کد خبر : 80370
/ 09:48
با وجود رتبه سوم جاذبه‌های گردشگری، مسافران از ظرفیت‌های خراسان بی‌اطلاع هستند؛

ثروت نادیده

ثروت نادیده

علیرضا ظهیری- براساس تحقیقات صورت گرفته از سوی فصل‌نامه علمی و پژوهشی مطالعات مدیریت گردشگری، استان‌های فارس، تهران و خراسان رضوی به ترتیب در رده‌های اول تا سوم جاذبه‌های گردشگری ایران، مطرح هستند.
این تحقیق نشان می‌دهد که خراسان رضوی با داشتن جاذبه‌های بالای گردشگری می‌تواند نقش بزرگی در بحث جذب گردشگر ایفا کند، هر چند که سالانه حضور میلیونی زائران بارگاه رضوی سبب شده‌است تا این استان از نظر جذب گردشگر رتبه نخست کشور را داشته باشد اما هنوز ظرفیت‌های دیگر گردشگری این استان به صورت کامل به مسافران و گردشگران معرفی نشده است.

تأکید بر استفاده مطلوب از جاذبه‌های گردشگری
بر همین اساس عضو شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با شهرآرا، معتقد است که این رتبه خراسان رضوی از نظر وجود جاذبه‌های گردشگری ثروتی بی‌بدیل برای این استان است و باید از این ثروت به نحو احسن و با سرمایه‌گذاری مناسب، استفاده شود.
مسعود ریاضی با بیان اینکه اگر از این ثروت به درستی استفاده نمی‌شود باید مدیریت صحیح را مورد تشکیک قرار داد، ادامه می‌دهد: البته در بحث حضور گردشگران و بازدید از جاذبه‌های مختلف گردشگری این نکته نیز حائز اهمیت است که باید میزبانی نیز به درستی صورت گیرد.
وی می‌‌افزاید: خراسانی‌ها، به عنوان میزبان زائران حضرت رضا(ع)، موظف هستند تا بهترین شرایط را برای میهمانان فراهم آورند تا آن‌ها از تمام ظرفیت‌‌ها استفاده کنند. به طور قطع میهمانانی که به عشق زیارت امام هشتم(ع) وارد شهر مشهد می‌شوند باید بدانند که در این استان جاذبه‌های مختلف گردشگری دیگری نیز وجود دارد.
وی نبود اطلاع رسانی درست را مهم‌ترین عامل آگاهی نداشتن زائران می‌داند و در این باره می‌گوید: متأسفانه طی سال‌های متمادی متولیان علاقه، انگیزه و دانش لازم را برای آشنایی هر چه بیشتر زائران با دیگر جاذبه‌های گردشگری استان نداشته‌اند.
ریاضی ادامه می‌دهد: متأسفانه همیشه در استان به صورت ناخودآگاه فکری بوده است که اگر جاذبه گردشگری در این استان ارتقا یابد مقابله با زیارت حضرت رضا(ع) است که این تفکر بسیار نادرست است و همه باید بدانند زائری که برای زیارت وارد مشهد می‌شود علاوه بر بحث زیارت به مسائلی همچون فراغت هم نیاز دارد و برای این کار باید مراکز گردشگری، فرهنگی و دیگر مراکز به درستی ایجاد، اطلاع رسانی و فراهم شود.

مدیریت واحد گردشگری
همچنین دبیر انجمن صنفی خدمات مسافرتی خراسان رضوی مدیریت واحد را مهم‌ترین عوامل جذب مناسب گردشگر در استان می‌‌داند و اظهار می‌کند: قوی‌تر کردن بخش خصوصی اولین فاکتور برای جذب حداکثری گردشگران است و باید به طور ویژه به این بخش بها داده شود.مجید فرقانی با بیان اینکه خراسان رضوی از نظر ظرفیت اماکن اقامتی، رتبه اول کشور و در تعداد آژانس‌های مسافرتی، رتبه دوم کشور را دارد، ادامه می‌دهد: این استان یکی از بهترین مراکز تفریحی به ویژه در حوزه غذا در کشور است، بنابراین زیرساخت‌های مناسبی علاوه بر وجود جاذبه‌های گردشگری در این استان وجود دارد اما نبود مدیریت واحد و تقویت نشدن بخش خصوصی مشکلاتی را برای این بخش ایجادکرده است.وی می‌افزاید: متأسفانه علی‌رغم اینکه متولی اصلی بخش گردشگری اداره کل، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و باید تمام سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها از سوی این اداره کل باشد، اما دخالت‌های فراوانی را از سوی دیگر بخش‌ها در زمینه گردشگری استان شاهد هستیم و همین مسئله سبب کند شدن فعالیت‌ها می‌شود.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی