کد خبر : 80820
/ 00:14
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در «نشست هم‌افزایی اندیشه‌ها پیرامون بزرگ‌ترین میدان معاصر ایران»:

حرکت زیبای شهردار مشهد برای بازاندیشی طرح میدان شهدا

محمدهادی مهدی‌نیا: هویت و معماری ایرانی اسلامی از مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهداست

حرکت زیبای شهردار مشهد برای بازاندیشی طرح میدان شهدا

به گزارش شهرآرا آنلاین، محمدهادی مهدی‌نیا بیان کرد: فرآیند شهرنشینی را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد، دوره رنسانس که دوره رونق صنعتی بود، دوره شهر گریزی و رونق حومه‌نشینی در دهه‌های ۳۰ تا ۷۰ میلادی و دوره معاصر هم که از دهه ۷۰ میلادی تاکنون می‌باشد، دوره نوشهرگرایی است.

پیاده‌مداری، توسعه حمل و نقل عمومی و هوشمندسازی از ویژگی‌های دوره معاصر است. هم‌زمان با این دوره، دوره مدرنیسم و پست مدرنیسم هم وجود دارد که یکی از ویژگی‌هایش تکثرگرایی و تفاوت دیدگاه‌ها می‌باشد.

مجموعه میدان شهدا پروژه‌ای است که در نوشهرگرایی و پست مدرنیسم اتفاق افتاده است پس دیگر برای یک پروژه در این دوره لفظ پروژه مفهوم پیدا نمی‌کند بلکه پروسه معنی می‌یابد به این معنی که هر زمان می‌شود در مورد آن پروژه بازاندیشی و فکر شود و این نقد زمانمند و همیشگی در مورد میدان شهدا نیز صدق می‌کند.

حرکت زیبایی که شهردار مشهد مقدس در این مرحله برای میدان شهدا انجام داد به ما یادآوری می‌کند که حتی بعد از پایان یک پروژه، بازاندیشی در مورد آن امکان‌پذیر است.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس عنوان کرد: فضاهای شهری وقتی موفق هستند که انواع پذیر باشند. بر این اساس ما اجازه خواهیم داشت که هر زمان، چالش‌های میدان شهدا را برای خودمان یادآوری کنیم.

مهدی‌نیا در ادامه به مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهدا از سال ۸۳ تاکنون پرداخت و افزود: بحث هویت و معماری ایرانی اسلامی، انفکاک خط پروژه با سایر بستر شهر، پیاده محوری میدان، رابطه اقلیم و طراحی با بناهای شکل گرفته، مفهوم و هویت شهادت در کالبد دو مفهوم و کارکرد میدان و همچنین نقد پذیری در حوزه اجرا و باز اندیشی از مهم‌ترین چالش‌های طرح میدان شهدا است.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی