کد خبر : 80369
/ 09:30
مخالفان و موافقان نمایشگاه عرضه مستقیم کالا از دغدغه‌هایشان می‌گویند؛

سود و زیان نمایشگاه بهاره

امسال بخشی از واحدهای صنفی منتقد برگزاری نمایشگاه بهاره بوده و اعتقاد دارند، برگزاری نمایشگاه بهاره، با توجه به رکود بازار، فلسفه خود را از دست داده است.

سود و زیان نمایشگاه بهاره

موسوی زاده- درحالی برگزاری نمایشگاه بهاره درگیرحواشی شده‌است که فلسفه برگزاری این نمایشگاه‌ها، دسترسی مردم به کالاهایی با قیمت مناسب‌تر در ایام نزدیک به عید نوروز است تا از این طریق شهروندان بتوانند با هزینه کمتری، بخشی از کالاهای خود را خریداری کنند.
با این حال امسال بخشی از واحدهای صنفی منتقد برگزاری نمایشگاه بهاره بوده و اعتقاد دارند، برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی با توجه به رکود بازار، فلسفه خود را از دست داده است. این افراد می‌گویند این نمایشگاه‌ها در زمانی که تورم بالا بود و نرخ کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم مدام تغییر می‌کرد، به اقتصاد خانوارها کمک می‌کردند، اما در شرایط فعلی فقط کاسبی اصنافی که ماه‌ها منتظر رونق بازار شب عید بوده‌اند را خراب می‌کنند. با این حال مسئولان تنظیم بازار هم مدعی هستند این نمایشگاه‌ها با در اختیار قراردادن کالاهای ارزان‌تر به گروه‌هایی که درآمد کم‌تری دارند،همچنان کارکرد خود را حفظ کرده‌اند.

حضور واسطه‌ها در نمایشگاه
دراین باره عضو اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک با بیان اینکه هدف از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره، عرضه مستقیم کالا توسط فروشندگان است، می‌گوید: با این حال تجربه نشان داده‌است واسطه‌ها بیشترین سود را از برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‌برند به طوری که این‌ها با اجاره پروانه کسب واحدهای صنفی درنمایشگاه‌های بهاره حضور یافته و با فروش کالاهای بی‌کیفیت سود زیادی می‌برند.جواد اطمینان می‌افزاید: همچنین برخلاف تصور عموم قیمت‌های کالا و اجناسی که درنمایشگاه بهاره عرضه می‌شود، چندان تفاوتی با قیمت‌های شهر ندارد. وی ادامه می‌دهد: بهتر است به جای برگزاری نمایشگاه بهاره، درنقاط مختلف شهر فروش‌های فوق‌العاده با قیمت مناسب برگزار شود تا هم از این طریق بازار واحدهای صنفی شهر رونق بگیرد و هم دسترسی شهروندان ساکن مناطق مختلف شهری به تخفیف‌های در نظرگرفته شده، افزایش یابد. وی تصریح می‌کند: بیشتر تولیدکنندگان با برگزاری نمایشگاه بهاره مخالف هستند زیرا به جای اینکه به تولید کمک کند، بیشتر بازار تولیدکنندگان داخلی را کساد می‌کند. حمیدحسینی،تولیدکننده و عرضه‌کننده کیف و کفش نیز مخالف برگزاری نمایشگاه بهاره‌است و می‌گوید: تجربه نشان داده فروشندگان دراین نمایشگاه‌ها کالاهای بی‌کیفیت و در انبار مانده خود را به مردم تحت عنوان تخفیف می‌فروشند.

اجاره ۵/١میلیون تومانی پروانه کسب
رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد نیز ضمن مخالفت با برگزاری نمایشگاه فروش بهاره می‌گوید: نمایشگاه فروش بهاره به جای اینکه توسط تولیدکنندگان اداره شود، محل حضور واسطه‌هایی است که با اجاره ۵/١ میلیون تومانی پروانه‌های کسب از این فرصت برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.
مهدی لسان طوسی می‌افزاید: سؤالی که تولیدکنندگان دارند این است که چرا برای نفع برخی از فروشندگان باید بازار ١٠هزار فروشنده را در مشهد آن هم در ایام نزدیک به عید نوروز کساد کرد. وی ادامه می‌دهد: اتحادیه پوشاک در سال‌های اخیر به تأثیر منفی این نمایشگاه‌ها بر تولید و اینکه منافع مصرف‌کنندگان در آن رعایت نمی‌شود، هشدار داده است اما حرف‌های ما تأثیری نداشته است.

جلوگیری از حضور اجاره کنندگان پروانه کسب
با این حال دبیر اتاق اصناف مشهد با دفاع از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره می‌گوید: قیمت اجناس عرضه شده در نمایشگاه‌های بهاره ١٠تا ١۵درصد ارزانتر از شهر عرضه می‌شوند و ناظران ما بر روند قیمت‌گذاری کالاهای عرضه شده در نمایشگاه نظارت دارند و با فروشندگان متخلف برخورد می‌کنند.عبد ا.. افشاری با بیان اینکه برخی ادعا می‌کنند که کالاهای عرضه شده در نمایشگاه قدیمی و استوک هستند، می‌گوید: به هیچ عنوان این مسئله صحت ندارد. فقط برخی از فروشندگان به دلیل تغییر فصل کالاهای خود را ارزان‌تر ارائه می‌کنند، تا هم نقدینگی مورد نیازشان را تأمین کنند و هم اینکه این کالاها تا سال بعد در انبارهای آن ها باقی نماند. این مسئله در شهر هم اتفاق می‌افتد و دلیلی بر فروش اجناس استوک در نمایشگاه نیست. وی با بیان اینکه در گذشته برخی با اجاره پروانه‌های کسب در نمایشگاه حضور می‌یافتند، بیان می‌کند: از سال گذشته با سخت‌گیری‌هایی که به عمل آمده جلوی حضور چنین افرادی گرفته شده است و امسال نیز همین سخت‌گیری‌ها اعمال خواهد شد.
وی ادامه می‌دهد: برخی مدعی هستند در نمایشگاه اجناس بنجل فروخته می‌شود که اصلا صحت ندارد. گروه هدف نمایشگاه‌های بهاره اقشار متوسط و کم درآمد هستند برای همین کالاهایی عرضه می‌شود که این اقشار در توان خریدشان باشد اما این به معنی بنجل فروشی در نمایشگاه نیست. البته اگر فردی بخواهد کالاهای برند بخرد، با مراجعه به فروشگاه‌های شهر می‌تواند این کار را انجام دهد.
دبیراتاق اصناف مشهد تأکید می‌کند: در مجموع شاید ٢٠٠واحد مرتبط با پوشاک و همچنین چند ده واحد مرتبط با کیف و کفش در نمایشگاه حضور داشته باشند، این تعداد به هیچ عنوان نمی‌تواند بازار ۶هزار واحد صنفی پوشاک و چند صد واحد کیف و کفش در یک شهر بزرگ مانند مشهد را خراب کند. وی می‌گوید: نمایشگاه بهاره امسال احتمالا از ١٢تا ٢٠ اسفند برگزار می‌شود.

برگزاری نمایشگاه بهاره ازدهه دوم اسفند
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه نمایشگاه فروش بهاره در دهه دوم اسفند برگزار می‌شود، می‌گوید: برگزاری نمایشگاه بهاره درکمیته نمایشگاه‌های استان و با حضور نماینده‌های سازمان‌های مختلف مانند استانداری، علوم پزشکی و تعزیرات و اتاق اصناف تصمیم‌گیری می‌شود. براین اساس نمایندگان خود واحدهای صنفی در جریان برگزاری نمایشگاه‌ها هستند.علی غفوری مقدم با بیان اینکه قیمت‌گذاری کالاها و خدمات در نمایشگاه‌ها توسط خود اتحادیه‌ها و ناظران آن‌ها صورت می‌گیرد، می‌گوید: در نمایشگاه بهاره به منظور حفظ حقوق مصرف‌کنندگان بین ٣٠تا ۴٠ کارشناس دربخش‌های مختلف صنفی حضور داشتند که بر فرایند عرضه و قیمت‌گذاری کالاها نظارت می‌کنند براین اساس ما به هیچ عنوان اجازه گران فروشی و یا فروش اجناس استوک را در نمایشگاه نمی‌دهیم. ضمن اینکه اتاق اصناف بر فرایند برگزاری نمایشگاه نیز نظارت دارد.
وی ادامه می‌دهد: درباره این بحث که برخی با اجاره پروانه کسب در نمایشگاه حضور می‌یابند باید توجه داشت که پروانه کسب متقاضیان بررسی شده و فقط به صاحبان پروانه کسب و واحدهای تولیدکننده اجازه حضور در نمایشگاه داده می‌شود. اگر در این باره تخلفی صورت بگیرد در همان نمایشگاه برخورد قانونی خواهد شد. غفوری‌مقدم درباره قیمت‌گذاری نیز می‌گوید: قیمت در نمایشگاه باید ١٠تا ١۵درصد کمتر از شهر باشد و این‌گونه نیست که اجازه داده شود، قیمت کالاها بیشتر از بازار داخل شهر تعیین شود.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی