کد خبر : 80329
/ 09:41
فضای سبز مشهد در انتظار احداث ١۵ تصفیه‌خانه لوکال فاضلاب است؛

گذر از بحران با بازچرخانی آب

در طول چند سال اخیر، سرفصلی تازه در مدیریت منابع آبی به نام «بازچرخانی آب» یا به عبارتی، استفاده مناسب از پساب فاضلاب در بخش‌های کشاورزی، شهری و صنعتی باز شده است. مبحثی که در صورت اجرای دقیق و علمی آن، می‌تواند روزنه امیدی در این وانفسای بحران آب باشد.

گذر از بحران با بازچرخانی آب

بنیامین یوسف‌زاده- تداوم خشکسالی طی سال‌های گذشته و نیاز روزافزون به آب در بخش‌های مختلف و افت شدید منابع آبی در استان، تناقضی آشکار را در زمینه عرضه و مصرف این مایع حیاتی ایجاد کرده است . با این حال در صورت به‌کارگیری تدابیر کاربردی و کارآمد، می‌توان به نوعی این مسئله را مدیریت کرد.
به گزارش شهرآرا، شاید به همین منظور است که در طول چند سال اخیر، سرفصلی تازه در مدیریت منابع آبی به نام «بازچرخانی آب» یا به عبارتی، استفاده مناسب از پساب فاضلاب در بخش‌های کشاورزی، شهری و صنعتی باز شده است. مبحثی که در صورت اجرای دقیق و علمی آن، می‌تواند روزنه امیدی در این وانفسای بحران آب باشد.
شهرداری مشهد نیز در این گذار، برای احداث و راه‌اندازی ١۵ تصفیه‌خانه فاضلاب لوکال در محلات مختلف شهر تصمیمی بزرگ و قابل تأمل گرفته است که در صورت بهره‌برداری کامل آن‌ها، بخش قابل توجهی از نیاز آبی فضای سبز شهر امام رضا(ع) به منابع شرب حل خواهد شد.

سالانه ٢ تصفیه‌خانه در مدار بهره‌برداری
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد در همین رابطه، احداث تصفیه‌خانه‌های محلی را یکی از مهم‌ترین اقدامات برای مدیریت مصرف آب در بخش‌های کشاورزی و فضای سبز می‌داند و توسعه این مسیر را موضوعی غیرقابل انکار برای برون‌رفت از مشکلات عدیده آبی این شهر
قلمداد می‌‎کند.
خلیل ا... کاظمی با اشاره به گام برداشتن مجموعه مدیریت شهری به سمت احداث تصفیه‌خانه‌های لوکال فاضلاب می‌افزاید: در همین راستا کار راه‌اندازی ١۵ مجموعه تصفیه‌خانه‌ای برای شهر برنامه‌ریزی شده است که این مراکز باید توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به روش (B.O.T) در مدار بهره‌برداری قرار گیرند.
قراردادهای (B.O.T) یا ساخت، بهره‌برداری و انتقال (واگذاری)، به قراردادهایی گفته می‌شود که در آن، شرکت یا شرکت‌هایی در قبال امتیازاتی، اقدام به اجرای پروژه‌های سنگین (به لحاظ مالی) کرده، مدت محدودی از پروژه اجراشده، منتفع می‌شود و سپس پروژه یعنی مستحدثات را به طوری که امکان فعالیت کامل داشته باشد، بلاعوض به طرف دیگر که- عموماً دولت‌ها یا شرکت‌های وابسته به دولت هستند- انتقال می‌دهد.
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد، همچنین با اشاره به در حال ساخت بودن یکی از این تصفیه‌خانه‌ها در محل حاشیه پارک جنگلی طرق، ادامه می‌دهد: احداث این تصفیه‌خانه که با قابلیت تولید ١٢ هزار و ۵٠٠ مترمکعب آب در روز، تاکنون ٢۵ تا ٣٠ درصد پیشرفت داشته، در محدوده بلوار ثامن منطقه ٧ در دست اقدام است.
وی همچنین از آغاز عملیات اجرایی تصفیه‌خانه فاضلاب چهل‌بازه در ماه آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: مابقی تصفیه‌خانه‌ها نیز در مرحله پیش‌برد قرار دارند و زمین ١١ تصفیه‌خانه از ١٣ تصفیه‌خانه نیز به سرمایه‌گذار واگذار
شده است.
کاظمی با اشاره به لزوم دریافت مجوز کمیسیون ماده هشت برای احداث این مجموعه‌ها، بیان می‌کند: دوره پیش‌برد اجرای عملیات این تصفیه‌خانه‌ها شش ماهه است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، هر سال شاهد افتتاح دو مجموعه از این تصفیه‌خانه‌ها خواهیم بود.
وی با بیان اینکه ظرفیت هر یک از این تصفیه‌خانه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد، اضافه می‌کند: در مجموع با احداث تمام این تصفیه‌خانه، ظرفیت تصفیه بیش از ٧٠ هزار مترمکعب فاضلاب در شهر ایجاد خواهد شد.
احمدرضا سلامی، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد نیز مجموع اعتبار مورد نیاز برای ساخت این تصفیه‌خانه‌ها را رقمی بالغ بر ١٣٠ میلیارد تومان برآورد می‌کند.

ناهماهنگی‌های بین مشاور و سرمایه‌گذار
اما رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد هم با گلایه از اینکه این پروژه‌ها، سرعتی که باید داشته باشند را ندارد، می‌گوید: این موضوع به واسطه برخی ناهماهنگی‌های موجود بین مشاور و سرمایه‌گذار به وجود آمده است که برای اجرای هرچه سریع‌تر این طرح‌های زیست‌محیطی باید مشکلات برطرف شود.
به گفته محمد حاجیان شهری بر اساس برنامه‌ریزی‌های موجود تا پایان سال ٩٧ باید دو مورد از این تصفیه‌خانه‌ها به شهرداری مشهد تحویل داده شود، اما این کار هنوز در مرحله پیش‌برد قرارداد قرار دارد.
وی با اشاره به فرایند خرید پساب این تصفیه‌خانه‌ها می‌افزاید: با بهره‌برداری هر یک از این تصفیه‌خانه‌ها، شهرداری مشهد پساب را بر اساس قیمت تمام‌شده که اکنون مبلغ ٢۵٠٠ تومان به ازای هر مترمکعب (با نرخ ۵٠٠ تومان تغییرپذیر) برآورد شده است، خریداری می‌کند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد ادامه می‌دهد: همچنین بعد از دوره پیش‌برد شش ماهه این طرح، یک دوره شش ماهه دیگر نیز به صورت دوره تمدیدی برای این منظور تعریف شده است.

مشکل طرق چیست؟
وی همچنین با اشاره به ساخت تصفیه‌خانه سیدی اظهار می‌کند: کار ساخت تصفیه‌خانه طرق در محدوده سیدی، به واسطه قراردادی است که شهرداری مشهد با شرکت «تجارت بین‌الملل ثابت» به امضا رسانده و بر اساس آن باید از محل مبلغ پروانه هتل که در این پارک در حال ساخت است، تصفیه‌خانه‌ای احداث شود.
حاجیان شهری ادامه می‌دهد: با این حال، نداشتن یک قرارداد مجزا برای ساخت این تصفیه‌خانه و همچنین نبود ابزار نظارتی لازم برای شهرداری در قراردادی که برای هتل و تصفیه‌خانه منعقد شده، مشکلات زیادی را در این زمینه به وجود آورده است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد موضوعاتی را هم در این زمینه بیان می‌کند که بر بی‌کفایتی رتبه و تجربه شرکت مشاور ساخت این تصفیه‌خانه دلالت دارد.

رفع نیاز ٢٠ درصدی
وی ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب برای آبیاری بخش کشاورزی را لازمه‌ای می‌داند که باید هرچه سریع‌تر به سمت آن گام برداشت و می‌گوید: اکنون بیش از ٢٠ درصد منابع تأمین‌کننده آب فضای سبز مشهد را منابع آب شرب تشکیل می‌دهد که در صورت تداوم خشکسالی، در نخستین گام، آب این بخش حذف خواهد شد و به همین دلیل باید نسبت به ساخت تصفیه‌خانه‌ها حساس باشیم.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی