کد خبر : 80671
/ 12:44
بازگشت بانوی تیرانداز مشهدی پس از 2 سال دوری به تیم ملی

از روز اول به المپیک فکر می‌کردم

سیده زهرا هاشمی درحال‌ حاضر تنها بانوی ملی‌پوش مشهدی است که در رشته تخصصی تفنگ 10 متر بادی و نیز 50 متر سه‌وضعیت فعالیت می‌کند

از روز اول به المپیک فکر می‌کردم

به گزارش شهرآراآنلاین، مسابقات تیراندازی قهرمانی کشور با حضور چهره‌های مطرح کشور برگزار شد و سیده‌زهرا ‌هاشمی، ورزشکار 30ساله مشهدی توانست با عملکردش چهره‌ها و قهرمانانی همچون الهه احمدی، نجمه خدمتی، مه‌لقا جام‌بزرگ و نرگس امام‌قلی‌نژاد را پشت‌سر بگذارد و با قرارگرفتن در صدر جدول عنوان قهرمانی را از آنِ خود کند . وی  که درحال‌حاضر تنهابانوی ملی‌پوش مشهدی است که در رشته تخصصی تفنگ 10 متر بادی و نیز 50 متر سه‌وضعیت فعالیت می‌کند درباره شروع ورزش حرفه‌ای خودگفت: 12 است که در این رشته فعالیت می‌کنم. حدود 16 سال سن داشتم که تصمیم گرفتم یک ورزش را به‌صورت حرفه‌ای آغاز کنم. پس از تحقیق و پرس‌وجو رشته تیراندازی را انتخاب کردم و از همان قدم اول هدفمند و با فکر رسیدن به المپیک، شروع به آموختن این رشته کردم.

10 سال حضور در تیم ملی
هاشمی ادامه داد: در 18سالگی در مسابقات بزرگ‌سالان عملکرد خوبی داشتم  و مربی اوکراینی وقت تیم ملی ایران مرا به تیم ملی دعوت کرد و می‌توانم بگویم از بهمن85 به‌صورت متوالی هرسال در تیم ملی حضور داشتم و در رقابت‌ها شرکت کردم تا اینکه دو سال پیش خودم از تیم ملی بیرون آمدم. تیرانداز ملی‌پوش مشهدی اضافه کرد: متأسفانه مربی تیم ملی که در آن زمان حضور داشت، بسیار سلیقه‌ای به مسائل نگاه می‌کرد که همین موضوع من را اذیت می‌کرد و ترجیح دادم از تیم ملی بیرون بیایم؛ به‌طوری‌که پیش از مسابقات اینچئون رنکینگ یک کشور بودم، اما به‌دلیل سلیقه مربی، به مسابقات آسیایی آن دوره اعزام نشدم. هاشمی با بیان اینکه بعد از دو سال دوباره به تیراندازی بازگشتم، ادامه داد: مهرماه سال96 در رکوردگیری تیم ملی شرکت کردم و رتبه دوم را کسب کردم و به دوباره به تیم ملی دعوت شدم. او که توانست در مسابقات قهرمانی کشور تفنگ بادی به طلای انفرادی دست یابد، بیان کرد: حضور شرکت‌کنندگان در مسابقات امسال بی‌سابقه بود و 380 تیرانداز در آن حضور داشتند. رقابت بسیار سخت بود و هشت فینالیست همگی جزو بهترین‌ها بودند. خوشبختانه توانستم نتایج خوبی را در این رقابت‌ها کسب کنم. او درباره مسابقات بین‌المللی پیش‌رو گفت: فروردین‌ماه مسابقات ورلدکاپ کره برگزار می‌شود و 30 اردیبهشت‌ماه نیز ورلد‌کاپ آلمان در پیش است. 24 مردادماه هم مسابقات آسیایی جارکارتا خواهد بود. پس از مسابقات آسیایی یکی از رویدادهای مهم یعنی مسابقات قهرمانی جهان را که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود پیش‌رو داریم که جزو رقابت‌های کسب سهمیه المپیک 2020 است.

بدون فشنگ تمرین می‌کنیم
وی با اشاره به مشکل بزرگ تیراندازان در ایران گفت: درحال‌حاضر به‌دلیل تحریم‌ها، برخی شرکت‌های سازنده اجازه واردات فشنگ را نمی‌دهند و ما در رشته 50 متر بدون فشنگ کار می‌کنیم و تنها اجرای تکنیک داریم. برای تفنگ 10 متر بادی ساچمه داریم که از آلمان وارد می‌شود، با فشنگ فرق زیادی دارد؛ اما به‌هر‌حال مشکلی است که همه تیراندازان باآن روبه‌رو هستند. وی درباره وضعیت تیراندازی مشهد و خراسان نیز گفت: در چند سال اخیر متأسفانه مشهد نتوانست ورزشکاران جدیدی را به تیم ملی دعوت کند و کسانی که پیش‌از‌این در تیم ملی حضور داشتند، هر یک به دلایلی این ورزش را کنار گذاشتند. به اعتقاد من بزرگ‌ترین ضعف ما نبودِ مربی خوب و تخصصی است تا بتواند استعدادهای خوب را کشف‌ کند و پرورش دهد و وارد تیم ملی کند.

مشهد نیاز به مربیان حرفه‌ای دارد
بانوی تیرانداز مشهدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ریاست جدید هیئت در این مدت اخیر بسیار بادرک بوده، شاهد تحولات جدیدی هستیم و برنامه‌های خوبی برای پیشرفت تیراندازی استان دارد. در هر سه روز برگزاری مسابقات قهرمانی کشور نیز در کنار ورزشکاران خراسانی بود و همین حمایت تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد ورزشکار دارد. امیدوارم با به‌کارگیری مربیان حرفه‌ای شاهد ظهور استعدادهای جدید در استان باشیم.وی ادامه داد: سایت تیراندازی سالن شهید بهشتی فکر می‌کنم بهترین سایت در مشهد است، اما امکانات آن در حد تیراندازان آماتور است. من نیز از همین سایت شروع کردم، ولی برای پیشرفت در سطح حرفه‌ای نیاز به تجهیزات به‌روز و بیشتر است.
هاشمی با بیان اینکه برای حضور در رقابت‌های مختلف اسپانسر شخصی دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه رشته تیراندازی پرهزینه است، به‌همین‌دلیل هر یک از ورزشکاران خودشان باید به‌دنبال حامی مالی باشند. سعید موسوی در شرکت ویکتوری تیم نیز اسپانسر من است، البته بخشی از هزینه‌های من را هیئت  مشهد تأمین کرد. 

هیچ حمایتی از مسئولان شهرم ندیدم
وی خاطرنشان کرد: از همه کسانی که باعث شدند دوباره به تیراندازی و تیم بازگردم و انگیزه دادند تا دوباره خودم را ثابت کنم، سپاسگزارم؛ اما از شهرم و مسئولان آن نیز انتظار دارم که به قهرمانان و ورزشکاران بیشتر توجه کنند. تااین‌لحظه من هیچ چیزی در این سال‌ها ندیده‌ام، نه تقدیر و نه حمایت! ای‌کاش در فاصله پنج‌شش ماه باقی‌مانده تا مسابقات آسیایی توجهی به ورزشکاران این شهر شود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی