کد خبر : 80451
/ 21:10
نگاهی به وضعیت بازار مسکن در منطقه 12

رکورد در رکود

جمعیت در منطقه 12 از سال 85 تا 90، رشدی 194 درصدی داشته است که با اختلاف نسبت به سایر مناطق، در رتبه اول جای گرفته است.

رکورد در رکود

رضا ریاحی- شهرآراآنلاین، ساختمان، امروز تبدیل به صنعتی شده که بخش قابل توجهی از مشاغل کشور را زیر چتر خود گرفته است. خواه‌ناخواه رونق بازار مسکن باعث اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بسیاری از شهروندان می‌شود. گرچه دیرزمانی است که این بازار در رکود به سر می‌برد، این روزها متخصصان خبر از بازگشت رونق به بازار مسکن می‌دهند. املاکی‌ها یکی از بزرگ‌ترین صنف‌های منطقه 12 هستند که این خبر را جدی گرفته‌اند و بر آن صحه می‌گذارند. آن‌ها دلیل حضور گسترده‌شان در این خطه شهری را بالا بودن میزان خریدوفروش خانه در منطقه 12، ولو در دوران رکود بیان می‌کنند و با توجه به آمار مراجعات و خرید و فروش‌های این روزهایشان می‌گویند که داریم به دوران رونق بازمی‌گردیم. رقابت و بازاریابی برای فروش خانه‌های ساخته شده دغدغه این روزهای سازندگان و فروشندگان و یافتن مسکن باکیفیت دغدغه این روزهای خریداران شده است. برای منسجم کردن دغدغه‌های هر دو قشر به گفت‌وگو با بنگاه‌داران و کارشناسان شهرداری نشستیم.

منطقه باسوادها و کارمندها

«مطالعات بازار برج‌های مسکونی ایران» در سال 95 به بررسی وضعیت مسکن در مناطق سیزده‌گانه مشهد پرداخته است. بر اساس این تحقیق که توسط شرکت «توسعه مسکن خاوران» صورت گرفته است، جمعیت در منطقه 12 از سال 85 تا 90، رشدی 194 درصدی داشته است که با اختلاف نسبت به سایر مناطق، در رتبه اول جای گرفته است. بعد از آن با اختلافی فاحش، منطقه ۳ با 31 درصد افزایش جمعیت، در رتبه دوم قرار داد. همچنین بالا‌ترین نرخ باسوادی و کمترین بعد خانوار در شهر مربوط به مناطق 10 و 12 است. بالا‌ترین سهم از کاربری‌های زیرساختی و بالا‌ترین تعداد کارخانه‌ها و کاربری‌های صنعتی نیز در منطقه 12 واقع شده است. سهم شاغلان بخش عمومی از کل شاغلان این منطقه نسبت به سایر مناطق بالا‌تر است. آمار نشان می‌دهد که بیشترین مشاغل سطح بالای شهر در حوزه غرب مشهد ساکن هستند که منطقه ۱۲ را نیز شامل می‌شود. وجود زمین‌های خالی در متراژ بالا و دشت وسیع که تا شهرستان چناران و شاندیز ادامه دارد، آب‌وهوای مناسب نسبت به سایر نقاط شهر، نظارت و توجه بسیار بالا از سمت شهرداری بر نحوه ساخت‌وساز، شروع عملیات اجرایی خط 3 مترو مشهد که به منطقه 12 ختم می‌شود و امکان پیشرفت منطقه در سال‌های آینده از دلایل مهم پیشرفت بازار ملک در سال‌های اخیر در منطقه 12 است.

سودهای نجومی بانکی دشمن بازار مسکن

یکی از املاکی‌های قدیمی منطقه سودهای نجومی بانکی را که تا سقف ۲۹% در بعضی از مؤسسات پرداخت می‌شد، از جمله عوامل رکود بازار مسکن در سال‌های گذشته بیان می‌کند و می‌گوید: یکی از علل رکود بازار ملک همین سودهای بانکی بی‌حساب بود که باعث می‌شد سازنده‌ها رغبت چندانی به ساختمان‌سازی نداشته باشند. اما با کاهش سود بانکی دوباره خریدوفروش زمین و آپارتمان رونق پیدا کرده است.

قیمت خانه از چقدر تا چقدر؟

املاکی‌ها قیمت آپارتمان‌های صفر و سنددار در نواحی مختلف منطقه را از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا 3 میلیون تومان بابت هر متر مربع بیان می‌کنند و این تغییر نرخ را به عوامل گوناگونی مانند دسترسی به خیابان‌های اصلی و مراکز خرید و رفاهی، متریال ساخت، نحوه ساخت، امکانات و تجهیزات آپارتمان، شخصی‌ساز و انبوه‌ساز بودن و همچنین فضای سبز آن نسبت می‌دهند.

باکلاس‌ها به 12 می‌آیند

یکی از بنگاه‌داران می‌گوید: در گذشته چنین متداول بود که شهروندان منطقه دوازده قدرت خرید متوسط به پایین دارند اما این تفکر دیگر در این منطقه جایی ندارد. ساخت آپارتمان‌های فوق لوکس با امکاناتی مانند استخر، سونا، مهدکودک، رستوران، کافی‌شاپ، پارکینگ‌های مجزا، شوتینگ زباله و حمام مستر باعث شده شهروندانی با توان اقتصادی مطلوب ترجیح دهند که ساکن این منطقه شوند.

وی ادامه می دهد: از آن سو، سازندگان نیز برای جلب رضایت مشتری و فروش بالا‌تر موظف به استفاده از بهترین متریال و تجهیزات ساخت هستند. از سال ۱۳۹۰ که سیاست ساخت‌وساز با نظر مدیران وقت تغییرات بنیادی داشت، بازار ملک هر سال در این منطقه در حال پیشرفت بوده است؛ در حالی که این صنعت در بقیه مناطق شهر مشهد با رکودی بی‌سابقه همراه بوده است. امروزه جوانانی با تحصیلات عالی و دارای فرهنگ آپارتمان نشینی، از خریداران مهم ملک در منطقه 12 هستند و کلاس زندگی تا حد زیادی ارتقا پیدا کرده است.

محلات مورد علاقه خریداران کجاست؟

دسترسی به حمل‌ونقل، امکانات رفاهی، مراکز خرید و فضای سبز از جمله مواردی است که یک محله را برای خریداران محبوب می‌کند. یکی از بنگاه‌داران با توجه به مراجعات و نظر مشتریان به تقسیم‌بندی محلات می‌پردازد و می‌گوید: محله‌های مجیدیه، الهیه، محمدیه، رحمانیه، اقدسیه و امیریه برای ساخت وساز و خرید آپارتمان بیشتر مورد توجه قرار دارد.

رویکرد شهرداری منطقه از سال ۱۳۹۰ تغییر کرد

سعید لوکیان، رئیس امور مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری شهرداری منطقه 12، نیز با اشاره به تغییر رویکردهای شهرداری از سال 90 تاکنون به توصیف وضعیت مسکن در این منطقه می‌پردازد. او می‌گوید: مدیران وقت در سال 90 با هدف بهبود نحوه ساخت‌وساز، نظارت حداکثری بر سازه‌های در حال ساخت و تعدیل قوانین و هزینه‌ها، تصمیم به تغییر سیاست‌های شهرداری منطقه در حوزه ساخت‌وساز گرفتند تا مجموع عوامل فوق باعث رفاه بیشتر ساکنین و سود بیشتر سازندگان شود.

ساختمان‌ها شناسنامه‌دار می‌شوند

لوکیان در ادامه بر ثبات در مؤلفه‌های کیفیت حتی با تغییرات مدیریتی تأکید می‌کند و می‌گوید: حداقل متراژ واحد‌های مسکونی نباید از ۹۰ متر مربع کمتر باشد. این یعنی واحد‌های کمتر از ۹۰ متر مربع پایانکار دریافت نمی‌کنند؛ مگر اینکه کار ویژه دیگری انجام دهند.

هوشمندسازی ساختمان، تعبیه فضای پسماند در هر طبقه به صورت مجزا، ایجاد لابی حتی در آپارتمان‌های هشت‌واحدی و ساخت با متریال خوب از جمله شرط‌های شهرداری برای اعطای پایانکار به واحدهای کوچک است. لوکیان ادامه می‌دهد: نظارت بر شکل ساخت‌وساز یا به قول امروزی‌ها لاکچری‌سازی در منطقه در دستور کار قرار گرفته است. حساسیت زیادی بر روی پارکینگ‌ها اعمال شده است و هر واحد باید پارکینگ کاملا مجزا و بدون مزاحمت داشته باشد؛ بنابراین از ساخت واحد در پیلوت جدا جلوگیری می‌شود. همچنین از این پس برای همه واحد‌های مسکونی شناسنامه ساختمان -که در برگیرنده تعداد طبقات، تعداد واحد‌ها، متریال ساخت، نوع دیوار، نوع نما، سیستم هوشمند ساختمان، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، سیستم لوله کشی و آب و فاضلاب است- صادر می‌شود. افزایش کیفیت مصالح و تجهیزات مانند شیرآلات، کابینت‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در جلسات فنی واحد شهرسازی به نمای ساختمان نیز اهمیت ویژه‌ای داده شده است. نمای سرامیک ممنوع شده است و زیبا و خاص و متحدالشکل بودن نما‌ها اهمیت زیادی دارد.

5 سال است قیمت پروانه تغییر نکرده

از دیگر عواملی که در نحوه ساخت‌وساز و کیفیت آن تاثیر زیادی دارد سود سازنده است. لوکیان با تشریح سیاست‌های شهرداری در این زمینه می‌گوید: چندین سال است که قوانین به نفع سازنده‌ها اصلاح شده و ما خواهان و مشوق سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی در منطقه هستیم. بر همین اساس پنج سالی می‌شود که قیمت پروانه ساخت را تغییر نداده‌ایم. در گذشته سطح اشغال در منطقه ۴۵ بوده که اکنون با کار‌شناسی و اصلاحات انجام شده در این زمینه سطح اشغال به ۶۰ و حتی بیشتر از آن ارتقا پیدا کرده است و جرائم اضافه بنا به طرز چشمگیری از سایر مناطق کمتر است؛ بنابراین تا جایی که قوانین و امکانات اجازه بدهد، از بخش خصوصی و سازنده‌های فعال در منطقه حمایت خواهیم کرد.

وجود قطعات بزرگ یکی از حسن‌های منطقه است

فضای باز و زمین‌هایی با ابعاد بزرگ و متناسب از ۳۰۰ تا هزار مترمربع در منطقه از جمله محاسنی است که لوکیان با تأکید بر آن می‌گوید: این زمین‌ها با متراژ بالا و موقعیت مکانی مناسب، دست سازنده را برای نورگیری بهتر ساختمان در تمام جهات باز گذاشته است.

کوچه‌های متقارن و همگون

رئیس امور مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری شهرداری منطقه 12 سپس با اشاره به وحدت رویه در پاسخ‌گویی به شهروندان عنوان می‌کند: امروزه بسیاری از بدنه سازه‌ها مثل هم است و کمتر در کوچه‌ها جلورفتگی و یا تورفتگی می‌بینیم. از طرفی پایین بودن سن منطقه باعث شده عمر سازه‌ها و قدمت ابنیه هم پایین باشد و این سبب می‌گردد نماهای ساختمان‌ها خیلی به هم شبیه باشند و شاهد بافت فرسوده و متفاوت نباشیم.

ارائه خدمات یکسان در تمامی محله‌ها

از دیگر سیاست‌های شهرداری منطقه12، محله محوری و تأمین خدمات در همه نواحی به طور تقریبا یکسان است. لوکیان در توضیح این مطلب می‌گوید: این سیاست شهرداری است و در آینده همه نواحی مراکز خرید، مراکز درمانی و رفاهی، آتش‌نشانی، فضای سبز، مدرسه، ایستگاه تاکسی و اتوبوس به طور یکسان خواهند داشت و ساکنین برای به دست آوردن خدمات مجبور به تردد در فواصل زیاد نیستند.

دسترسی آسان از منطقه به همه نقاط شهر مشهد

منطقه ۱۲ از طریق بلوار آزادی، بلوار نمایشگاه، بلوار امام علی (ع) و بلوار وکیل‌آباد به تمام نقاط شهر دسترسی دارد. از طرفی چون بلوارهای یاد شده ترافیک چندانی ندارد، می‌توان با سرعت بیشتری به همه نقاط شهر مشهد دسترسی پیدا کرد.

مهاجرت از مناطق 1، 2 و 8 به منطقه 12

لوکیان در ادامه با اشاره به وضعیت بازار مسکن در منطقه گفت: عوامل فوق باعث شده که سازنده‌ها در بازار راکد ملک همچنان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و ساخت‌وساز در منطقه 12 باشند. بنابراین وقتی عرضه وجود داشته باشد، تقاضا هم به وجود می‌آید.

وی این ویژگی‌های مثبت را دلیل مهاجرت شهروندان به منطقه 12 دانست و گفت: بیشترین مهاجرت از مناطق 1، ۲ و ۸ به منطقه 12 صورت می‌گیرد و بیشترین دلیل رشد جمعت در این منطقه نیز همین است.

لوکیان همچنین درباره محلات مورد علاقه خریداران و سازندگان گفت: طبق شواهد و تقاضای مشتریان، ناحیه ۵ که از شمال به رحمانیه، از شرق به میثاق، از جنوب به مجیدیه و از غرب به محمدیه محصور شده است، بیشتر مورد استقبال و توجه قرار گرفته است و بعد از آن ناحیه‌ای موسوم به ۱-۵ که از شمال به الهیه، از شرق به میثاق، از جنوب به رحمانیه و از غرب به محمدیه می‌رسد، مورد توجه ویژه سازندگان و خریداران قرار دارد.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی