• خانه
  • یادداشت
  • نقش موزه بزرگ خراسان در شهر جهانی گوهرسنگ‌ها
کد خبر : 80242
/ 10:12
محمد رضا پهلوان

نقش موزه بزرگ خراسان در شهر جهانی گوهرسنگ‌ها

از مجموع گوهرسنگ‌های شناسایی شده در ایران، حداقل ٢٢ نوع آن در خراسان‌رضوی است و همین موضوع باعث شده که مشهد به عنوان قطب سنگ‌های قیمتی در ایران و جهان شناخته شود و به یکی از کانون‌های بزرگ داد‌و‌ستد سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی‌، تبدیل شود.

نقش موزه بزرگ خراسان در شهر جهانی گوهرسنگ‌ها

باستان‌شناسان، قدیمی‌ترین دست‌ساخته‌های بشر را (مربوط به ٨٠٠ هزار تا یک میلیون سال قبل) از اطراف رودخانه کشف رود خراسان رضوی، کشف کرده‌اند.
ایران جزو یکی از ١٠ کشور جهان به لحاظ دارا بودن گوهر‌سنگ‌هاست و نیمی از سنگ‌های قیمتی جهان در ایران وجود دارد. گردش مالی گوهرسنگ‌ها در جهان سالانه به ٨٠٠ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
در این میان، خراسان رضوی ٧۶۴ معدن و ۴۶ نوع ماده معدنی دارد. از مجموع گوهرسنگ‌های شناسایی شده در ایران، حداقل ٢٢ نوع آن در خراسان‌رضوی است و همین موضوع باعث شده که مشهد به عنوان قطب سنگ‌های قیمتی در ایران و جهان شناخته شود و به یکی از کانون‌های بزرگ داد‌و‌ستد سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی‌، تبدیل شود. وجود خوشه صنعتی جواهرات و دبیرخانه کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار سنگ‌های قیمتی در مشهد‌، اهمیت این شهر را بیشتر کرده است. پژوهش‌ها کشف سنگ فیروزه در خراسان را به ۵۵٠٠ سال قبل می‌رسانند‌. پادشاهان، فیروزه را سنگ آرزوهای خود می‌دانستند‌. مهم‌ترین معدن فیروزه ایران، در روستای معدن شهر فیروزه در خراسان رضوی قرارا دارد. در خراسان رضوی سنگ‌ها و کانی‌های قیمتی دیگری همچون طلا‌، الماس‌، کرندوم و‌... وجود دارد‌. این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها سبب شده است که در سال ٢٠١۶ میلادی، مشهد بتواند عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهرسنگ‌ها را به ارمغان بیاورد. این مهم پس از بررسی و بازدید میدانی رئیس و اعضای شورای جهانی صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه و ارزیابی صورت پذیرفته توسط این گروه به، وقوع پیوست. یکی از مجموعه‌های کم‌نظیر گوهرسنگ ها در موزه بزرگ خراسان تحت عنوان مجموعه «ایران شید» به مدیریت «آقای عمو»، به نمایش در آمده است. این مجموعه از بزرگ‌ترین و منحصر‌به‌فردترین مجموعه نمایشگاه‌های گوهرسنگ‌ها در ایران است که فعالیت خود را در موزه بزرگ خراسان، آغاز کرده است. در این نمایشگاه بیش از ١٠٠ نمونه سنگ‌های گوهرین از ایران و جهان شامل زمرد، دمانتوئید، فیروزه کریزوکولا، مالاکایت، کیانیت، انواع کوارتز، عقیق، جاسپر، تورمالین، زبرجد، فولوریت، کهربا، دلربا، یاقوت، مرجان، پیریت، لاجورد و جید به نمایش در آمده است. از دیگر گوهرسنگ‌های کم‌نظیر این مجموعه می‌توان به دمانتوئید اشاره کرد که در دنیا کمیاب است و بهترین نوع آن در شهرستان جیرفت استان کرمان‌، استخراج می شود. انواع فیروزه خوش‌آب‌و‌رنگ نیشابور که با کیفیت‌ترین فیروزه دنیا محسوب می‌شوند، انواع آمتیست‌، سیترین و آمترین که به‌صورت تراش استاندارد برلیان کات و یا حجم‌تراشی نقش گرفته‌اند‌، زینت بخش این نمایشگاه گوهرین هستند. از دیگر گوهرسنگ‌های به نمایش درآمده می‌توان به انواع مجسمه‌ها، سرویس‌هایی از آمتیست، انواع آب‌نما، صندلی‌های فلورید‌، انواع ساچمه‌های گوهرین، نگین، زیورآلات و زمرد پنج شیر افغانستان نام برد.
مدیر موزه بزرگ خراسان/ محمد رضا پهلوان
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی