کد خبر : 80779
/ 00:16

۵۰ کشور دنیا مصرف کننده گیاهان دارویی خراسان رضوی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ۵۰ کشور دنیا مقصد صادرات و مصرف کننده گیاهان دارویی تولیدی این استان هستند.

۵۰ کشور دنیا مصرف کننده گیاهان دارویی خراسان رضوی

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از ایرنا، هاشم نقیبی گفت: از جمله این کشورها می توان به فرانسه، آلمان، استرالیا، اسپانیا، ژاپن، آمریکا، سوئد، دانمارک، ایتالیا، لهستان، نیوزیلند، جمهوری چک، چین، سنگاپور، فیلیپین، مالزی، صربستان، هند، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان و امارات اشاره کرد.

وی ادامه داد: بازار گیاهان دارویی تولیدی خراسان رضوی در کشورهای خارجی بسیار خوب و مورد قبول است. هم اکنون در این زمینه تمرکز بر روی تقویت فرآوری بهداشتی گیاهان دارویی است که بسیار مورد پسند و تقاضای کشورهای اروپایی می باشد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ظرف پنج ماه نخست امسال ۶۵۰ تن انواع گیاهان دارویی و ۱۵۰۰ تن گلاب تولید این استان به کشورهای خارجی صادر شد. این میزان تا پایان سال به بیش از دو برابر افزایش می یابد.

وی همچنین به صادرات سالانه تا سه هزار تن زیره از خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی در قالب توسعه گیاهان کم آب بر از اولویتهای استان است. تکمیل و ارتقای چرخه زنجیره ارزش گیاهان دارویی شامل تولید، بازار و فراوری از مهمترین مسائلی است که در کنار توسعه کشت باید مورد توجه قرار گیرد.

نقیبی افزود: هم اکنون در زمینه فراوری گیاهان دارویی پنج کارخانه در خراسان رضوی فعالیت دارند که سه کارخانه از این تعداد جزو پیشرفته ترین کارخانه های کشور هستند.

وی ادامه داد: ۱۹ هزار و ۳۳۵ هکتار سطح زمین در سطح خراسان رضوی زیر کشت گیاهان دارویی به صورت آبی و دیم است.

زراعی ۹۵-۹۶ معادل ۱۲ هزار و ۲۰۰ تن انواع گیاهان دارویی در استان برداشت شد. مهمترین این اقلام آویشن، نعنا فلفلی، رازیانه، گل ختمی، گل محمدی و زیره سبز بوده اند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی