کد خبر : 80145
/ 10:09
جهادکشاورزی علت گرانی دوباره را فروش در سایر استان ها اعلام کرد؛

فرار تخم مرغ ها از خراسان!

در خراسان رضوی کهیچ‌گونه بیماری آنفلوآنزا طی ماه‌های اخیر دیده نشده‌است و واحدهای تولیدکننده تخم‌مرغ با قوت به کار خود ادامه داده‌اند اما عرضه تخم‌مرغ تولیدی استان در دیگر استان‌های کشور سبب افزایش و نوسان قیمت این کالا در بازار خراسان رضوی نیز شده‌است.

فرار تخم مرغ ها از خراسان!

علیرضا ظهیری- خراسان‌ رضوی با تولید بیشترین حجم تخم‌مرغ کشور به عنوان قطب اصلی تولید این محصول راهبردی مطرح است. گرانی‌های اخیر تخم‌مرغ که براثر شیوع آنفلوآنزا در بسیاری از استان‌ها، ایجاد شده است، سبب شده تا قیمت این محصول همچنان روند صعودی داشته باشد.
البته وضعیت در خراسان رضوی کمی متفاوت از دیگر نقاط کشور است زیرا در این استان هیچ‌گونه بیماری آنفلوآنزا طی ماه‌های اخیر دیده نشده‌است و واحدهای تولیدکننده تخم‌مرغ با قوت به کار خود ادامه داده‌اند اما عرضه تخم‌مرغ تولیدی استان در دیگر استان‌های کشور سبب افزایش و نوسان قیمت این کالا در بازار خراسان رضوی نیز شده‌است.

تولیدکنندگان عامل گرانی تخم‌مرغ
در همین باره رئیس اتاق اصناف مشهد در گفتگو با شهرآرا، اظهار کرد: طی چند ماه گذشته در بسیاری از استان‌های کشور موضوع معدوم‌سازی مرغ‌های تخم‌گذار به علت بیماری مطرح بود و همین مسئله سبب شد تا در این محصول کمبود احساس شود، البته دولت باید تمهیدات لازم را می‌اندیشید.محمودبنانژاد افزود: علاوه بر کمبود تخم‌مرغ در کشور، افزایش قیمت تخم‌مرغ از سوی تولیدکنندگان هم عامل دیگر گرانی این محصول است.وی با بیان اینکه قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار استان برای تخم‌مرغ ساده در هر شانه تخم‌مرغ ١١ هزار و۶٠٠ تومان و برای تخم‌مرغ مارک‌دار ١٢هزار و۶٠٠ تومان است، ادامه داد: طی روزهای اخیر قیمت تخم‌مرغ افزایش داشته است و وقتی که در بازرسی‌ها علت این افزایش قیمت را از فروشندگان جویا می‌شویم، به مراکز عرضه و تولید موضوع را حواله می‌دهند و اعلام می‌کنند که مرغ‌داران حتی فاکتور فروش نمی‌دهند.

خروج تخم‌مرغ از استان
همچنین رئیس ستاد تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز با اشاره به گرانی دوباره تخم‌مرغ در بازار مشهد گفت: علت اصلی افزایش قیمت تخم‌مرغ طی چند روز اخیر به واحدهای تولیدی و اتحادیه مربوط بر می‌گردد. سید حمیدرضا جوادی افزود: متأسفانه مرغ‌داران به دلیل نبود سازگاری بین قیمت تمام شده تولید تخم‌مرغ با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار، اقدام به خارج کردن تخم‌مرغ تولید شده استان به دیگر استان‌‌های کشور می‌کنند و همین مسئله سبب گرانی اخیر این محصول شده است.وی ادامه داد: طی این روزها تعزیرات حکومتی در برخورد با متخلفان اقداماتی انجام داده است، اما به عنوان تنها راه مانده برای مسئولان تنظیم بازار استان، تعزیرات حکومتی باید به شکل جدی‌تر با واحدهای تولیدی برخورد کند.

نگاه به کل بازار باید داشته باشیم
همچنین رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی درباره صادرات تخم‌مرغ استان به دیگر استان‌های کشور گفت: ایران، ایران است و تولیدکننده ایرانی باید به بازار ایران نگاه کند. در بخش تخم‌مرغ هم این محصول چه در استان خراسان رضوی و چه در استان دیگری اگر تولید شود باید نگاه به کل بازار ایران داشته باشد.محمد حسین روشنک به دلایل گرانی‌های اخیر تخم‌مرغ و ریشه این گرانی اشاره کرد و افزود: دلیل اصلی گرانی‌های چند روزه اخیر به سرمای هوا برمی‌گردد زیرا تخم‌مرغ محصولی فصلی است و در فصل زمستان مصرف تخم‌مرغ نسبت به تابستان ۴٠ درصد افزایش می‌یابد.وی بیان کرد: کم توجهی به صنعت تخم‌مرغ طی ١۵ سال اخیر و خارج شدن بسیاری از واحدهای تولید تخم‌مرغ از این صنعت، سبب شده تا امروز به این وضعیت دچار شویم که در روزهای سرد و با اشاعه یک بیماری مرغی، قیمت این محصول دچار نوسان شود. در همین باره تماس تلفنی هم با منتظمی، رئیس اتحادیه مرغ‌داران تخم‌گذار، گرفته شد که وی به سؤالات شهرآرا پاسخ‌گو نبود. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی