کد خبر : 80540
/ 18:24

بازتاب دیدار روحانی و مودی در آسوشیتدپرس و فرانس 24

خبرگزاری آسوشیتدپرس وشبکه تلویزیونی فرانس 24 با بازتاب سفر روحانی به هند و دیدار وی بانخست وزیراین کشور از توافق رهبران دو کشور در حوزه های مختلف خبر دادند.

بازتاب دیدار روحانی و مودی در آسوشیتدپرس و فرانس 24

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در خصوص دیدار رئیس جمهوری با مودی گزارش داد:ایران وهند توافقاتی برای افزایش همکاری خود در زمینه مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر و برگرداندن صلح و ثبات به کشور جنگ زده افغانستان داشتند.

این خبرگزاری افزود: نارندرا مودی نخست وزیر هند و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز شنبه مذاکراتی را در پایتخت هند انجام دادند.

مودی اعلام کرد دو کشور اقداماتی را برای ارتقای امنیت انرژی انجام خواهند داد و مسیر ارتباطی برای اتصال افغانستان به آسیای میانه از طریق بندر چابهار، جاده ها و راه آهن ایجاد خواهند کرد. 

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دو کشور همچنین توافقنامه اجتناب از دریافت مالیات مضاعف و اجرای پیمان استرداد که در سال 2008 امضا شده بود را امضا کردند.

شبکه تلویزیونی فرانس 24 نیز در گزارشی به نقل از مودی نوشت:هند بر تعهد خود مبنی بر کمک به افغانستان برای تبدیل شدن به کشوری صلح آمیز، امن، پایدار، مرفه وآزاد پایبند است.

فرانس 24ادامه داد:مودی گفت که با توجه به منافع مشترک دوکشور(هند و ایران)متعهد هستیم که از گسترش نیروهایی که جنایات سازمان یافته بین المللی درحوزه هایی چون تروریسم، افراط گرایی، قاچاق غیر قانونی دارو، جرایم اینترنتی و ... را اشاعه می دهند، جلوگیری نماییم.می خواهیم منطقه و جهانی عاری را از تروریسم داشته باشیم.

بنابراعلام این شبکه تلویزیونی، رهبران دو کشور هیچ اشاره ای به ارایه کمک های مالی یا تامین تسلیحات برای کمک به مبارزه افغان ها با ستیزه جویان داعش نکردند.

فرانس 24 ادامه داد: هند از حامیان کلیدی دولت کابل بوده و از زمان سرنگونی طالبان در سال 2001، بیش از 2 میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده و در سال 2016 نیز مبلغی معادل 1 میلیارد دلار برای تقویت بخش های مختلفی از جمله آموزش و پرورش، بهداشت و کشاورزی به کشور جنگ زده افغانستان اهدا کرد.

نخست وزیر هند در ادامه اظهار داشت که هردوکشور مایلند تاهمکاری اقتصادی، اتصال منطقه ای و بهبود امنیت انرژی خود را برای پیوند افغانستان و آسیای مرکزی از طریق بندر جنوبی چابهار، افزایش دهند.

هند، خریدار اصلی نفت و گاز ایران بوده و روابط تجاری خود با تهران را حتی در زمان برقراری تحریم های بین المللی در سال های 2012 تا 2016 حفظ کرد.

رهبران دو کشور همچنین برای جلوگیری از مالیات مضاعف و اجرای معاهده استرداد که در سال 2008 امضا شد، توافقنامه هایی را به امضا رساندند.

به عنوان بخشی از یک قرارداد لیزینگ، هند متعهد شد تا به مدت 18 ماه به ایران برای احداث یک مخزن چند منظوره برای ترمینال نفتی در بندر چابهار کمک نماید.

هند، ایران و افغانستان در سال 2016 نیز یک توافقنامه ترابری سه جانبه برای توسعه بندر چابهار جهت افزایش رشد اقتصادی منطقه به امضا رساندند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی