کد خبر : 80466
/ 09:58
در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان رضوی اعلام شد؛

رشد ١٧ درصدی صادرات استان

مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان رضوی عصر روز گذشته با حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران، استاندار خراسان رضوی و تعدادی از فعالان اقتصادی برگزار شد

رشد ١٧ درصدی صادرات استان

امیرعلی قاسمی مقدم- شهرآراآنلاین، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این مراسم تنوع ‌نداشتن در اقلام صادراتی را یکی از کانون‌های جدی آسیب‌پذیری اقتصاد کشور برشمرد و گفت: مصون ماندن از تکانه‌های تجاری، تنها زمانی اتفاق می‌افتد که رگ حیات اقتصاد کشور به نفت وابسته نباشد.
غلامحسین شافعی افزود: کالاهای صادراتی غیرنفتی، عمدتا به صورت سنتی و خام صادر می‌شوند، این نوع صادرات نمی‌تواند اقتصاد کشور را از شرایط بحرانی خارج و به توسعه صادرات کمک کند.
وی ادامه داد: آمارها حکایت از این دارد که حدود یک تا ١.۵ درصد از کالاهای صادراتی کشور دانش بنیان بوده و بخش عظیمی از ظرفیت صادراتی از فناوری و دانش روز بی بهره‌است. رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ارزش هر تن کالای صادراتی به طور متوسط ٣۴١ دلار است، اظهارکرد: این درحالی است که میانگین قیمت هر تن کالاهای وارداتی به کشورمان هزار و ٣٠٨ دلار است بنابراین به لحاظ ارزش افزوده در محصولات نیازمند تجدیدنظر جدی هستیم. وی گفت: صادرات موفق باید از پشتوانه تولید قدرتمند برخوردار باشد. توجه به تولید و استفاده از ابزارها و فناوری روز می‌تواند ما را در بازارهای صادراتی موفق‌تر کند.
شافعی با بیان اینکه متأسفانه در حوزه اقتصاد و صادرات کشور آهنگ‌های ناکوک متعددی وجود دارد، بیان کرد: تا زمانی که ساز نهادهای ذی‌ربط در حوزه صادرات کوک نشده است، نباید انتظار جهش در مسیر توسعه صادرات کشور داشته باشیم. وی افزود: اقتصاد کشور با حرکت‌های منفصل از سوی نهادهای تصمیم‌گیر، نمی‌تواند بحران‌ها را پشت سر بگذارد و به پیشرفت و توسعه دست یابد. رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: فعالان اقتصادی مسیر توسعه صادراتی را از هر کسی بهتر یاد دارند و فقط نیازمند تسهیل شرایط هستند، انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی برای رفع موانع موجود در این مسیر تلاش کنند. وی با بیان اینکه بسیاری از کالاهای تولیدی در کشورمان قابل رقابت در بازارهای هدف نیست، گفت: قیمت تمام شده برخی از کالاها بسیار زیاد است، صرفا با حرف زدن نمی‌توان این کالاها را در بازارهای هدف رقابتی کرد. شافعی با انتقاد از سهم اندک بخش صادرات از میزان تسهیلات بانکی گفت: سهم صادرات از تسهیلات بانکی در سال ٨۵، ۵.۴ درصد بود که این رقم امسال به ٠.۴ درصد رسیده است. آیا حمایت سیستم بانکی از فعالان صادراتی باید این‌گونه باشد؟
تعامل با دیگر کشورها
استاندار خراسان رضوی هم در این مراسم، با تقدیر از تلاش فعالان اقتصادی برای حضور در بازارهای هدف گفت: ایجاد تعامل با دیگر کشورها بر مبنای سه اصل حکمت، عزت و مصلحت از سیاست‌های دولت محسوب می‌شود که تأثیر بسزایی در توسعه صادرات داشته است.
علیرضا رشیدیان با بیان اینکه تفاهم و همدلی دولت و بخش خصوصی می‌تواند به توسعه اقتصادی کمک کند، افزود: تلاش ما بر این است که با همدلی و همزبانی، مشکلات موجود در مسیر توسعه صادرات را برطرف کنیم زیرا تحقق این مهم می‌تواند به کاهش بیکاری و رشد اقتصادی بیانجامد.
وی بیان کرد: با اینکه اکنون از استان خراسان رضوی به ٩٠ کشور دنیا صادرات کالا انجام می‌گیرد اما برای توسعه بازارهای هدف، برنامه‌های گسترده‌ای در دستورکار قرار دارد. استاندار خراسان رضوی گفت: در راستای تنوع بخشیدن به کالاهای صادراتی، اقدامات خوبی انجام گرفته است به طوری‌که اکنون شاهد صادرات نرم افزار و خدمات دانش بنیان به کشورهای اروپایی هستیم. وی بر ضرورت ایجاد مراکز صادراتی در کشورهای هدف تأکید کرد و گفت: صادرکنندگان باید از طریق ایجاد کنسرسیوم سهم بیشتری در بازارهای جهانی داشته باشند، در این مسیر باید گام‌های بیشتری برداشته شود زیرا هنوز با شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم.
تحول کیفی در سیاست‌های تجاری
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم به تحول کیفی ایجاد شده در سیاست‌های تجاری استان اشاره کرد و گفت: صادرکنندگان باید در کشورهای هدف خود شبکه فروش و پشتیبانی راه اندازی کنند تا کالای صادراتی در بازار مقصد رها نشود، این کار به جلب رضایت مشتری کمک می‌کند.
مرضیه علیرضایی افزود: باید قادر باشیم با حفظ توانمندی‌ها و دفاع از حق تجاری خود، از ظرفیت تشکل‌های جهانی و اتاق بازرگانی در راستای ادغام با بازارهای بین المللی استفاده کنیم.
وی با تأکید بر لزوم حفظ هویت کالاهای داخلی در بازارهای هدف صادراتی به عنوان یکی از مهم‌ترین سیاست‌های تجاری استان ابراز کرد: در مسیر ادغام با بازارهای جهانی علاوه بر نیاز کشورهای هدف، منافع تولید داخل نیز باید مدنظر قرار گیرد.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: برای کار مشترک با کشورهایی که شریک تجاری ما هستند، باید به دنبال ایجاد بازارهای هدف جدید و خلق کالاهای جدید صادراتی باشیم.وی گفت: برای کار مشترک با کشورهای خارجی به عنوان شریک تجاری، باید در راستای ایجاد بازارهای هدف جدید و خلق کالاهای متنوع صادراتی گام برداریم.علیرضایی بیان کرد: مجموع سرمایه‌گذاری صنعتی استان در سال ٩٢، ٢٩۵ میلیارد تومان بود که این رقم در ۶ ماهه امسال به سه هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان رسیده است.
ریسک صادرات
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی به عنوان دیگر سخنران این مراسم، گفت: صادرکنندگان استان زحمت‌کش‌ترین فعالان اقتصادی در کشور هستند زیرا علی‌رغم نبود ضمانت‌نامه‌های بانکی و مالی، ریسک صادرات را به جان می‌خرند.
محمد حسین روشنک افزود: بر اساس قانون، صادرکنندگان از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند اما متأسفانه دستگاه‌های اجرایی فعالان اقتصادی را اذیت می‌کنند و در برخی موارد مدت زمان بازگشت مالیاتی دریافت از صادرکنندگان به بیش از یک سال می‌رسد. وی ادامه داد: صادرکنندگان به دلیل اطمینان نداشتن از بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده پرداختی، به اجبار هزینه مالیاتی را به قیمت کالا اضافه می‌کنند و به همین دلیل فضای رقابتی از بین می‌رود. رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه صادرات محور توسعه اقتصادی است، بیان کرد: میزان صادرات کالا از استان نسبت به سال گذشته ١٧ درصد افزایش داشته است که امیدواریم این رقم تا پایان سال ٩۶ به ٢٠ درصد برسد. وی همچنین با اشاره به تصویب الزامات توسعه صادرات در کشور گفت: در قالب این الزامات، برنامه‌ریزی‌ها درحال انجام است تا سرانه صادرات استان به سالی ۵٠٠ دلار برسد، اگر این مهم تحقق یابد، قدم بزرگی در راستای توسعه صادرات برداشته خواهد شد.


 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی