کد خبر : 80368
/ 21:28
کارآفرینان محله امام رضا از مشکلاتشان گفتند

270 هزار تومان هزینه دستمزد 1700 جانماز

نمایشگاه اقتصاد مقاومتی «بانوان فاطمی» هم‌زمان با روزهای دهه فجر در محله امام رضا با همکاری پایگاه بسیج مالک اشتر و مشارکت شهرداری منطقه 8 برگزار شد.

270 هزار تومان هزینه دستمزد 1700 جانماز

به گزارش شهرآراآنلاین، نمایشگاه اقتصاد مقاومتی «بانوان فاطمی» هم‌زمان با روزهای دهه فجر در محله امام رضا با همکاری پایگاه بسیج مالک اشتر و مشارکت شهرداری منطقه 8 برگزار شد. در این نمایشگاه محصولات غذایی سالم، پوشاک و تزئینی که حاصل تلاش خواهران بسیجی است، به نمایش گذاشته شد.

رمضانی، مسئول پایگاه بسیج مالک اشتر، در محله خرمشهر در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا محله گفت: نمایشگاه اقتصاد مقاومتی «بانوان فاطمی» با هدف حمایت از مشاغل خانگی و بانوان سرپرست خانوار و با حضور اهالی و بسیجیان محلات خرمشهر، امام خمینی و امام رضا در خرمشهر 13 پایگاه بسیج مالک‌اشتر برگزار شد. وی ادامه داد: ما قصد داریم تا با برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها از بانوان دفاع کنیم و کاری برای آن‌ها فراهم کنیم. در این مکان بیش از 40 غرفه داریم که البته فقط نام غرفه را یدک می‌کشند و در واقع میزهای یک متری هستند که در کنار هم قرار گرفته‌اند. هر چند می‌خواستیم جای بهتری باشد اما میسر نشد و نمایشگاه را در پایگاه برپا کردیم.

رمضانی با اشاره به کوچک بودن فضای نمایشگاه، گفت: سعی کردیم مکانی مناسب برای فروش محصولات فراهم کنیم، اما نشد و ترجیح دادیم از همین فضا برای برپایی نمایشگاه استفاده کنیم. این نمایشگاه تا 15 اسفند برپا خواهد بود. ساعت کار نمایشگاه از ساعت 9 تا 17 یکسره است.

فروش برای 15 خانوار در میز یک‌متری

مهدیه قاضی یکی از حاضران در نمایشگاه که خود نماینده فروش محصولات 15خانوار دیگر در همان میز یک متری‌اش است، گفت: در اینجا محصولات سنتی و محلی عرضه می‌کنیم. من با خانواده‌های مختلفی ارتباط دارم، افرادی که نیاز به بازار کار دارند، اما به دلیل نداشتن سرمایه اولیه و نبود بازار فروش از من خواستند تا زمانی که در نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنم، محصولاتشان را عرضه کنم.

وی ادامه داد: این خانواده‌ها محصولات مرغوبی تولید می‌کنند، اما جذب مشتری برایشان سخت است. اگر نمایشگاهی باشد می‌توانند محصولاتشان را عرضه کنند. به‌طور مثال یکی از آن‌ها شوهرش ورشکسته شده است. در حال حاضر درآمد شوهر برای برگرداندن پول طلبکاران هزینه می‌شود و درآمد خانم از تولید محصولات برای گذراندن اموراتشان صرف می‌شود. باید حمایت مسئولان باشد تا بانوی کارآفرین بتواند اجناسش را بفروش برساند.

به‌خاطر افسردگی، خیاطی را رها کردم

عزت هنرور دیگر بانوی هنرمندی است که در این نمایشگاه محصولاتش را عرضه کرده است. او مدت 35 سال است که خیاطی می‌کند، اما در این سال‌ها دچار افسردگی شده و این شغل را کنار گذاشته است. او در خصوص مشکلاتش توضیح داد: چند ماهی است برای دریافت وام خوداشتغالی درخواست داده‌ام، اما پس از مدتی دوندگی به من گفتند: وام تمام شده و فعلا وام نمی‌دهیم. اگر بخواهم خیاطی کنم مشتری دارم، اما توان خیاطی را ندارم. الان سرویس خواب و آشپزخانه درست می‌کنم. می‌خواستم مکان و چرخکار بگیرم اما وام من درست نشد و فعلا باید به همین نمایشگاه‌های کوچک اکتفا کنم.

112263.jpg

هدیه سازمان‌ها، تولید ملی باشد

نسرین کامیاب نژاد، فارغ‌التحصیل دانشگاه در رشته طراحی دوخت است. او از سال 1380تمام هنرهای خیاطی و تزئینی را آموزش دیده‌ است و به قول خودش در خیاطی از پایه تا دوخت لباس عروس را بلد است. کامیاب نژاد با گلایه از نبود حمایت کافی از کارآفرین، گفت: شعار حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی را می‌دهیم، اما در عمل برای کارآفرین کاری انجام نمی‌دهیم. آیا سازمان‌های دولتی به این فکر کرده‌اند که در سال چقدر هدیه می‌دهند؟ چرا برای همین هدیه‌ها به کارآفرین داخلی سفارش نمی‌دهند و از او نمی‌خواهند هدایا را آماده کند. بیشتر لوازم موجود در بازار اجناس چینی است. گاهی این تصور به ذهن ما می‌رسد که مسئولان حامی اجناس چینی هستند، نه کالای ایرانی.

وی افزود: خانم‌های ما اگر بدانند از کار و هنرشان استقبال می‌شود، می‌توانند کارهای خوبی را به بازار عرضه کنند. وقتی حمایت در عمل اجرا شود، از خوابشان می‌زنند. وقتی بدانند پول کار به دستشان می‌رسد، با علاقه کار می‌کند. خیلی‌ها مجبور می‌شوند به دنبال سری‌دوزی بروند که آن هم برایشان سود چندانی ندارد. به‌طور مثال هزینه دوخت لباس مردانه 25 هزار تومان است، اما در سری‌دوزی بابت هر لباس فقط 500 تومان می‌دهند که در مجموع صرفه ندارد. گاهی می‌شنویم که می‌گویند؛ خانم‌های ایرانی تنبل‌اند؛ این درست نیست مشکل ما در عدم حمایتمان است، اگر حمایت باشد و واسطه‌ها را از میان بردارند نتیجه کار را خواهند دید.

خواهر نسرین کامیاب نژاد که در این نمایشگاه غرفه دارد،حدود شش سال است کار دوخت چرم را انجام می‌دهد، نیز گفت: کار ما بازار ندارد و بیشتر برای خودمان و اطرافیانمان کار می‌کنیم. ما در کار خلاقیت داریم، اما وقتی حامی نداشته باشید، این خلاقیت‌ها خنثی می‌شود و انگیزه‌ای برای تولید نخواهد بود.

112261.jpg

1700 جانماز، 270 هزار تومان دستمزد

مقیمی، دیگر بانوی کارآفرین حاضر در این نمایشگاه است که 15سال است خیاطی می‌کند. او به دلیل نداشتن فضای مناسب و سرمایه اولیه درخواست وام می‌کند، اما پاسخی به او نمی‌دهند و تصمیم به سری‌دوزی می‌گیرد. وی توضیح داد: در عرض 20 روز 1700 جانماز با آستر درست کردم و فقط بابت آن، 270 هزار تومان به من دادند. این کار برایم مقرون به صرفه نیست، اما چاره‌ای ندارم.

وی ادامه داد: من دختری هفده‌ساله دارم. باید به فکر او باشم، اما مشکلات زندگی سبب شده‌ است که نتوانیم فراتر از آن‌ها بیندیشیم. در حال حاضر با پخت شیرینی‌ها و ترشی‌های سنتی امورات زندگی‌ام را می‌گذرانم. من سرپرست خانوار نیستم، اما اگر دوشادوش شوهرم کار نکنم امورات زندگی‌مان نمی‌گذرد. 

مریم برزی از بسیجیان فعال است و در این نمایشگاه میزی یک‌متری در اختیار دارد. او تعریف می‌کند: چهار فرزند دارم که برخی از آن‌ها دانشجو هستند. هزینه‌های زندگی زیاد است و برای کسب درآمد باید دوشادوش همسرم تلاش کنم. هیچ زنی تا احتیاج نداشته باشد، به دنبال کار نمی‌رود. او درخواست دارد برای یک‌بار هم که شده مسئولان بروند و به حرفشان گوشکنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی