• خانه
  • یادداشت
  • مؤلفه‌های شهر هوشمند
کد خبر : 80654
/ 10:40
رقیه حاجی زاده طوسی

مؤلفه‌های شهر هوشمند

برای تبیین مؤلفه‌های یک شهر هوشمند مدل‌های مختلفی تاکنون ارائه شده است. اتحادیه اروپا برای حل مشکل تعدد اصطلاحات موجود، در کنار ارائه یک تعریف از شهر هوشمند، شش مؤلفه را به‌عنوان مؤلفه‌های شهر هوشمند معرفی می‌نماید.

مؤلفه‌های شهر هوشمند

برای تبیین مؤلفه‌های یک شهر هوشمند مدل‌های مختلفی تاکنون ارائه شده است. اتحادیه اروپا برای حل مشکل تعدد اصطلاحات موجود، در کنار ارائه یک تعریف از شهر هوشمند، شش مؤلفه را به‌عنوان مؤلفه‌های شهر هوشمند معرفی می‌نماید. این شش مؤلفه عبارتند از:
اقتصاد هوشمند: عمدتاً کسب وکار الکترونیکی، بازرگانی و تجارت الکترونیکی، بهره‌وری بیشتر، تولید و ارائه خدمات پیشرفته با محوریت فاوا و همچنین ارائه محصولات، محتوا و خدمات با انواع مدل‌های کسب وکار جدید را شامل می‌شود.
مردم هوشمند: شهروندانی دارای مهارت‌های کار با پایانه‌ها و سامانه‌های الکترونیکی، اشتغال در مشاغل فاوا محور، دسترسی مردم به آموزش و پرورش، منابع انسانی و مدیریت ظرفیت‌های انسانی درون یک جامعه فراگیر با هدف ترویج خلاقیت و توسعه نوآوری‌ها می‌باشد.
حاکمیت هوشمند: اعمال حاکمیت به‌هم پیوسته درون‌شهری در سراسر شهر می‌باشد که شامل خدمات و تعاملاتی می‌شود که سازمان‌های مدنی ، دولتی، خصوصی و نظام جهانی را به‌هم متصل نموده و در صورت نیاز، با هم ادغام می‌کند تا شهر بتواند به مانند یک ارگانیسم کارآمد و اثربخش به حیات خود ادامه دهد. اصلی‌‌‌‌ترین ابزار برای نیل به هدف فوق، فاوا می‌باشد که با فرآیندهای هوشمند و افزایش مشارکت، فعال گردیده و «سوخت» مورد نیاز خود را از داده‌های در دسترس تأمین می‌کند.
پویایی هوشمند: کارکرد سامانه‌های یکپارچه آماد و پشتیبانی یا لجستیک، ترابری و مدیریت زنجیره تأمین است که به وسیله فاوا پشتیبانی می‌شود. به عنوان مثال، سیستم‌های حمل ونقل ایمن، به‌هم پیوسته و سازگار با محیط زیست را می‌توان شامل ترامواها، اتوبوس‌ها، قطارها، مترو، خودروها، موتورها، دوچرخه‌‌‌ها و عابرین‌پیاده که بنا به اقتضا از یک یا چند روش حمل ونقل استفاده می‌کنند، نام برد. تحرک هوشمند، اولویت را بر روی استفاده از گزینه‌های غیرموتوری پاک‌تر برای جابه‌جایی قرار می‌دهد و در این روش می‌بایست اطلاعات معتبر در مورد مسیر و سیستم حمل‌ونقل در دسترس عموم قرار گیرد.
محیط هوشمند: در محیط زیست هوشمند، تمرکز بر انرژی هوشمند که شامل مواردی مثل انرژی‌های تجدیدپذیر، شبکه‌های انرژی فاوا محور، سیستم‌های اندازه‌گیری، کنترل و پایش آلودگی، نوسازی ساختمان‌ها و مراکز رفاهی، ساختمان‌های سبزو برنامه‌ریزی سبز شهری، قرار گرفته است و در کنار آن به موضوعاتی مثل بهره‌وری در استفاده و جایگزینی منابع در راستای رسیدن به اهداف فوق پرداخته می‌شود. خدمات شهری مثل روشنایی معابر، مدیریت پسماند، سیستم‌های تخلیه فاضلاب، سیستم‌های منبع آبی که جهت کاهش آلودگی و بهبود کیفیت آب مورد استفاده قرارمی‌گیرند، مثال‌های بارز محیط زیست هوشمند می‌باشند.
-زندگی هوشمند: مقصود از زندگی هوشمند، سبک‌های زندگی، رفتار و عادات مصرف که در نتیجه به کارگیری فاوا به وجود آمده‌اند، می‌باشد. از زندگی هوشمند به عنوان یک زندگی سالم و امن در یک شهر با فرهنگ، باطراوت و با امکانات متنوع فرهنگی که در برگیرنده استانداردهای اقامتی بالا و خانه‌های با کیفیت می‌باشد نیز تعبیر می‌شود.
برای هریک از این شش ویژگی به نوبه خود فاکتورهای جزئی‌تر تعریف شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.
*کارشناس و پژوهشگر شهر هوشمند / رقیه حاجی زاده طوسی
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی