کد خبر : 80405
/ 08:29
مشکلات زیرساختی همچنان پابرجاست؛

دردسرهای‌مسکن‌مهر

در دولت نهم و دهم طرحی با عنوان مسکن مهر برای صاحب‌خانه کردن اقشار کم‌درآمد مطرح شد که طبق آن دولت با واگذاری قطعات زمین رایگان به خانه‌سازی ارزان قیمت کمک می‌کرد. اما خانه‌های ساخته شده در این طرح، عموما در حاشیه شهرها بودند و فکری برای امکانات گوناگون و زیرساختی آن‌ها نظیر آب و برق و گاز و تلفن نشده بود.

دردسرهای‌مسکن‌مهر

خسروی- «از سال٨۶ برای مسکن مهر ١٧٩ گلبهار ثبت‌نام کردم که تا به امروز ٢۶ میلیون تومان هم پرداخت کرده‌ام. به درد من که نخورد، امیدوارم برای نسل‌های بعدمن به نتیجه‌ای برسد!»، «با سلام، تاکنون بارها پیام فرستاده‌ام. پنج سال است که ٢۵ میلیون تومان به شرکت دولتی مسکن مهر٨٢ واریز کرده‌ام اما هنوز مسکنی تحویل نگرفته‌ام، تا چه زمانی باید صبر کنم؟ لطفا پیگیری کنید.»، «سلام. خواهش می‌کنم گزارشی درباره لزوم احداث واحدهای صنفی مورد نیاز مثل درمانگاه، نانوایی، آتش‌نشانی و غیره در محل مسکن‌های مهر تهیه کنید!»
در دولت نهم و دهم طرحی با عنوان مسکن مهر برای صاحب‌خانه کردن اقشار کم‌درآمد مطرح شد که طبق آن دولت با واگذاری قطعات زمین رایگان به خانه‌سازی ارزان قیمت کمک می‌کرد. اما خانه‌های ساخته شده در این طرح، عموما در حاشیه شهرها بودند و فکری برای امکانات گوناگون و زیرساختی آن‌ها نظیر آب و برق و گاز و تلفن نشده بود. این طرح که همچنان در حال اجراست، حال با چالش تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی واحدهای خود روبه‌روست.

واحدهای صنفی مسکن‌ مهر
رضا صداقت که راننده تاکسی است و مالک یک واحد مسکن مهر در گلبهار است، در این‌باره می‌گوید: هر چند هنوز واحد خود را به دلیل کم‌کاری تعاونی تحویل نگرفته‌ام، اما دغدغه‌ام این است که وقتی در این واحدها ساکن شوم، برای تأمین نیازهای خود باید مسافت نسبتا زیادی را تا مرکز شهر گلبهار طی کنم، زیرا هنوز درباره واحدهای صنفی و آموزشی ضروری مثل نانوایی یا مدرسه در این مجتمع‌ها فکری نشده است.

استقبال سرد به دلیل کمبودها
حمیدرضا زنده‌دل، از دیگر شهروندان، که ساکن یکی از واحدهای مسکن مهر گلبهار است نیز در همین خصوص بیان می‌کند: ساکنان واحدهای مسکن مهر از کمبود امکانات رنج می‌برند و واحدهایی وجود دارد که تکمیل شده‌اند اما به‌دلیل این کمبودها استقبال برای حضور در آن‌ها کم است. چرا فکری برای زیرساخت آن‌ها نشده و نمی‌شود؟

بدون تأمین خدمات زیربنایی افتتاح نکرده‌ایم
مشاور استاندار در امور حاشیه شهر و مسکن مهر استان خراسان رضوی دراین خصوص اظهار می‌کند: همه تلاش خود را کردیم تا خدمات روبنایی و زیربنایی واحدهایی که در دهه فجر افتتاح شد، تکمیل باشد وگرنه واحدهای دیگری وجود دارند که به دلیل تأمین نبودن خدمات زیربنایی در برنامه‌های بعدیِ افتتاح قرار گرفته‌اند.
محسن کوهی با اعلام اینکه ۴٠ هزار واحد مسکن مهر در گلبهار وجود دارد می‌گوید: برخی واحدهای مسکن مهر گلبهار با مراکز خرید و واحدهای صنفی مورد نیاز فاصله دارد، اما این وضعیت به جانمایی آن بازمی‌گردد که تلاش شده است در مواردی که افتتاح می‌شود این مشکلات نیز برطرف شود.

مشکلات دنباله‌دار تعاونی‌های مسکن مهر
وی با اشاره به مسکن‌های مهر راکد و کم‌کار، بیشتر معضلات را مربوط به تعاونی‌ها می‌داند و می‌افزاید: برای پیگیری وضعیت پروژه‌های کم‌کار مسکن مهر، هر هفته آن‌ها را رصد می‌کنیم. در همین راستا بر اساس جلساتی که با بانک مسکن داشته‌ایم، مبلغ ١٠ میلیون تومان به مبلغ وام پروژه‌هایی که با مشکل روبه‌رو هستند، اضافه شد تا این پروژه‌ها نیز به بهره‌برداری برسند.مشاور استاندار در امور حاشیه شهر و مسکن مهر استان از تلاش برای حل مشکل واحدهای باقی‌مانده خبر داده، توضیح می‌دهد: تعاونی‌ها تعهد داده‌اند که با این مبلغ وام، پروژه‌ها را به بهره‌برداری برسانند، بر همین اساس تیم کارشناسی در فواصل زمانی مختلف از پروژه‌های یاد شده بازدید می‌کند و در صورت پیشرفت فیزیکی پروژه، بخشی از وام آزاد خواهد شد.

تکمیل خدمات زیربنایی پروژه‌ها
کوهی درخصوص گلایه بسیاری از مالکان مسکن مهر، یعنی نبود خدمات زیربنایی این واحدها توضیح می‌دهد: برای تأمین خدمات زیربنایی مثل آب، برق، گاز و آسفالت باید اعتبارات لازم پروژه‌ها نیز مهیا شود، اما در عین حال بیشتر جلساتی که در زمینه اقدامات لازم برای مسکن مهر برگزار کرده‌ایم با دستگاه‌های خدمت‌رسان بوده است و بر همین مبنا به دست‌اندرکاران تأکید کرده‌ایم پروژه‌هایی که ساخته می‌شوند حتما باید خدمات زیربنایی آن‌ها تأمین شده باشد.مشاور استاندار در امور حاشیه شهر و مسکن مهر استان در ادامه می‌گوید: با توجه به برآوردی که درخصوص واحدهای صنفی مورد نیاز در واحدهای مسکن مهر داشته‌ایم، تأکید ما بر این است که این واحدها نیز تأمین شوند اما تأمین صد‌درصدی این واحدها به طور طبیعی زمان برخواهد بود.
وی می‌افزاید: به تعاونی‌ها تأکید کرده‌ایم که واحدهای ساخته شده حتما باید مورد تأیید نظام‌مهندسی باشند و از طرف دیگر باید پایانکار گرفته شود؛ زیرا بسیاری از مشکلات در مرحله پایانکار مشخص می‌شوند.

واحدهای تحویل شده از انشعابات برخوردارند
بنا به گفته مدیر ساختمان و مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، پروژه مسکن مهر استان با حدود ١٢٠هزار واحد در سه بخش تعاونی‌ها، انبوه‌سازان و خودمالکان کار خود را شروع کرد. از این تعداد حدود ١٠٣ هزار و ٢٠٠ واحد به صورت واقعی و دارای متقاضی، ادامه ساخت دادند که تاکنون ٩۴‌هزار و ١٠٩ واحد آن تکمیل و افتتاح شده است که بنابراین بیش از ٩١‌درصد واحدهای دارای متقاضی مسکن مهر استان، به اتمام رسیده است.
رضا نوروزی همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این‌باره بیان می‌کند: کیفیت ساخت واحدهایی که در ایام دهه فجر به مردم تحویل داده شده است باید مورد تأیید ناظر پروژه‌ها قرار ‌گیرد و قابل بهره‌برداری باشد؛ بنابراین اگر هنگام تحویل نواقصی وجود داشته باشد پیمانکاران ملزم به رفع نواقص و تکمیل واحدها خواهند بود.
وی در پاسخ به این سؤال که چه فکری برای تأمین نبودن خدمات زیربنایی واحدها شده است، اظهار می کند: همه دستگاه‌های خدمت‌رسان مکلف به تأمین آب، برق و گاز پروژه‌های مسکن مهر شده‌اند و تقریبا همه واحدهایی که به مردم تحویل داده شده‌ است، از این انشعابات و شبکه‌های آن برخوردار هستند. البته در قسمت‌هایی از پروژه‌های شهر جدید گلبهار این شبکه‌ها تکمیل نشده که آن هم توسط شرکت‌های مربوط در دست اقدام است.
وی در رابطه با تأمین خدمات روبنایی مسکن مهر نیز توضیح می‌دهد: در همه طرح‌های مسکن مهر، زمین‌هایی برای احداث مدارس، مسجد، کلانتری، درمانگاه و سایر فضای مورد نیاز ساکنان در نظر گرفته شده است که وزارت راه و شهرسازی در حد امکان تعدادی از آن‌ها را ساخته و یا در احداث بنای آن کمک کرده است که در همین راستا می‌توان به ساخت ١٣مدرسه در شهر جدید گلبهار و چهار مدرسه در مسکن مهر شهرهای بالای ٢۵ هزار نفر استان اشاره کرد.مدیر ساختمان و مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان می‌افزاید: با واگذاری زمین با کاربری‌های مورد نیاز خدمات روبنایی به ادارات کل نوسازی مدارس، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و حسب مورد به دستگاه‌های دیگر و با اعتباراتی که نهادهای یاد شده تأمین خواهند کرد این واحدها ساخته می شوند و به بهره‌برداری خواهند رسید. از همین رو، فضای تجاری هم در چند منطقه که در آن جمعیت ساکن شده‌ است، ساخته می شود و همچنان بارگذاری زمین آن‌ها با این کاربری‌ها توسط بخش خصوصی تأمین خواهد شد.

آخرین خروجی‌های کمیته مشترک
نوروزی همچنین درباره آخرین خروجی کارگروه تعیین‌ تکلیف تعاونی‌های کم‌کار و راکد شرح می‌دهد: بر اساس مصوبات شورای مسکن استان به منظور تعیین‌ تکلیف پروژه‌های کم‌کار و راکد، کمیته مشترکی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل شد که با تصمیم این کمیته، تاکنون ٣٧۶٢ واحد از تعاونی‌های راکد در شهر جدید گلبهار به انبوه‌سازان تحویل داده شده و قرارداد آن‌ها نیز تغییر پیدا کرده است و تعدادی دیگر نیز با تشکیل تعاونی «سامان مسکن» زیر نظر اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این شهر جدید ساماندهی شده‌اند.
وی ادامه می‌دهد: بیش از ٧٠٠ واحد از انبوه‌سازان کم‌کار هم با برکناری آن‌ها و تحویل پروژه به انبوه‌سازان توانمند تغییر پیدا کرده‌اند که این روند برای سایر پروژه‌هایی که پیمانکاران آن‌ها ناتوان باشند ادامه خواهد داشت.
مدیر ساختمان و مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه برخورد با تخلفات در مسکن مهر بر اساس قرارداد آن‌ها صورت می‌پذیرد، در این زمینه اظهار می‌کند: ابتدا با تذکر و حتی کمک به پروژه‌ها برای رفع بیشتر تخلفات تلاش می‌شود، اما در صورت نتیجه ندادن، حسب قرارداد و یا تخلف چنانچه از سوی ناظران باشد بر اساس مقررات نظام مهندسی و چنانچه مربوط به پیمانکار باشد با تشکیل هیئت داوری به تخلف رسیدگی می‌شود و در صورت لزوم با طرح اختلاف در دادگاه برخورد لازم صورت می‌گیرد.
نوروزی با اشاره به برخوردهای دیگر در قبال تخلفات مسکن مهر اضافه می‌کند: طرح موضوع تخلف در شورای مسکن و شورای فنی استان، تنزل درجه پیمانکاری و یا قرار دادن آن‌ها در لیست متخلفان و محروم کردن آن‌ها از قراردادهای مجدد با نهادهای دولتی از اقدامات دیگر تنبیهی برای پیمانکاران متخلف است.

قصور ناظران در پروژه‌ها انکارپذیر نیست
وی به نظارت بر کیفیت ساخت‌و‌سازها اشاره می‌کند و معتقد است: قصور ناظران در پروژه‌ها انکارشدنی نیست. نوروزی در این‌باره می‌گوید: مهندسان ناظر بر پروژه‌های مسکن مهر اعم از تعاونی و انبوه‌ساز، مثل سایر پروژه‌های ساختمانی بر کیفیت ساخت واحدها نظارت می‌کنند. تعاونی‌های مجرب که مسئولان کارآمدی دارند، علاوه بر ناظران حقوقی، از مهندس ناظر مقیم هم در پروژه استفاده کرده و بر همین اساس، شرکت عمران شهر جدید گلبهار و اداره‌کل راه و شهرسازی نیز از گروه مشاوران ناظر در پروژه‌های انبوه‌سازی خود استفاده کرده‌اند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی