کد خبر : 80782
/ 08:51
شهردار مشهد مقدس درباره طرح جامع شهر به شورای اداری استان گزارش داد؛

گردش‌اقتصادی‌١٣٠‌هزار‌میلیارد تومانی

شهردار مشهد در تشریح طرح جامع شهر گفت: در واقع، این پروژه آینده مشهد را برای ٢٠ سال آینده ترسیم می‌کند و در صورت عبور ساده از این داستان، شاهد بی‌قوارگی شهر در سال‌های نه‌چندان دور خواهیم بود.

گردش‌اقتصادی‌١٣٠‌هزار‌میلیارد تومانی

بنیامین یوسف‌زاده- آخرین جلسه شورای اداری خراسان رضوی در سال ٩۶ در حالی با حضور مسئولان و مدیران ارشد این استان در تالار جلسات شهید رجایی استانداری برگزار شد که محوریت جلسه به بررسی ابعاد و زوایای کوچک و بزرگ ابر‌پروژه‌ای به نام «طرح جامع مشهد» اختصاص داشت، طرحی که قاسم تقی‌زاده خامسی، سکان‌دار شهر بهشت، از آن با عنوان «پروژه‌ای با تراز مالی ١٣٠ هزار میلیارد تومانی» یاد کرد و اثرگذاری آن را به همکاری و هم‌افزایی هر‌چه‌بیشتر دستگاه‌هایی منوط دانست که با این بحث ارتباطی تنگاتنگ دارند.
به گزارش شهرآرا، شهردار مشهد در تشریح بخش‌های مختلف طرح جامع شهر که آذرماه امسال با حضور مسئولان کشوری و استانی در محل هتل پردیسان رونمایی شد گفت: در واقع، این پروژه آینده مشهد را برای ٢٠ سال آینده ترسیم می‌کند و در صورت عبور ساده از این داستان، شاهد بی‌قوارگی شهر در سال‌های نه‌چندان دور خواهیم بود.
تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه انجام مطالعات طرح جامع جدید مشهد از سال ٨٣ به مشاور ابلاغ شده است اظهار کرد: با این حال، این طرح پس از ١٢ سال و در خرداد سال ٩۵ از سوی استانداری به مدیریت شهری ابلاغ شد.
وی با اشاره به دلایل ابلاغ نشدن طرح جدید از سوی مدیران قبلی مدیریت شهری ادامه داد: برخی علل این موضوع به دلیل بهانه‌هایی بوده که در دوره قبلی در این زمینه مشاهده می‌شده است. بعضی مطالب نیز حرف‌های کارشناختی درباره طرح جامع جدید بوده که مباحث درستی به حساب می‌آمده است.
شهردار مشهد اضافه کرد: با این حال و با وجود تمام مشکلات موجود بر سر راه طرح جامع مشهد، عزم مدیریت پنجم این شهر بر آن شد که در تاریخ ١٩ آذرماه امسال، به رونمایی از این طرح بزرگ اقدام کند، اقدامی که به طور معمول تاکنون مرسوم نبوده است.

ناسازگاری بین جمعیت و مساحت شهر
وی با اشاره به افزایش تأمل‌برانگیز مساحت و نسبت جمعیتی در شهر مشهد در مقایسه با دهه‌های قبل بیان کرد: محدوده شهر امام رضا(ع) از سه هزار و ٨٢۴ هکتار در سال ١٣۴۵ به بیش از ٣٠ هزار هکتار در حال حاضر رسیده است. این موضوع در کنار افزایش چهاربرابری جمعیت در مقایسه با جمعیت این شهر در ابتدای انقلاب، خود، گویای ناسازگاری میان مساحت و جمعیت مشهد است.
وی با بیان اینکه جمعیت مشهد در طول سال‌های گذشته در شهر به صورت افقی رشد کرده و پخش شده است افزود: طرح جامع مشهد که طرح‌های چندگانه تفصیلی را نیز در بر دارد دارای ویژگی‌هایی است و البته مشکلاتی نیز در مسیر اجرای آن وجود دارد که باید با همدلی و همفکری مسئولان امر، به راهکارهای مناسب در این زمینه رسید.
شهردار مشهد وحدت رویه در توسعه شهر، اطلاع‌رسانی به شهروندان درباره آینده مشهد و تعیین وظایف دستگاه‌های مختلف را از جمله فرصت‌های طرح جامع دانست و گفت: تداخل مرز محدوده با بافت موجود روستاهای صفی‌آباد و دهرود، سند پهنه حریم شهر که چندبرابر شده است و طرح جامع تفصیلی محدوده منفصل توس نیز از جمله موضوعاتی است که باید درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود.
وی همچنین با درخواست از دستگاه‌های مختلف برای اعلام پیشنهادهای خود برای اعمال در طرح‌های تفصیلی این شهر، تأکید کرد: در همین راستا مجموعه‌های مختلف باید برنامه‌های خود را هرچه‌سریع‌تر به نهاد مطالعات طرح تفصیلی شهرداری مشهد ارسال کنند و در صورتی که این برنامه‌ها را در فرصت موجود ارجاع ندهند، هیچ برنامه‌ای از دستگاه‌های ذی‌ربط پذیرفته نخواهد شد.

ایجاد بنیاد پایش طرح جامع
شهردار مشهد همچنین بر لزوم ایجاد بنیادی با عنوان «بنیاد پایش طرح جامع مشهد» تأکید کرد و افزود: این بنیاد می‌تواند نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های مسئولان مختلف درباره این طرح داشته باشد زیرا ۵۵ درصد تراز مالی طرح جامع متعلق به دولت و حتی در یک نگاه، ٧٠ به ٣٠ به سمت دولتی‌هاست. وی همچنین با اشاره به فرارسیدن هفته درخت‌کاری، با انتقاد از اینکه این هفته تاکنون به صورت فرمایشی برگزار می‌شده است گفت: در صورت همکاری دستگاه‌های اجرایی، این وعده را می‌دهیم که تا پایان سال آینده، بیش از هشت میلیون مترمربع به فضای سبز این شهر افزوده شود.
تقی‌زاده خامسی همچنین با اشاره به نزدیک بودن ایام نوروز و پیش‌بینی سفر بیش از هفت میلیون زائر و مسافر به این شهر در روزهای نخستین سال جدید بیان کرد: نرم‌افرازی کم‌نظیر نیز تا ١٢ اسفندماه در شهر مشهد رونمایی می‌شود که همه اطلاعات لازم شهری را به زائران و شهروندان ارائه می‌کند. دستگاه‌های مختلف نیز می‌توانند از طریق سازمان فاوای شهرداری مشهد به این سامانه متصل شوند.
وی از تدارک بیش از ٣٠ هزار ظرفیت پارکینگ در این شهر برای ایام نوروز خبر داد و گفت: امسال تمهیدات ویژه‌ای برای پذیرایی هرچه‌شایسته‌تر از مهمانان نوروزی شهر امام رضا(ع) اندیشیده‌ایم.

نقش اثرگذار طرح جامع
استاندار خراسان رضوی نیز در تأیید صحبت‌های شهردار مشهد درباره لزوم هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف برای اجرای هرچه‌بهتر طرح جامع گفت: بدون تردید، با همتی که مدیریت شهری مشهد در این زمینه دارد، این طرح به همراه طرح‌های تفصیلی آن، به‌خوبی به سرانجام خواهد رسید.
علیرضا رشیدیان همچنین با اشاره به گستردگی حوزه فعالیت مدیریت شهری در مزاحی خطاب به شهردار مشهد اظهار کرد: به دلیل روضه جداگانه‌ای که آقای تقی‌زاده خامسی درباره بدهی‌های شهر مشهد خوانده‌اند، دلمان نمی‌آید کارهای بیشتری را به این مجموعه ارجاع دهیم!
وی ادامه داد: شهرداری مشهد اقدامات بسیار خوبی برای پارکینگ‌های شهر مشهد انجام داده است که جای تقدیر دارد. رشیدیان همچنین در بخشی از این جلسه گفت: از ابتدای امسال تاکنون سه هزار و ۴١۶ طرح با هزینه هفت هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان در استان اجرا شده که در مقایسه با سال گذشته، از نظر تعداد، ۴٢ درصد و از نظر هزینه، ١٠٣ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: از این تعداد، هزار و ۵٠٨ طرح با هزینه ٣٨ هزار و ۵٧٠ میلیارد ریال در دهه فجر امسال به بهره‌برداری رسید. استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: با اجرای این طرح‌ها، نرخ بیکاری استان به ٨.٨ درصد رسید و تک‌رقمی شد و امیدواریم با بهره‌برداری از پروژه‌های باقی‌مانده تا پایان سال، نرخ بیکاری یک تا ١.۵ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش یابد.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی