کد خبر : 80399
/ 21:32
خدمتی دیگر از انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد

زائر‌سرایی برای بیماران غیربومی

انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، شش ماه است که ساخت زائرسرا با ارائه خدمات رایگان را در دستورکار خود قرار داده است؛ به همین دلیل به‌سراغ مهندس اصغر افراسیابی، مدیرعامل این انجمن خیریه، رفتیم تا از روند کار جویا شویم.

زائر‌سرایی برای بیماران غیربومی

زمانی- شهرآراآنلاین، دغدغه بسیاری از بیماران شهرستانی، خانواده‌هایشان هستند و این نگرانی دوطرفه از جانب خانواده بیمار نیز حس می‌شود. متاسفانه وقتی فرد بیماری، برای بهبود خود به شهر دیگری سفر می‌کند، خانواده وی از نظر مکان دچار مشکل می‌شوند؛ به‌خصوص اگر دوره درمان طولانی شود. ضمن اینکه حضور همراه بر بالین بیمار، نقش موثری در بهبود او خواهد داشت. اینجاست که ساخت زائرسرا می‌تواند راه‌حلی برای مشکل اقامت همراهان شهرستانی باشد. در همین راستا انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، شش ماه است که ساخت زائرسرا با ارائه خدمات رایگان را در دستورکار خود قرار داده است؛ به همین دلیل به‌سراغ مهندس اصغر افراسیابی، مدیرعامل این انجمن خیریه، رفتیم تا از روند کار جویا شویم.

خدمت رایگان به بیماران شهرستانی

«درمان بیماران مبتلا به سرطان و پرتودرمانی آن‌ها به‌طور منسجم، بین 30 تا 50روز طول می‌کشد و اگر امکانات اقامت برای بیماران شهرستانی فراهم نشود، درمان خود را رها می‌کنند. درنتیجه یکی از کارهایی که این انجمن از ابتدای تاسیس درنظر داشته، ساخت آسایشگاه بوده است.

در حال حاضر در طبقه دومِ مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا(ع)، آسایشگاهی با ظرفیت60تخت وجود دارد که در حد یک هتل دوستاره به بیماران شهرستانی به‌صورت رایگان خدمت می‌کند. این بیماران، تنها بیماران این مرکز نیستند و گاهی بیمارانی در اینجا اقامت می‌کنند که در یک مرکز دیگر، درمان می‌شوند، با این وجود به‌دلیل کمبود جا به‌ندرت می‌توان همراه بیمار را پذیرفت. درنتیجه تصمیم گرفته شد که برای اقامت خانوادگی بیماران، زائرسرایی مخصوص بیماران شهرستانی با زیربنای 4هزارو900متر‌مربع و 150تخت در ضلع شمالی این مرکز ساخته شود.

یک اقامت هتلی

زائرسرا شامل سه طبقه خواهد بود که در آن، تمام امکاناتی که بیمار نیاز دارد، ازجمله سالن‌های اجتماعات، غذاخوری، ورزشی و کارگاهی درنظر گرفته شده است. هزینه این پروژه، دست‌کم 5میلیارد تومان برآورد شده است که اگر به‌لحاظ مالی با مشکل روبه‌رو نشود، به کمک خیران تا پایان سال97 به اتمام خواهد رسید و بیماران از این مجموعه بهره‌مند خواهند شد. اقامت بیماران یک اقامت هتلی خواهد بود. تغذیه و تمام خدمات، کاملا رایگان است و آن‌ها تمام‌وقت زیرنظر پزشک و پرستار خواهند بود و باتوجه‌به اینکه زائر‌سرا در مجاورت مرکز قرار دارد، بیمار به‌راحتی می‌تواند درمان خود را انجام دهد.

توجه به بیمار

با توجه به اینکه بیمار تحت فشار روحی‌ای است که سرطان برایش به‌وجود آورده است، به‌صورت انفرادی تغذیه نخواهد شد، بلکه در سالن غذاخوری همراه با دیگران غذا خواهد خورد تا از این طریق از مصاحبت با دیگران نیز استفاده کند. بیمار، زمان کوتاهی را برای درمان خود سپری می‌کند و باقی وقت خویش را می‌تواند در سالن‌های درنظرگرفته‌شده مثل سالن ورزشی بگذراند یا باتوجه‌به علاقه‌مندی خود، زیرنظر مربی در یکی از کلاس‌های آموزشی مثل نقاشی، شرکت کند. بیمار علاوه‌بر دوره درمان منسجمِ سی تا پنجاه‌روزه خود، هنگام درمان‌های کوتاه‌مدت مثل شیمی‌درمانی دوروزه نیز می‌تواند از همین مرکز برای اقامت خود استفاده کند.

سلامتی روح و روان

بیماران همیشه به روحیه شاد نیاز دارند و توجه به روحیه آن‌ها و همچنین همراهان از اهمیت زیادی برخوردار است: «ازآنجایی‌که بیمار مبتلا به سرطان از نظر روحی آسیب دیده است، نیاز دارد که یکی از اعضای خانواده در کنارش باشد، لذا با اجرای این پروژه، بیمار می‌تواند درکنار یکی از همراهان خود اقامت داشته باشد و ازطریق مصاحبت با او، آسیب‌های روحی کمتری ببیند. دغدغه بیماران شهرستانی برای اقامت، ما را وادار کرد تا به فکر اقامت آن‌ها باشیم و بتوانیم خدمات را با کیفیت مطلوب‌تری به بیماران و خانواده‌‌هایشان بدهیم و درنهایت پاسخ مثبت‌ و موثرتری به درمان بیمار بدهیم. درحال‌حاضر یک گروه روان‌شناسی در مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا(ع) حضور دارند که تمام بیماران را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. این گروه در زائرسرا نیز به خدمات‌دهی به بیماران و همراهانشان ادامه خواهند داد و تمام بیماران و حتی همراهان آن‌ها، زیرنظر روان‌شناسان، دوره‌های لازم را خواهند گذراند.»

خدمات مردمی

کار بدون مشکل نیست و مشکلات زیاد است، اما شعار انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد همیشه این بوده است که «هرجا مشکلات، بیشتر است، باید عزم راسخ‌تر باشد تا بتوان به هدف رسید.»

سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی تسهیلات کمی برای ساخت زائرسرا درنظر می‌گیرند و تنها تسهیلاتی که توانسته‌ایم برای این موضوع بگیریم، معافیت از اخذ پروانه ساخت توسط حوزه نظام‌مهندسی و شهرداری بوده است. باتوجه‌به ماهیت خیریه انجمن و اقدامات عام‌المنفعه آن، انتظار یاری بیشتری از دستگاه‌های اجرایی وجود دارد. رایگان بودن خدمات، فشار مالی‌ای بر دوش انجمن نمی‌گذارد. خیران و نیک‌اندیشان جامعه ما آن‌‌قدر بصیر و آگاه هستند که کمک می‌کنند و حتی قند و میوه بیماران را نیز مردم تهیه می‌کنند و این خدماتِ مردمی است که رایگان بودن امکانات و خدمات را میسر کرده است.

112303.jpg

رضایت بیماران

بیمارانی بودند که از وجود آسایشگاه، اطلاعی نداشتند و به‌خاطر هزینه اقامت، تصمیم گرفته بودند دوره درمانشان را ادامه ندهند اما به‌محض اینکه از وجود چنین آسایشگاهی باخبر شدند، خوشحال شدند و توانستند بدون دغدغه اقامت به درمان خود ادامه دهند.

به یاد دارم دختری اهل کاشمر که در مقطع کارشناسی‌ارشد تحصیل می‌کرد، برای درمان خود به این مرکز مراجعه کرده بود. این شخص که بر روی ویلچر نشسته بود، به‌دلیل نداشتن هزینه اقامت در مشهد، قصد ترک مرکز را داشت اما پس از آنکه به او گفتم می‌تواند در آسایشگاه اقامت کند، خوشحال شد و پس از گذشت 40روز با پای خود به اتاق من آمد و گفت: «اگر این اقامت نبود، معلوم نبود چه بر سر من می‌آمد.»

وقتی چنین اتفاقاتی را می‌بینم، حس خوبی پیدا می‌کنم و همین حس خوب است که این امکان را به من می‌‎دهد تا بتوانم ساعاتی طولانی به مردم خدمت کنم.

ساخت زائر‌سرا یک نیاز است

بیشتر اعضای هیئت‌مدیره و هیئت‌امنای انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، صاحبان صنایع در کشور هستند و تمام هدفشان این است که مجموعه کاملی از تشخیص، درمان، غربالگری و آسایشگاه ساخته شود. باتوجه‌به اینکه ساخت آسایشگاه و اقامتگاه برای بیماران شهرستانی یک نیاز است، امیدواریم که این مرکز، الگویی برای سایر مراکز استان‌ها باشد. زمانی که مردم ببینند چنین مجموعه‌هایی صادقانه فعالیت می‌کنند، حتما کمک خواهند کرد و گوشه‌ای از کار را به‌دست خواهند گرفت.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی