کد خبر : 80727
/ 16:13
نگاه نو به وقف، سطح علمی کشور را ارتقا می‌دهد

وقف در مسیر فناوری

وقف در مسیر فناوری

علیرضا ظهیری- وقف جنبه‌های مختلف دارد و پس از گذشت قرن‌ها هنوز شاهد هستیم که وقف جایگاه خود را حفظ کرده‌است و بسیاری از مردم از منافع آن در ابعاد مختلف استفاده کرده‌اند، اما در زمان‌های مختلف و بنا به نیاز جامعه وقف رویکرد جدیدی به خود گرفته است، با توجه به این موضوع اگر وضعیت فعلی کشور را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که مباحث علمی در صدر توجه مردم و مسئولان است بنابراین نیاز توجه به وقف در حوزه‌های علمی به شدت احساس می‌شود.
بر همین اساس چند سالی است که موضوع وقف در حوزه علم و فناوری نگاهی نو به خود گرفته و گفتمان‌سازی روی این موضوع شروع شده است، به طور قطع توجه به این موضوع از سوی واقفان می‌تواند تا سال‌های سال برکاتی را به همراه داشته باشد. از این رو همایشی ملی تحت عنوان وقف و علم و فناوری برای اولین بار در کشور ٩ اسفند امسال در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد.

اعتبارات پژوهشی جواب‌گوی فضای سبز دانشگاه هم نیست
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در نشست خبری این همایش با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته، توجه به دانشگاه در اولویت اول توسعه قرار دارد، اظهار کرد: متأسفانه در ایران اعتبارات حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها حتی به اندازه فضای سبز آن‌ها هم نیست و بسیاری ازپایان‌نامه‌های دانشگاهی به دلیل نبود اعتبارات به بایگانی‌ها فرستاده می‌شود.
سید حسن حسینی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که می‌تواند حوزه فناوری کشور را بالنده کند حضور خیران در این عرصه است به طور قطع در کنار تمام موضوعات وقفی، توجه به مقوله وقف در حوزه علم و فناوری می‌تواند مسیر موفقیت را هموار سازد.وی افزود: اگر وقف به سمت حوزه علم و فناوری سوق داده شود، بسیاری از مشکلات امروز کشور حل خواهد شد.
حسینی در پاسخ به سؤال شهرآرا مبنی بر اینکه آیا طی سال‌های اخیر که موضوع وقف علم و فناوری مطرح شده‌است، صاحبان صنایع نیز از این موضوع استقبال کرده‌اند؟ گفت: بسیاری از آثار خیریه و وقف توسط صاحبان صنایع ایجاد شده است اما هنوز در حوزه فناوری به دلیل نبود فرهنگ‌سازی قوی اتفاق خاصی رخ نداده است.
همچنین حجت‌الاسلام جمال ایزدی،معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز با اشاره به ایجاد مرکز مشاوره در این اداره کل از سال ٩٠، گفت: یکی از ثمرات تشکیل مرکز مشاوره ایجاد عرصه‌های جدید وقف است به گونه‌ای که مواردی همچون وقف در حوزه علم و فناوری در این اداره کل مورد توجه قرار گرفت و از میان ٨٠٠ عرصه وقفی تنها برای این موضوع، مشاور مدیرکل منصوب شد.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با اشاره به افزایش ١۶ درصدی نرخ صادرات استان نسبت به سال قبل و کاهش شدید نرخ بیکاری گفت: وضعیت اقتصادی استان رو به جلواست و تا پایان سال میزان سرمایه‌گذاری بخش صنعت و معدن استان از مرز ١۵ هزار میلیارد تومان عبور خواهد کرد.
فیروز ابراهیمی گفت: از روزنامه شهرآرا می‌خواهیم که به اطلاع شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد برساند که در این شهر چند خیابان را به نام سرداران عرصه اقتصادی نام‌گذاری کنند.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی