پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس باید همه اعضای شورا تصمیم‌گیری کنند، اما روح حاکم بر شورا درباره این اقدام مثبت است. رمضان‌علی فیضی افزود: علی‌رغم مشکلات مالی مدیریت شهری در شرایط کنونی، تاجایی‌که مقدور باشد، در روند تأمین بودجه مورد‌نیاز متناسب‌با برآیند نظر اعضای شورا، مشارکت خواهیم کرد. وی تصریح کرد: مدیریت شهری برای انجام امور اداری و شهرسازی این پروژه کاملا آمادگی دارد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی