کد خبر : 80557
/ 10:21
٢ طرح ارائه اوراق سپرده و پیش فروش سکه جواب داد؛

دلار با فشار مهار شد

طرح اوراق سپرده یک ساله با نرخ ٢٠ درصد و طرح پیش فروش سکه با شرایط جدید و مناسب‌تری نسبت به طرح قبلی، دو طرحی بود که از روز گذشته به مدت دو هفته در حال اجراست.

دلار با فشار مهار شد

علیرضا ظهیری- پس از اینکه قیمت دلار طی روزهای اخیر به مرز پنج هزار تومان رسید، بانک مرکزی به تب و تاب افتاد و دو طرح مهم را برای کاهش نرخ ارز و به تبع آن جذب سپرده‌های سرگردان مردمی اجرایی کرد. طرح اوراق سپرده یک ساله با نرخ ٢٠ درصد و طرح پیش فروش سکه با شرایط جدید و مناسب‌تری نسبت به طرح قبلی، دو طرحی بود که از روز گذشته به مدت دو هفته در حال اجراست.
روز اول اجرای این دو طرح بانک‌های عامل شاهد استقبال خوب مردمی بودند و بسیاری از شهروندان که پول خود را به مدل‌های گوناگون سرمایه‌گذاری کرده بودند از طرح‌ها استفاده لازم را بردند و اقدام به سرمایه‌گذاری کردند.

استقبال مردم از طرح‌های بانک مرکزی
در بازدید خبرنگار شهرآرا از چند بانک مشهد، استقبال مردم از طرح اوراق سپرده مثبت ارزیابی شد، به گونه‌ای که در بانک ملی شعبه خیابان امام خمینی مشهد که نقطه مرکزی فعالیت‌های بانکی و ارزی مشهد است، باجه مربوط به فروش این اوراق، صف بلند بالایی از شهروندان را به خود دید و مردم اقدام به سپرده‌گذاری جدید می‌کردند همچنین بنا به گفته یکی از متصدیان بانکی، باجه مربوط به پیش فروش سکه نیز از استقبال خوب مردمی بهره‌مند شد.

مقایسه رفتار بانک مرکزی ایران و کشورهای پیشرفته
در همین باره عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد، در گفت‌وگو با شهرآرا به بررسی وضعیت سیستم بانکی ایران با کشورهای پیشرفته جهان پرداخت و گفت: در کشورهای پیشرفته بانک مرکزی با رصد کل اقتصاد آن و رصد رفتار تولیدکنندگان و کارگران به عنوان جزو مهم اقتصاد و بررسی دقیق عوامل تأثیرگذار بر آن همچون نرخ بیکاری، دورنمایی دقیق پیش‌بینی می‌کند به عنوان نمونه در کشور آمریکا این دورنما به صورت ١۵ ساله است. دکتر علی چشمی افزود: همچنین در این کشورها بانک مرکزی با رصد دقیق روی بانک‌ها، سیستم بانکی را به صورت کامل در کنترل خود و با استفاده از این دو نظارت و امکاناتی که در دست دارد، به مدل‌های مختلف درراستای کنترل ثبات اقتصادی کشور و در نهایت رسیدن به رونق گام برمی‌دارد.
وی با بیان اینکه شرایط بانکی در کشور ایران متفاوت از کشورهای پیشرفته است، گفت: در ایران بانک مرکزی در سازوکاری کاملا غیر شفاف هیچ پیش‌بینی از اقتصاد ندارد یا اینکه اعلام نکرده است و همچنین کل اقتصاد را رصد نمی‌کند و یا اگر رصد کرده باشد، هیچ گزارشی را منتشر نمی‌کند.

سند سیاست‌گذاری پولی وجود ندارد
چشمی افزود: در چنین شرایطی بانک مرکزی ایران شناختی از بازارهای مهم مانند نیروی کار و اشتغال ندارد بنابراین با توجه به اینکه به نظر می‌رسد بانک مرکزی ایران هیچ سند پولی و ارزشی ندارد، نمی‌تواند پیش‌بینی لازم برای سیاست‌های پولی و ارزی داشته باشد.
این استاد اقتصاد با اشاره به دخالت‌های موردی بانک مرکزی درراستای کاهش نرخ سود بانکی و سپس رها کردن آن ادامه داد: سیاست‌های پولی که در اختیار رانت‌خواران قرار می‌گیرد و پول پاشی از سوی بانک مرکزی همچون ارائه وام‌های توسعه اشتغال روستایی از اقداماتی است که نشان می‌دهد بانک مرکزی در ایران سیاست‌گذاری نمی‌کند، بلکه ابزار دست یک سری گروه‌هایی است که قدرت چانه زنی بیشتری برای پول‌پاشی دارند.

عقب‌نشینی بانک مرکزی
وی اقدام اخیر بانک مرکزی در انتشار اوراق سپرده را اقدامی مقطعی برای کنترل بازار ارز دانست و گفت: بانک مرکزی برای سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی در شهریور اقدام به کاهش نرخ سود بانکی کرد. هر چند که این سود بالای سپرده‌ها مایه آبرو‌ریزی برای سیستم بانکی اسلامی ایران در جهان است، اما به دلیل برخی موارد این سیاست جواب نداد و بانک مرکزی پس از پنج ماه از این اقدام خود عقب نشینی کرد و به نوعی این اتفاقات واکنش سریع بانک مرکزی به خرابکاری‌های اساسی است.
وی یکی از مشکلات سیستم اقتصادی کشور را وجود پول‌های داغ دانست و ادامه داد: پول‌های داغ به عبارتی به پول‌های سیالی می‌گویند که از یک بازار دارایی به بازار دیگر دارایی در حرکت است و هر بازاری که سوداگری بیشتری داشته باشد پول‌های سیال به آن بازار خواهد رفت.
استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به بحران سال ١٩٣٠ آمریکا و حذف سودهای کوتاه مدت و روزشمار، گفت: متأسفانه در ایران و طی سال‌های اخیر سود بلند مدت پنج ساله که می‌تواند خیال بانک را از ارائه تسهیلات برای تولید و موارد دیگر راحت کند حذف شد و تنها سود یک‌ساله با سود ١۵ درصد و روزشمار با سود ١٠ درصد باقی ماند، به همین دلیل مشتریان سود را سپرده‌های روز شمار می‌دانند که هر زمان بازاری بهتر گیر آمد پول خود را به آن بازار سوق دهند؛ بنابراین بانک مرکزی باید برای این مدل نگاه، فکری اساسی کند.

تأثیر مثبت طرح بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز
همچنین دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی با اشاره به تأثیر مثبت عرضه اوراق سپرده در کنترل بازار ارز در روز اول به شهرآرا گفت: به طور طبیعی، این اقدامات و عرضه این اوراق سپرده یا پیش فروش سکه، مسکنی برای بازار ارز است.
محمود منصوری افزود: به دلیل اینکه ارز در ایران به صورت حبابی است و بار روانی زیادی دارد، وقتی که مردم بفهمند سیستم بانکی پای کار آمده است، به طور قطع شهروندان بلافاصله پول خود را از این بازار متلاطم خارج می‌کنند و به سیستم بانکی که به آن اعتماد دارند، می‌سپارند. وی با اشاره به اینکه استقبال مردمی در روز اول برای سپرده‌گذاری در طرح جدید بانک مرکزی در استان خراسان رضوی خوب بوده است، ادامه داد: خوشبختانه با این اقدام و در روز اول اجرای طرح، قیمت ارز روندی کاهشی داشت.

خلأ وجود متولی ارزی در مشهد
منصوری در پاسخ به این سؤال شهرآرا که با توجه به حجم بالای مبادلات ارزی در مشهد چرا هیچ حوزه‌ای از سیستم بانکی متولی موضوع ارز در مشهد نیست؟ تأکید کرد: قبول دارم که خلأ نبود متولی برای بحث ارز در این شهر احساس می‌شود.
وی افزود: با توجه به اینکه مشهد در شرق کشور و به نوعی در ۵٠ درصد ایران مرکزیت قابل قبولی را دارد و بسیاری از تجار کشورهای شرقی ایران برای مبادلات ارزی خود در کشور، شهر مشهد را انتخاب می‌کنند، به طور قطع وجود مرکزی از سوی بانک مرکزی برای فعالیت ارزی شرق کشور از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.
دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان در پایان اظهار کرد: هنوز بررسی در حوزه حجم مبادلات ارزی در مشهد صورت نگرفته است اما ایجاد چنین مرکزی از سوی بانک مرکزی در این شهر و از ارائه پیشنهاد آن، نیاز به کار کارشناسی با قوتی دارد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی