کد خبر : 80465
/ 09:51
گزارشی به بهانه تاكيد نماينده ولی فقيه در استان بر لزوم تخصيص بودجه ملی برای توس ؛

چالش اساسی اعتبار يا بوروكراسی

آیت‌ا... علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، لازمه احیای توس را تخصیص بودجه ملی می داند، نکته‌ای که همین چند روز قبل در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مطرح، و با اين تأكيد، اهميت موضوع را برای چندمين بار به همگان گوشزد کرد.

چالش اساسی اعتبار يا بوروكراسی

الهام مهدیزاده-شهرآراآنلاین، آیت‌ا... علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، لازمه احیای توس را تخصیص بودجه ملی می داند، نکته‌ای که همین چند روز قبل در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مطرح، و با اين تأكيد، اهميت موضوع را برای چندمين بار به همگان گوشزد کرد. اگرچه مدیریت شهری پای کار احیای توس آمده است و گام های اولیه را هم تا اینجای کار برداشته، ضوابط و قوانین دست‌وپاگیر میراث فرهنگی، مسیر تحقق برنامه ها را سد کرده است و اين چالش بخش خصوصی را هم در اين مسير ناكام گذاشته است، مشکلی که پس از سال‌ها همچنان ادامه دارد.

توس همان است که بود
شورای ملی احیای توس شهریور سال ١٣٧٨ و دو ماه پس از بازدید رهبر معظم انقلاب از منطقه تاریخی توس و آرامگاه فردوسی تشکیل شد اما بعد از ١٨ سال از تشکیل این شورا و چند جلسه دست‌وپاشکسته، توس همان است که بود. مدیرکل پشت مدیر کل آمد و رفت و سکان میراث استان از این دست به آن دست شد اما توس همان است که بود.
شهرداری هم که قصد ورود و کمک به بافت تاریخی این شهر را داشت، در پیچ وخم بوروکراسی‌های اداری به جایی نرسید. همه این‌ها را بگذاریم کنار، نوشتن «توس» هم خودش هفت‌خوانی است که هنوز اندر خم یک کوچه است.
 
آمار بازدید ها
با همه وعده‌های خاک‌گرفته‌ای که از پنج دولت گذشته پا‌برجاست، توس و احیای آن همچنان درگیر مشکلات است. مشکلات، توس و آرامگاه فردوسی را به جایی رسانده است که حتی در آمارهای گردشگری نیز جایی ندارد.
البته در حوزه آمار، این را هم اضافه کنیم که میراث آمار ندارد. فقدان آمارهای مستند یکی از ضعف‌های بزرگ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است، آن هم در وضعیتی که آمار یکی از نیازهای مهم این حوزه برای سرمایه‌گذاری است و بسیاری از سرمایه‌گذاران برای ورود به این حوزه، به جزئیات آمارهای گردشگران اعم از مدت اقامت، علایق سفر و غیره نیاز دارند. با این حال، سازمان میراث فرهنگی هنوز امکان ارائه آمارهای مستند و به‌روز را ندارد و در این حوزه کمیتش لنگ می‌زند.
حتی زهرا احمدی‌پور، رئیس سابق میراث فرهنگی کشور، شش ماه قبل و در مراسم خداحافظی‌اش گفت: «١۵ سال پیش، سازمان جهانی گردشگری به کشورمان توصیه کرد حساب اقماری گردشگران را اجرایی کند. اگر نظام جامع آماری گردشگری در کشور عملیاتی شده بود، مطمئن باشید اینجا و در این سخنرانی، با شهامت از آمارها
سخن می‌گفتم!»
در غیاب این آمار‌های مستند که خود مسئولان عالی میراث فرهنگی نیز به آن اشاره می‌کنند، چند هفته قبل، یک شرکت خصوصی آماری از بازدید‌های بنا‌های تاریخی کشور
منتشر کرد.
آن‌طور که این شرکت خصوصی آمار داده است، سال ۱۳۹۴ حافظیه شیراز با بیش از یک میلیون و ٣۶٠ هزار بازدیدکننده در طول سال، در صدر فهرست بنا‌های تاریخی کشور از حیث میزان بازدیدکننده قرار گرفته است. بر اساس این آمار، تخت جمشید، سعدیه، پاسارگاد، باغ فین کاشان و آرامگاه ابوعلی سینا در همدان در رتبه‌های دوم تا ششم قرار دارند و توس با اختلافی چشمگیر از نظر تعداد بازدیدکننده (٣۴٨ هزار بازدیدکننده) در جایگاه هفتم ایستاده است.

تفاهم دست‌بسته
اما سیدمسعود ریاضی، رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد، در گفت‌وگو با ما گره‌های بسته توس را در چند عامل برمی‌شمارد که مهم‌ترین این عوامل از دید او بوروکراسی‌های چندلایه اداری میراث فرهنگی است. او می‌گوید: دو داستان برای مشکلات توس و توفیق نیافتن در این حوزه داریم. مشکل اول برمی‌گردد به بوروکراسی‌های اداری شدیدی که میراث فرهنگی دارد.
او در توضیحاتی مختصر درباره چالش‌های دیگر دستگاه‌ها با بوروکراسی‌های چندلایه میراث فرهنگی چنین می‌گوید: این بوروکراسی‌های اداری سبب شده است که سرمایه‌گذاران نتوانند به راحتی در این حوزه ورود داشته باشند و با مشکلات و دست‌اندازهایی برای سرمایه‌گذاری روبه‌رو شوند. این بوروکراسی‌ها حتی همکاری‌های چندجانبه دستگاه‌های دیگر را به منظور احیای بافت تاریخی توس با مشکل روبه‌رو کرده است.
ریاضی در ادامه به تفاهمی که شهرداری مشهد اخیرا با میراث فرهنگی استان برای ورود به بافت تاریخی توس و اجرای پروژه جلوخان بسته است اشاره می‌کند و می‌گوید: این تفاهم برمی‌گردد به اواخر آذرماه سال ٩۶ که میان مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان و شهردار مشهد بسته شد. براساس این تفاهم‌نامه مقرر شد شهرداری مشهد با تعامل با میراث فرهنگی استان شرایط را برای اجرای پروژه جلوخان توس و بافت تاریخی که یکی از پروژه‌های مهم در ورودی این شهر است فراهم کند که بازپیرایی کند.
 
با تغییر مدیرکل‌ها، تفاهم، قرارداد نشد
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد ادامه می‌دهد: با وجود آنکه از زمان انعقاد این تفاهم‌نامه سه ماه گذشته، هنوز این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل نشده است و در این ارتباط، شهرداری مشهد نتوانسته است پیش‌نویس مورد تأیید این قرارداد را از میراث فرهنگی استان بگیرد.
او درباره مشکلات قرارداد نشدن این تفاهم‌نامه می‌گوید: تفاهم‌نامه را با مدیرکل سابق میراث فرهنگی منعقد کردیم و تصورمان این بود که مدیران میراث فرهنگی از قوانین حقوقی اطلاع دارند و با امضای این تفاهم‌نامه میان شهرداری و میراث فرهنگی با تبدیل آن به قرارداد می‌توانیم تا عید نوروز اقدامی برای بازپیرایی جلوخان توس انجام دهیم، اما با تغییر مدیریت، این تفاهم‌نامه نیز در بوروکراسی‌های اداری میراث فرهنگی قرار گرفت.
 
قوانین مزاحم
ریاضی خاطرنشان می‌کند: با ارسال این تفاهم‌نامه به تهران، اکنون هیچ‌کس نمی‌تواند تصمیم بگیرد و با این شرایط باید منتظر تصمیم‌گیری مدیران میراث در تهران باشیم.
او در بیان دیدگاه مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان برای تبدیل این موضوع به قرارداد بیان می‌کند: مدیرکل جدید میراث استان می‌گوید که به‌جد به دنبال پیگیری این تفاهم‌نامه است، اما آنچه باید به آن توجه کرد مسائل حقوقی است.
رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر مشهد ادامه می‌دهد: با آدم‌ها مشکل نداریم و در این رابطه مدیران استان همه اعلام می‌کنند که برای توس دلشان می‌سوزد، اما مشکلی که در این حوزه وجود دارد قوانین است که دست‌وپای آنان را بسته است.
به گفته او، با این شرایط، مشکل است که بازپیرایی جلوخان توس تا قبل از عید نوروز اجرایی شود و برای ایام نوروز و حضور گردشگران
آماده شود. ریاضی بیان می‌کند: هرچند معتقد هستیم که شهرداری به تنهایی نمی‌تواند کار قابل تأملی در این حوزه انجام دهد، تلاشمان این بود که حداقل از این فرصت برای بهبود فضای توس استفاده لازم را داشته باشیم. این عضو شورای شهر مشهد چالش دوم را نبودِ نقشه‌های شهری می‌داند. هرچند به گفته او مشاور در این حوزه ورود داشته است و در آینده‌ای نزدیک این نقشه تکمیل و ارائه می‌شود.
 
توجه به توس توجه به هویت خودمان است
نرگس شالچیان، مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد، نیز در گفت‌وگو با شهرآرا، مشکلات توس را به سیاست‌های میراث فرهنگی استان مرتبط می‌داند. او می‌گوید: برای توس همواره تأکیدهای بسیاری شده است. توس جزئی از هویت تاریخی مشهد، استان و کشور است که در این‌باره توجه به آن توجه به هویت
خود ماست.
او ادامه می‌دهد: جایگاه توس آن‌قدر ویژه و والاست که مقام معظم رهبری نیز به این مسئله ورود کردند و دستور صریحی برای توجه و احیای توس داشتند. مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد در ادامه اظهار می‌کند: در مسئله توس حتی نگاه ملی نیز در کنار نام این بافت تاریخی قرار گرفت، اما در عمل و به دلیل سیاست‌های میراث فرهنگی و بوروکراسی‌های اداری برای احیای این بافت تاریخی اقدام قابل توجهی صورت نگرفت. حتی به دیدگاه من، در این حوزه کوتاهی شده است.
شالچیان بیان می‌کند: در کنار وظایف نهادهای مسئولی مانند میراث فرهنگی و شهرداری، شورای شهر مشهد نیز دغدغه‌مند به این مسئله ورود داشته و حتی کمیسیون ویژه توس در شورای شهر مشهد تشکیل شده است. امیدواریم با این کمیسیون و نگاه خاص مسئولان، مشکل توس برطرف شود.


 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی