• خانه
  • یادداشت
  • نقش فناوری‌های شهر هوشمند در حفظ ذخایر آبی
کد خبر : 80328
/ 10:45
رقیه حاجی زاده طوسی

نقش فناوری‌های شهر هوشمند در حفظ ذخایر آبی

افزایش روزافزون جمعیت کره زمین و محدودیت بیش از پیش منابع طبیعی این کره خاکی سبب شده‌است تا هوشمندسازی شهرهای سراسر جهان به یک رسالت جدی برای نسل بشر تبدیل شود.

نقش فناوری‌های شهر هوشمند در حفظ ذخایر آبی

توانایی شهرهای هوشمند در مدیریت منابع و انرژی و همچنین ارائه خدمات شهری نوین، به نظر تنها راه پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه بشری امروز است. برخی از کشورهای توسعه یافته توانسته‌اند به واسطه‌ هوشمندسازی شهرهای خود، نزدیک به ۱۰ درصد در انرژی مصرفی شهرها صرفه‌جویی کنند.
اکنون سرانه مصرف آب در ایران تقریبا دو برابر استاندارد جهانی است. این درحالی‌است که با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد، این گروه شامل کشورهایی است که در سال ۲۰۲۵ با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند. این بدان معناست که این کشورها حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت. یکی از مشکلات عمده کشور در حوزه مدیریت منابع آبی، استفاده نکردن از سیستم‌های آبیاری پیشرفته و مکانیزه در بخش کشاورزی است که سبب شده‌است ۹۰ درصد از ذخایر آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف شود.
واقعیت تلخ کم آبی و از بین رفتن پوشش گیاهی، نتیجه دخالت‌های بی رویه انسان در طبیعت است برای این منظور می‌توان با بهره‌گیری از شبکه‌های سنسور، دوربین و فناوری‌های دیگر، از برداشت بی رویه آب جلوگیری کرد. بر اساس آمار منتشرشده از سوی سازمان کشاورزی و تغذیه سازمان ملل متحد، برای رسیدن به این هدف کشاورزان به عنوان بخش اعظم استفاده از آب و شرکت‌های بزرگ کشاورزی به‌سوی پدیده نوینی به نام اینترنت اشیا گام برداشته‌اند. این روزها راه‌حل بسیاری از مشکلات شهری و زیست‌محیطی به ‌ظاهر لاینحل را می‌توان در حوزه اینترنت اشیا جست‌وجو کرد. با توجه به کاهش نگران‌کننده ذخایر آبی در جهان طی چند دهه اخیر، استفاده از راهکارهایی مانند آبیاری هوشمند فضاهای سبز و اندازه‌گیری سطح آب مخازن به‌صورت هوشمند، منجر به بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف آب خواهد شد.
یکی از ویژگی‌های خانه‌های هوشمند و شهرهای هوشمند مدیریت مصرف آب است. سیستم مدیریت هوشمند آب به واسطه حسگرهای هوشمند می‌تواند اطلاعاتی نظیر کیفیت، دما، فشار و میزان مصرف آب را در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد و امکان نظارت بر نحوه مصرف آب را فراهم کند. همچنین برخی از حسگرهای هوشمند می‌توانند محل نشتی آب یا چکه کردن آب را شناسایی کنند.
راه دیگر استفاده از سنسورهای معلق در آب است تا بتوانند مسیر و سرعت جریان آب و حتی میزان املاح آن را کنترل کنند.یکی از استفاده‌های آن در جلوگیری از بروز سیل و طغیان رودخانه‌هاست.

اینترنت اشیا ناجی آب می شود
اینترنت اشیا می‌تواند مصرف آب را به میزان ۱۸۵ میلیارد لیتر در سال کاهش دهد. میزان آب کافی یکی از چالش‌های بزرگ در کشاورزی است. آبیاری به میزان نامناسب، آسیب‌های زیادی علاوه بر ذخایر آبی به محصولات می‌زند.
در این راستا برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا در حوزه حفظ ذخایر آبی با استفاده بهینه از منابع آبی بسیار مؤثر و کارآمد بوده است. ارائه‌دهندگان راهکارها (solution providers) به دنبال ساخت نرم‌افزارهای کاربردی برای مدیریت هوشمند آب و از این طریق به دنبال ایجاد ارزش‌افزوده برای مصرف‌کنندگان هستند. یکی از سکوهای اینترنت اشیا Thing Worx است این سکو بستری برای راهکارهای هوشمند اینترنت اشیا در کشاورزی ارائه می‌دهد به نحوی که در کسری از ثانیه چالش‌های مربوط به کشاورزی هوشمند را حل‌وفصل می کند. از مزایای استفاده از اینترنت اشیا در مصرف آب می‌توان به افزایش کیفیت، کمیت، پایداری و تولید مقرون‌به‌صرفه اشاره کرد. به‌طور مثال در کشاورزی می‌توان وضعیت محصول را به لحاظ میزان رطوبت خاک، رشد محصول و… مدیریت کرد.
همچنین مدیریت از راه دور از طریق تلفن‌های همراه، کنترل آبیاری، استفاده از هوش مصنوعی در تحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری سریع برای اقدام بعدی از مزایای دیگر مدیریت هوشمند منابع آبی است. پیش‌بینی وضعیت هوا و تصمیم‌گیری برای محافظت از محصول و یا استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مزارع و موارد دیگر نیز از مزایای اینترنت اشیا در کشاورزی است.
کارشناس و پژوهشگر شهر هوشمند، رقیه حاجی زاده طوسی
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی