کد خبر : 80746
/ 10:09
رئیس اتاق بازرگانی ایران:

افزایش نرخ ارز حباب نیست

رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، به نوسانات اخیر نرخ ارز در بازار اشاره کرد و گفت: برخلاف اظهارنظر برخی از مسئولان، به اعتقاد کارشناسان و فعالان اقتصادی، افزایش نرخ ارز حباب نیست زیرا بالا رفتن نرخ و ایجاد نوسان در بازار، قابل پیش‌بینی بود.

افزایش نرخ ارز حباب نیست

امیرعلی قاسمی مقدم- اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی صبح آخرین روز کاری هفته، میزبان چهل و هشتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بود.
در این نشست دو ساعته، چند دستورکار با رویکرد رفع مشکلات و موانع بر سر راه فعالان اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رئیس اتاق بازرگانی ایران در این جلسه، به نوسانات اخیر نرخ ارز در بازار اشاره کرد و گفت: برخلاف اظهارنظر برخی از مسئولان، به اعتقاد کارشناسان و فعالان اقتصادی، افزایش نرخ ارز حباب نیست زیرا بالا رفتن نرخ و ایجاد نوسان در بازار، قابل پیش‌بینی بود.
غلامحسین شافعی افزود: در شرایطی که بانک مرکزی از انجام تعهدات قانونی خود سر باز می‌زند و در نتیجه آن، تفاوت تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز به وجود می‌آید، قابل پیش‌بینی است که تجربه تلخ نوسان نرخ ارز را دوباره شاهد باشیم.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز سه اقدام را در دستور کار قرار داده است، ادامه داد: صدور گواهی سپرده ارزی یکی از این اقدامات محسوب می‌شود که ممکن است روند اجرای آن موفقیت‌آمیز نباشد.رئیس اتاق بازرگانی ایران، ایجاد اعتماد در مردم نسبت به عملکرد بانک مرکزی را لازمه اثرگذاری طرح گواهی سپرده ارزی بر نوسانات نرخ ارز دانست و افزود: متأسفانه در گذشته این تجربه تلخ را شاهد بودیم که علی‌رغم سرمایه‌گذاری مردم در طرح گواهی سپرده ارزی، بانک مرکزی در موعد بازپرداخت، ارز سپرده‌گذاران را با نرخ مبادله‌ای پرداخت کرد.
وی ابراز کرد: در دومین اقدام برای کنترل بازار ارز، بانک مرکزی گواهی‌های سپرده یک ساله با نرخ سود ٢٠ درصد صادر کرد که به اعتقاد کارشناسان، دنبال کردن سیاست یک بام و دوهواست.

انتقاد از سیطره‌ دولت روی بانک مرکزی
شافعی گفت: بانک مرکزی با صدور گواهی‌های سپرده یک ساله متعهد شده‌است که ۵ درصد سود بیشتر نسبت به سپرده‌های بانکی پرداخت کند، بنابراین از هم اکنون باید به فکر انجام تعهدات خود باشد و این بار سنگین را بر دوش فعالان اقتصادی قرار ندهد. وی بیان کرد: اگر فکری برای مهار نقدینگی نشود، با مشکل جدی رو به‌رو خواهیم شد، متأسفانه میزان نقدینگی در طی شش سال گذشته به دو برابر افزایش پیدا کرده که ضروری است در این باره چاره‌ای اندیشیده شود.رئیس اتاق بازرگانی هدایت روابط بین‌المللی به سمت آرامش را سومین اقدام بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز اعلام کرد و افزود: تا زمانی که بانک مرکزی از سیطره‌ دولت خارج نشده و به طور مستقل عمل نکند، مشکلات اقتصادی همچنان ادامه خواهد داشت.وی در پایان سخنان خود گفت: ممنوع‌الخروجی یک نوع نقض حقوق شهروندی است و فقط باید با حکم دادگاه صالحه اعمال شود. اینکه یک بانک به راحتی بتواند کسی را ممنو‌ع‌الخروج کند، امری درست نبوده و بر همین اساس سازمان امور مالیاتی نیز تأکید کرده تا سقف ۵٠٠ میلیون تومان بدهی، کسی ممنوع‌الخروج نشود.

نرخ بیکاری تک رقمی شد
استاندار خراسان رضوی در ادامه این جلسه گفت: در پایان پاییز سال ٩۶ نرخ بیکاری استان به ٨.٨ درصد رسید که نسبت به تابستان امسال ١.٣ درصد و نسبت به پاییز سال گذشته ٢.٧ درصد کاهش یافته است.
علیرضا رشیدیان افزود: اگر برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته برای ایجاد اشتغال ١۶٠ هزار نفری تحقق پیدا کند، نرخ بیکاری خراسان رضوی در سال ٩۶ نسبت به سال گذشته ١.۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: جمعیت بیکار استان در ابتدای سال ٣٠٠ هزار نفر بود که این رقم اکنون به ٢٠٣ هزار نفر کاهش پیدا کرده است و باید یک جهاد مقدس برای ایجاد اشتغال برای این افراد در نظر
گرفته شود.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به وجود دو میلیون و ١٠٠ هزار ظرفیت شغلی در خراسان رضوی گفت: نسبت به پاییز سال ٩۵ حدود ١۴٩ هزار و ١۶۴ نفر افزایش اشتغال داشته‌ایم که نشانگر ظرفیت بالای اشتغال استان است.
وی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان نیز نسبت به پاییز سال گذشته ١.٨ درصد افزایش داشته و به ۴٣.٨ درصد رسیده است.

نوسانات نرخ ارز، فرصتی برای صادرکنندگان
رشیدیان در ادامه، با اشاره به نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: تغییر قیمت ارز مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند اما از سوی دیگر، موقعیت مناسبی را برای صادرکنندگان رقم زده‌است که باید از این فرصت به نحو مطلوب استفاده شود.
استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود، با گرامی‌داشت روز مهندس، به ظرفیت‌های موجود برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط فعلی کشورهای عراق و سوریه، می‌توانیم با صدور خدمات فنی سهم بسزایی در بازسازی این دو کشور داشته باشیم.

مخالفت با تهاتر سهم مدیریت شهری
رئیس کمیسیون شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در تشریح یکی از دستورکارهای این جلسه گفت: عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده به حساب تمرکز خزانه‌ واریز می‌شود، بنابراین کل وجوه مورد نظر جزو بدهی‌ها و مطالبات دولت بوده و تهاتر آن‌ها امکان پذیر است.لبافی با بیان اینکه هم اکنون امکان تهاتر ٣ درصد سهم عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها وجود ندارد، گفت: درخواست داریم این امکان فراهم شود و پیمانکاران بتوانند مطالبات خود را از طریق مجموع ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده تهاتر کنند.رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه، با انتقاد از جزئیات این دستورکار گفت: طلب یک نفر را با بدهی دیگری نمی‌توان تهاتر کرد.احمد نوروزی افزود: متأسفانه کلان‌شهرها همواره مظلوم واقع شده‌اند، تنها ٣٠ درصد از عوارض سوخت مشهد به این شهر اختصاص پیدا کرده‌است و مابقی آن صرف تعادل بخشی می‌شود.وی تصریح کرد: شهرداری‌ها با وضعیت مالی بسیار نامناسبی دست و پنجه نرم می‌کنند، در این شرایط نباید آن‌ها را از همین ٣ درصد مالیات بر ارزش افزوده محروم کرد.استاندار خراسان رضوی هم درباره این دستورکار گفت: تاکنون حدود ۶۵ میلیارد تومان درخواست اوراق تسویه از سوی پیمانکاران ارائه شده که از این میزان ۴٣ میلیارد تومان اوراق صادر شده است.رشیدیان خواستار تمدید مهلت ثبت نام برای تهاتر بدهی‌ها و مطالبات پیمانکاران شد و افزود: با توجه به کاهش ساخت و سازها، شهرداری‌ها برای تأمین منابع مالی با مشکل مواجه شده‌اند بنابراین نباید مدیریت‌های شهری را از سهم سه درصدی مالیات بر ارزش افزوده محروم کرد.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه موضوع توسعه متوازن در توزیع اعتبارات مدنظر قرار گرفته است، افزود: بنای حاتم بخشی نداریم و تلاش ما این است که در توزیع بودجه‌ها مطابق قانون عمل شود.در نهایت پس از بحث و بررسی، اعضای شورا با تهاتر بدهی‌ها و مطالبات پیمانکاران از محل سهم سه درصدی مدیریت‌های شهری از مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کردند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی