کد خبر : 80360
/ 20:41
همسایگی مسالمت‌آمیز هنر با مشاغل سخت در محله کوشش

ما و این همه سینما...

پردیس سینمایی اطلس با 11سالن و هزارو133صندلی درحالی در مجتمع تجاری اطلس شروع به کار می‌کند که هیچ مجتمع فرهنگی‌ای در این سمت شهر وجود ندارد تا دل مردم منطقه به‌ آن خوش باشد.

ما و این همه سینما...

 

زینبـی-شهرآراآنلاین، شایـد یک سال پیش افتتاح یک پردیس سینمایی با امکانات خوب در جنوب مشهد بسیار بلندپروازانه می‌نمود؛ چه برای مردم منطقه که از کمترین امکانات فرهنگی محرومند و چه برای مسئولان که عادت کرده‌اند برای جشنواره‌ها و نگارخانه‌ها و تئاترها به مناطق خوب شهر بروند، آن‌هم درست وقتی این شهر تجربه ساخته نشدن یک ساختمان سینمایی بیست‌ساله در گلشهر را به خود دیده است، اما این بلندپروازی اکنون در طبقه F مجتمع تجاری اطلس، محقق شده است تا امسال همراه با افتتاح جشنواره فجر، پردیس سینمایی اطلس هم بر سر زبان‌ها بیفتد و نه در سطح مشهد بلکه در سطح کشور خبرساز شود.

1سالن و 1133صندلی

پردیس سینمایی اطلس با 11سالن و هزارو133صندلی درحالی در مجتمع تجاری اطلس شروع به کار می‌کند که هیچ مجتمع فرهنگی‌ای در این سمت شهر وجود ندارد تا دل مردم منطقه به‌ آن خوش باشد. حدود 250هزار شهروندی که در این منطقه زندگی می‌کنند، باید برای استفاده از امکانات فرهنگی شهر به‌سمت دیگر آن گسیل شوند اما یک پردیس سینمایی که سازندگان آن می‌گویند سعی کرده‌اند بهترین امکانات را برای آن فراهم کنند، نوید روزهای خوب فرهنگی را در این منطقه شهر می‌دهد؛ پردیسی که برای یک شهر ساخته شده است تا بار قسمتی از اتفاقات فرهنگی آن را به دوش بکشد. 11سالن بین 55 تا 200نفر ظرفیت دارند. ترکیب دیوارهای طوسی و نارنجیِ پردیس اطلس و نورپردازی‌های مخفی که روی کف‌پوش سورمه‌ای آن جلوه‌گر می‌شود، فضای خاصی را می‌سازد.

بازیگران امروز و دیروز

وقتی درِ آسانسور طبقهf به رویت باز می‌شود، شاید اولین چیزی که توجهت را جلب می‌کند، تصویر بازیگران امروز و دیروز سینمای ایران روی دیوارهای اطلس باشد که نگاه را با خودش همراه می‌کند؛ تصاویری که از شهاب حسینی تا عزت‌ا... انتظامی و جمشید مشایخی را کنار هم می‌نشاند تا فضایی کاملا سینمایی را ترسیم کند. قاب‌هایی از فیلم‌های قدیمی و نقش چارلی‌چاپلین درکنار یک حلقه فیلم که گذر تاریخ بر سینما را نشان می‌دهد، مخاطب را از یک بازار لوکس به میان اهالی هنر می‌کشاند. انگارنه‌انگار که طبقه پایین‌تر، بورس لوازم خانگی است‌. نمایشگاه گریمِ سه‌بعدی اطلس، جایی است برای آشنا شدن با گریمورهای معروف و تکنیک‌هایشان.

تنوع خوراکی‌ها

فودکورت پردیس که وسعتش چشمگیر است، فضای گسترده‌ای را پیش‌رو می‌گذارد. حدود هزار صندلی در فضایی لابی‌گونه در بلندای اطلس چیده شده است. صندلی‌ها و میزهای رنگی، طرح روی شیشه‌ها، تابلوهای رنگی و نقاشی‌های دیواری بزرگ و تنوع خوراکی‌ها و فست‌فودها فضای مناسبی را فراهم می‌کند. برای کسانی که نگران پارکینگ هستند، هزارو200جای پارک در طبقات فوقانی سینما درنظر گرفته شده است. همچنین سه سالن وی‌آی‌پی برای کسانی که می‌خواهند در یک جمع دوستانه یا خانوادگی به تماشای فیلم بنشینند و این اتفاق خوب، 13بهمن همین امسال برای مشهد رقم خورد.

امکان اجرای تئاتر

سالن شماره2 مجموعه علاوه‌بر امکان نمایش فیلم با کیفیت بسیار عالی، می‌تواند به‌عنوان سالن اجرای تئاتر استفاده شود. تمام امکانات استاندارد برای اجرای یک تئاتر در آن درنظر گرفته شده است. به نقل از گل‌محمدی، قائم‌مقام اطلس، برای کیفیت صدا و تصویر سالن‌های سینمایی مجموعه اطلس، از به‌روزترین امکانات موجود در دنیا استفاده شده است تا فیلم‌ها در این مجموعه با کیفیت تصویر E CINEMA و D CINEMA و کیفیت صدای دالبی به نمایش دربیاید. افراد بتوانند در آن استراحت کنند یا زمان قبل از اجرای فیلم را بگذرانند. گل‌محمدی می‌گوید: درصورتی‌که از مجموعه فرهنگی ما استقبال شود، در گام بعدی به‌سمتی خواهیم رفت که سالن‌های تئاتر را نیز به مجموعه اضافه کنیم، زیرا ظرفیت آن در مجموعه وجود دارد.

گپی با مردم درباره سینمایی که به‌تازگی در همسایگی‌شان متولد شده است

تازه فهمیدیم اینجا سینماست

از هرچه بگذریم، از نقش اطلس در حوالی‌ خودش نمی‌شود گذشت، حتی اگر امکاناتی که در اطلس فراهم شده است، برای تمام مردم مشهد وجود داشته باشد، اما حضور این پردیس سینمایی، اتفاقی است که تابه‌حال در این منطقه نیفتاده است. اگر از آدم‌هایی که در مجتمع تجاری درحال خرید هستند بپرسی، متوجه می‌شوی که آن‌ها اهل یک منطقه خاص نیستند. هرکدامشان از جایی و برای هدفی آمده‌اند؛ از خرید جهیزیه گرفته تا دیدن بازار. زن و شوهر جوانی می‌گویند از اینجا رد می‌شدیم. از داخل بازار آمدیم تا اینجا را ببینیم. خانم دیگری برای خرید جهیزیه خواهرش از نیشابور آمده است. دو خانم که همراه سه کودک خردسالشان طول بازار را طی می‌کنند، می‌گویند که از اهالی همین محل هستند ولی تا همین امروز از وجود سینما در بازار خبر نداشته‌اند؛ اتفاقی که آن را برای منطقه، خوشایند می‌دانند و دلشان می‌‌خواهد بتوانند از آن به‌عنوان تنها مکان تفریحی منطقه بهره‌مند شوند.

سینما، بازار را رونق می‌دهد

میرعماد که در طبقه،B بازار فروشگاه لوازم‌خانگی دارد و کاربری مغازه‌اش را برای حضور نوع جدیدی از مشتری‌ها در بازار اطلس به وسایل فانتزی و زینتی تغییر داده است، می‌گوید: سینما باعث شده است که مردم به اینجا بیایند و بازار را ببینند و این خودش یک تبلیغ برای مجموعه است. وقتی «عطاران» و «حاتمی‌کیا» به اینجا می‌آیند، مردم هم می‌آیند و با یک بازار مدرن روبه‌رو می‌شوند و برای دیگران تعریف می‌کنند و بازار رونق می‌گیرد.

او ادامه می‌دهد: شاید خرید زیادی صورت نگیرد ولی همین که مردم می‌بینند، خوب است. او که خودش سال‌ها ساکن سیدی بوده است، می‌گوید: اطلس یک مجموعه بسته است. کسی که به اینجا می‌آید، تفریحش را داخل همین مجموعه انجام می‌دهد و می‌رود و تفاوت فرهنگی افرادی که به اینجا رفت‌وآمد می‌کنند، نمی‌تواند مشکلی برای منطقه ایجاد کند.

چه خبر از حواشی؟

شاید در خاطره تاریخی محله کوشش هرگز ثبت نشده باشد که کارگردان بنامی مانند حاتمی‌کیا روزی‌روزگاری گذرش به آنجا بیفتد؛ اتفاقی که به لطف حضور پردیس سینمایی در قلب مجتمع تجاری اطلس، امکان‌پذیر شد تا افتتاحیه جشنواره فجر در مشهد با حضور وی رونق بیشتری بگیرد. شلوغی سالن و راهروها به‌خاطر افتتاحیه و پخش فیلم «به‌وقت شام» در حضور کارگردان، یک شب خاطره‌انگیز را برای پردیس سینمایی رقم زد تا رؤیایی را به حقیقت پیوند بزند؛ حقیقتی که در آن، دیگر سینما را در حاشیه نمی‌بینیم. سینما را در متن مردم و با حضوری پر‌رنگ می‌بینیم.

112260.jpg

پانزدهمین افتتاحیه جشنواره فیلم فجر با حضور کارگردان «به‌وقت شام» و عوامل فیلم، مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی، رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد و شهردار مشهد و دیگر مسئولان با یک ساعت‌ونیم تاخیر برگزار شد ولی این تنها اتفاق خاص آن شب نبود. وقتی حاتمی‌کیا به روی سن رفت و در اعتراض به روشن بودن دوربین در سالن فریاد زد: «سرمایه‌ها همین‌طور به باد می‌رود»، سینمای اطلس به صدر اخبار کشور رفت تا این فیلم‌ بارها در فضای مجازی دیده شود.

در حاشیه، همسر فرید محبی، از شهدای کشتی سانچی، از ابراهیمِ سینمای ایران خواست که فیلمی برای سانچی بسازد تا افتتاحیه، یک شب معمولی برای مشهد نباشد.

عذرخواهی عطاران

رضا عطاران که درمیان کوچه‌پس‌کوچه‌های محله کوشش مشهد قد کشیده است و حالا در کارگردانی، بازیگری و نویسندگی ید طولایی دارد، از دیگر مهمان‌هایی بود که روی فرش قرمز این پردیس قدم گذاشت. عطاران به‌خاطر بازی در فیلم مصادره در جمع تماشاگران مشهدی حاضر شده بود اما به‌خاطر تاخیر یک ساعت‌وربعیِ پخش فیلم مجبور شد به روی سن برود و از مردم عذرخواهی کند. انگار اطلس، سومین جایی است که این اتفاق می‌افتد؛ تاخیری که شاید مقصر اصلی‌اش، تهرانی‌ها باشند که ‌هارد فیلم و کدهای مربوط را به‌موقع ارسال نکرده‌اند!

ماجرای مصادره با شوخی‌های عطاران و گرفتن سلفی با تماشاگران فیلم، ختم به خیر شد. صفی طولانی برای عکس گرفتن با آقای کارگردان تشکیل شده بود؛ صفی که مدیران پردیس سعی می‌کردند کنترلش کنند تا به شلوغی دامن نزند و حاشیه‌ساز نشود.

ماهورا و امیر

در چهارمین روز از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، پردیس سینمایی اطلس، میزبان عوامل فیلم ماهورا ازجمله محسن افشانی، حمید زرگرنژاد و دیگر عوامل بود. حضور محسن افشانی که همیشه حاشیه‌هایی پررنگ‌تر از متن دارد، با استقبال مواجه شد. ماهورا در سانس فوق‌العاده ساعت۲۲:۳۰ اکران شد تا با استقبال گرم مخاطبان مواجه شود.

اما خبر خوش برای مشهدی‌ها در روزهای پایانی این بود: «امیر» به مشهد می‌آید. نیما اقلیما، تنها کارگردان فیلم‌اولی جشنواره فجر مشهدی، است و «امیر» تنها فیلمی بود که در مشهد نمایش داده نمی‌شد اما در روزهای پایانی جشنواره، با آمدن امیر، بزم فجر در مشهد کامل شد. اکران این فیلم با حضور کارگردان و عوامل در مشهد، اتفاق خوب جشنواره فجر برای مشهدی‌ها بود.

112259.jpg

پردیسِ خبرساز

وقتی دو روز قبل از افتتاحیه قرار شد نشست خبری جشنواره فجر در مجتمع اطلس برگزار شود، شاید مسئولان ارشاد خراسان هم باورشان نمی‌شد که بخش زیادی از سوالات خبرنگاران به موضوع ورود این پردیس به جشنواره فجر اختصاص یابد. هنوز ابهام برگزاری نشست خبری در اطلس برای خبرنگاران که بعضی مجبور شده بودند طبقات دیگر مجموعه را هم بازدید کنند تا محل نشست را بیابند، حل نشده بود که اعتراض‌ها به حضور انحصاری چهار فیلم در اطلس به اوج خود رسید. سوالات زیادی مطرح شد که همه آن‌ها یک مسئله را نشانه گرفته بود: «چرا اطلس؟»؛ سینمایی که روز اول بهره‌برداری‌اش با افتتاحیه جشنواره همراه می‌شود. نگرانی‌های زیادی وجود داشت. «نکند امسال بی‌نظمی‌های موجود در جشنواره فجر مشهد با حضور یک سینمای تازه‌تاسیس دوچندان شود»؛ البته باتوجه‌به تعداد صندلی‌های سالن‌های اطلس نسبت‌به هویزه و آفریقا و دشواری‌های‌ بلیت‌ گرفتن در فجر مشهد، بیراه نبود که انتظار داشته باشیم تعداد زیادی از علاقه‌مندان و مشتاقان سینما از دیدن فیلم‌ها محروم بمانند اما با تغییر برنامه و نمایش فیلم‌ها در سه سینما، این دغدغه رفع شد؛ البته حتی با حضور سه سینما بازهم علاقه‌مندانی بودند که نتوانند برای فیلم‌ مدنظرشان بلیت تهیه کنند. درمجموع جای خوشحالی دارد که امسال اطلس هم به جمع سینماهای مشهد اضافه شد؛ البته بعضی اتفاقات و بی‌نظمی‌های به‌وجودآمده به بی‌تجربگی این پردیس نسبت داده شد تا نارضایتی‌هایی را فراهم آورد. روز اول، بعضی خبرنگاران برای ورود به سالن افتتاحیه دچار مشکل شدند. در روزهای بعد ازدحام برای تهیه بلیت در گیشه یا حتی شروعِ با تاخیر بعضی فیلم‌ها که گاهی ارتباط مستقیمی با پردیس اطلس نداشت، صدای مخاطبان را در‌آورد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی