کد خبر : 80277
/ 12:52

آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسمی در وزارت راه و شهرسازی، دستور اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد.

آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری

سارا رنگیان-شهرآراآنلاین، هدف از اجرای این برنامه، اتخاذ رویکردی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها در جهت پاسخگویی به چالش های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است به گونه ای که ضمن پیشگیری و حل مشکلات شهری، به یک پیشرفت و بهبود پایدار کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی منجر شود.

در بند الف ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه تصریح شده است که وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و شهرداری ها مکلفند نسبت به احیا، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی سالانه 270 محله از بافت های ناکارآمد میانی، تاریخی و سکونت گاه های غیررسمی اقدام کنند.

آماده سازي پروژه شهرك شهيد رجايي تا ٢ سال آينده
همچنین استاندار خراسان رضوی گفت : بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری را با کمک و مشارکت مردم و بخش خصوصی تبدیل به بافت هایی کارآمد و مناسب خواهیم کرد.
علی رضا رشیدیان روز پنجشنبه در حاشیه آغاز عملیاتی طرح بازآفرینی شهری توسط رئیس جمهور در کشور از جمله مشهد به خبرنگاران افزود : در قالب این طرح برای احیای بافت های فرسوده ای که در حوزه شهرها وجود دارد مدلی خوبی برای همکاری دولت و شهرداری ها و بخش خصوصی است .
 وی عنوان کرد : در این راستا با مشارکت خود شهروندان و مردم شهر بافت های فرسوده را به بافت های کارآمد و مناسب هم از نظر مقاومت در مقابل آسیب های طبیعی و حوادث وهم از نظر دسترسی به خدمات شهری و منتاسب با فرهنگ اجتماعی و شهری تبدیل خواهیم کرد.
رشیدیان افزود : امروز نخستین پروژه را با همراهی شهرداری در شهرک شهید رجایی با 205 واحد و  مشارکت بخش خصوصی و تامین زمین از سوی آستان قدس رضوی آغاز کردیم و امید است طی دو سال این پروژه آماده وتحویل مردم شود.

تبدیل بافت های ناکارآمد شهری با مشارکت مردم به ساختاری مطلوب
شهردار مشهد هم در این زمینه گفت :اقدام موثر و خوبی در این حوزه بهبود وضعیت مسکن مناطق فرسوده و حاشیه ای آغاز شده است .
 تقی زاده خامسی افزود : با تاکید رئیس جمهو ری بر روی موضوع بازآفرینی مناطق ناکارآمد شهری این طرح اجرایی شده است و ما هم در کلانشهر مشهد این طرح را آغاز کرده ایم و به تدریج در سراسر مناطق حاشیه ای و فرسوده شهری مشهد در وسعت سه هزار و 800 هکتار در هشت پهنه و 66 محله که دارای مسکن ناکارآمد است ، اجرایی می کنیم.
وی گفت : باید برنامه ریزی وسیعتر ومطالعات جدی تری در این حوزه انجام و کار بر این اساس گسترش یابد اما در مرحله مقدماتی کار را از این ناحیه آغاز کرده ایم و به تدریج آن را به کل این مناطق توسعه می دهیم .

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظرات شما
م
04:35 0 0 پاســخ به ایــن نظــر

کار بسیار ارزشمندی است در صورتی که ادامه یابد و سایر مناطق محروم مشهد مثل طبرسی شمالی، رسالت، خواجه ربیع و .... را در بر بگیرد

نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی