کد خبر : 80244
/ 10:23
پاسخ غیرشفاف مدیرعامل پدیده درباره میزان هزینه‌های جاری؛

تأمین‌هزینه‌هابا‌فروش‌و‌اجاره مستغلات

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز ضمن خودداری از اعلام هزینه‌های جاری این هلدینگ گفت: هیچ شرکتی هزینه‌های جاری خود را اعلام نمی‌کند و من هم نمی‌توانم رقمی را اعلام کنم.

تأمین‌هزینه‌هابا‌فروش‌و‌اجاره مستغلات

امیرعلی قاسمی مقدم- «میزان هزینه‌های جاری شرکت‌های پدیده چقدر است و از چه محلی تأمین می‌شود؟» این سؤال از سوی خبرنگار شهرآرا در نشست خبری مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با اصحاب رسانه مطرح شد اما پاسخ غیرشفاف ابوالفضل انتظاری واکنش دیگر خبرنگاران را هم به دنبال داشت.
به گزارش شهرآرا، مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز ضمن خودداری از اعلام هزینه‌های جاری این هلدینگ گفت: هیچ شرکتی هزینه‌های جاری خود را اعلام نمی‌کند و من هم نمی‌توانم رقمی را اعلام کنم.
وی ادامه داد: پروژه پدیده برای انجام کارها نیازمند نیروی انسانی است. به طور معمول هزینه‌های جاری پدیده از محل منابع پیش‌بینی شده شامل فروش مستغلات و اجاره املاک تأمین می‌شود. انتظاری در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار شهرآرا درباره میزان پیشرفت فیزیکی پروژه پدیده تا زمان مدیریت پهلوان و پس از واگذاری مدیریت این مجموعه به ستاد تدبیر اظهار کرد: پروژه پدیده دو مرحله پیش و پس از بروز بحران را پشت سر گذاشته است. بسیاری از ساخت و سازهایی که در پروژه انجام گرفته مربوط به دوره اول مدیریتی بوده است.
وی گفت: قبل از بروز بحران در شرکت پدیده، برخی از پروژه‌ها صددرصد، برخی از موارد ٧٠ تا ٨٠ درصد و تعدادی از پروژه‌ها نیز ۵ یا صفر درصد پیشرفت فیزیکی داشتند. در دوره جدید مدیریتی که مسئولیت این شرکت به دستگاه‌های حاکمیتی سپرده شده‌است، وقت هیئت مدیره صرف رفع مسائل حقوقی، مالی و دریافت مجوزهای مربوطه شده‌است.

شرایط به لحاظ فنی و حقوقی عادی است
انتظاری بیان کرد: اکنون مجوز عمده ریز پروژه‌های گروه شرکت‌های پدیده شاندیز، دریافت شده است. به طور مثال پایان‌کار مجموعه تجاری فاز یک تا ١۶ و آپارتمان‌های میان‌مدت دریافت شده است و از این نظر مشکلی وجود ندارد.
وی ادامه داد: پدیده شاندیز اکنون به لحاظ حقوقی و فنی شرایط طبیعی پیدا کرده است از این رو باید پروژه‌های بدون پیشرفت فیزیکی به پیمانکار واگذار شده و پروژه‌های نیمه تمام نیز تأمین مالی شوند.
مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز درباره آخرین وضعیت حسابرسی مالی این شرکت و برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای ورود به فرابورس اظهار کرد: حسابرسی شرکت‌های زیرمجموعه پدیده مربوط به سال‌های ٩٣ تا ٩۵ انجام شده و گزارش حسابرسی و صورت‌های مالی برای اطلاع سهام‌داران و ذی‌نفعان در سامانه سهام‌داری منتشر شده است.
وی اظهارکرد: برای ورود به فرابورس نیاز به حسابرسی مالی بود که انجام شده و اطلاعات سهام‌داری هم به‌روز شده است. مشاورانی گرفته‌ایم که در روند ورود به فرابورس به ما کمک کنند. در همین رابطه، جلساتی با مسئولان سازمان بورس نیز برگزار شده است و در آینده‌ای نزدیک تیم کارشناسی فرابورس از پروژه پدیده بازدید می‌کنند.
انتظاری افزود: ۶۵ میلیارد تومان از قسمت اول کنسرسیوم بانکی در دو مرحله تخصیص پیدا کرده که در مرحله اول، تخصیص‌ها به پیمانکاران پرداخت شده و مرحله دوم هم ٧٠ درصد پرداختی به پیمانکاران انجام شده است.

پیشنهادها برای سرمایه گذاری در پدیده
وی درباره روند جذب سرمایه‌گذار برای ادامه پروژه پدیده گفت: پیشنهادهایی برای سرمایه گذاری در پروژه ارائه شده است اما باید ببینیم که این پیشنهادها چه میزان با شرایط موجود تناسب دارد. در برخی از پروژه‌ها، پیمانکاران پیشنهاد داده‌اند که کار پیش برود و از محل ارزش افزوده، مطالبات آن‌ها تهاتر شود.
انتظاری بیان کرد: جلسات متعددی با سرمایه‌گذاران برگزار شده اما هنوز قطعی نشده است. به‌تازگی با کانون بانک‌ها مذاکراتی داشتیم و قرار است از نزدیک روند اجرای پروژه را مشاهده کنند تا پس از آن تصمیم نهایی گرفته شود.
وی در پاسخ به سؤالی درباره سرنوشت المان اصلی برج دوقلوی پدیده شاندیز اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی از نظر شهرسازی هیچ مشکلی برای اجرای این المان وجود ندارد. برای تعیین کاربری مسکونی یا تجاری المان اصلی برج، مشاور مربوطه درحال مطالعه است تا متناسب با شرایط امروز پروژه، کاربری آن تعیین شود.
مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز گفت: تاج برج‌های دوقلو به عنوان المان‌های اصلی قطعا ساخته می‌شوند اما متناسب با شرایط فعلی، در صورت لزوم نسبت به تغییر کاربری آن اقدام خواهد شد.
وی درباره قیمت سهام پدیده و نوسانات آن طی روزهای اخیر گفت: افزایش امیدواری‌ها در بین سهام‌داران، اثر وضعی روی قیمت معاملاتی سهام شرکت پدیده دارد. خوشبختانه امروز تقاضا برای خرید سهام پدیده افزایش پیدا کرده است به طوری‌که تا چند روز پیش صف خرید از صف فروش بیشتر شده بود.
انتظاری با اشاره به افزایش قیمت سهام در نتیجه رشد سرمایه شرکت پدیده اظهارکرد: در گذشته قیمت هر سهم در سامانه تبادل سهام، ٣١٣ تومان بود که در بازار معاملاتی نرخ آن به ۴۵٠ تومان می‌رسد اما پس از افزایش سرمایه، قیمت هر سهم در سامانه به ۴٠٠ تومان رسیده‌است که با افزایش ۶ برابری نرخ هر سهم حدود دو هزار و ۴٠٠ تومان می‌شود.
وی ادامه داد: کسانی امروز سهام پدیده را خریداری می‌کنند که از گذشته سهام‌دار بوده‌اند. بیشتر سهام‌داران به این نتیجه رسیده‌اند که نه تنها سهام موجود را حفظ کنند، بلکه سهام دیگران را هم خریداری کنند تا منافع افزایش قیمت عاید آن‌ها شود.

بدهی پیمانکاران در حال تسویه
مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با بیان اینکه بدهی پیمانکاران در حال تسویه است، افزود: با تهاتر می‌توان بسیاری از مطالبات پیمانکاران را پرداخت کرد که در این راستا اقدامات لازم درحال انجام است. البته شرکت پدیده شاندیز از برخی اشخاص حقوقی و حقیقی مطالباتی دارد که پیگیر وصول آن‌ها هستیم.

اعلام برنده مناقصه فاز ٢ هتل پدیده
در حاشیه این نشست، پاکت‌های اسناد مناقصه فاز دو هتل پدیده بازگشایی و برنده نهایی مناقصه پس از بررسی قیمت‌های اعلامی و تصمیم‌گیری در جلسه هیئت مدیره شرکت ابنیه و ساخت پدیده، اعلام شد.
بر این اساس، شرکت سایه گستر مرو در مقابل با شش شرکت دیگر به عنوان پیمانکار فاز ٢ هتل پدیده انتخاب شد.
مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز پس از بازگشایی پاکت‌های اسناد مناقصه فاز دو هتل پدیده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این مناقصه به منظور اجرای فاز دو هتل پدیده برگزار شده‌است و پیمانکار برنده باید به ساخت، نصب و تکمیل اسکله فولادی و سقف بتنی این پروژه اقدام کند.
وی با بیان اینکه برای ٢١ شرکت ذی صلاح و دارای صلاحیت دعوت‌نامه شرکت در مناقصه ارسال شده بود، ادامه داد: از این تعداد، ١١ شرکت اسناد مناقصه فاز دو المان اصلی پروژه پدیده را خریداری کرده و هفت شرکت نیز فهرست پیشنهادی قیمت را ارائه کردند.
وی با بیان اینکه قرارداد فاز دو هتل پدیده تا هفته آینده منعقد خواهد شد، گفت: اعتبار لازم تخصیص پیدا کرده است و به محض ارائه ضمانت‌نامه‌ها، پیش پرداخت به پیمانکار مناقصه داده خواهد شد. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی