کد خبر : 80945
/ 08:34
عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار درهمایش ملی توسعه پایدار مطرح کرد؛

ناتوانی بانک ها از پرداخت سود ٢٠درصدی

پنجمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار از سوی اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد.

ناتوانی بانک ها از پرداخت سود ٢٠درصدی

ظریفیان- پنجمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار از سوی اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد.
عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار در این همایش، با ابراز نگرانی از نرخ سود ٢٠ درصد بانکی گفت: بانک مرکزی برای اینکه بتواند نرخ ارز و آثار آن را بر تورم کنترل کند چنین تصمیم مشکل‌داری گرفته و می‌گوید این نرخ موقت است ولی واقعیت این است که آثار آن به صورت بلندمدت می‌ماند و بانک‌ها از این مسئله سوءاستفاده می‌کنند.
محمد عبده تبریزی تأکید کرد: در شهریور گذشته بانک مرکزی با تمهیدات بسیار توانسته بود نرخ سود بانکی را به طور رسمی تا ١۵ درصد کاهش دهد و با توجه به هزینه‌های سنگین نظام بانکی در آن شرایط نیز بانک‌ها نمی‌توانستند تسهیلاتی با نرخ کمتر از ٢۴ درصد بدهند.
وی ادامه داد: کسی مخالف اینکه مردم سود بیشتری بگیرند نیست، ولی در شرایط فعلی کسب و کار در ایران، بانک‌ها این میزان سود را به‌دست نمی‌آورند که بخواهند به سپرده‌گذاران پرداخت کنند.

دوره ضیافت تمام شده، باید کار کنیم
وی خطاب به بخش خصوصی گفت: آن‌قدر مشکلات زیاد شده است که راه‌حل‌ها سخت پیدا می‌شود اما من گرایشم این است که ما هم گاهی کارهایی می‌توانیم انجام دهیم. تا سال ١۴٠٠ دولت به غیر از اینکه بتواند خودش را بکشاند، نمی‌تواند کمکی به بخش خصوصی کند. ما در کشور تولید کمی داریم. در چهار سال گذشته٢.٣٢ درصد رشد تولید و ٢.١٢ رشد جمعیت داشته‌ایم و ٠.٢ درصد ارزش خلق کرده‌ایم. ارزش تولید شده در مجموع ۴٠ سال به ١٠ درصد نمی‌رسد در حالی‌که در این مدت نزدیک به ۴٧ درصد افت نرخ دلار داشته‌ایم.
وی افزود: نمی‌توانیم بهره‌وری را هم به گردن دولت بیندازیم. باید بپذیریم دوره ضیافت ما دهه ٧٠ بوده که دیگر تمام شده است. اکنون نه چشم انداز آن‌چنانی برای درآمد نفت و نه برنامه‌ای برای گسترش مصرف آن داریم. جامعه‌ای هستیم که باید کار کنیم و بخش خصوصی نیز در این عرصه وظایفی دارد.
عبده تبریزی با اشاره به سه متغیر سیاست‌های ارزی، سیاست‌های پولی و سیاست‌های بودجه‌ای مؤثر بر نرخ تورم گفت: دولت باید بتواند این سه متغیر را متوازن نگه دارد و اکنون نگرانیم که یکی از دستاوردهای دولت که تک رقمی کردن نرخ تورم است از بین برود.
وی با این توضیح که ریشه برخی مشکلات خارج از امکانات دولت است، گفت: بین نرخ تورم و بهره بانکی رابطه تنگاتنگی برقرار است. بودجه خانوار از سال ٨۶ به شدت کاهش یافته است. ‌اکنون خانواده روستایی علی‌رغم دریافت یارانه ٣٧ درصد و خانوار شهری ١٧ درصد درآمد سرانه کمتری نسبت به سال ٨۶ دارند.
وی ادامه داد: تورم به مدد نظام بانکی آرام گرفته در واقع تورم را نگه داشته و انباشته کرده‌اند و دولت یازدهم، برخلاف مسکن مهر که خیلی درباره آن حرف زد، نگفت که چه سیستم بانکی را تحویل گرفته‌است و پرداخت سودها در این دولت ادامه پیدا کرد.

سود ٢٠ درصد بانکی، انتخاب بین بد و بدتر
در ادامه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نتوانسته‌ایم برای اصحاب کار امنیت و تأمین مالی ایجاد کنیم، گفت: چندین سال است اصلاح قانون بانکداری در کش و قوس دولت و مجلس باقی مانده است.
حجت الاسلام محمدحسین حسین زاده بحرینی با تأکید بر اینکه از نظر نظارتی مجلس نمی‌تواند تصمیم‌گیری پیرامون نرخ سود در شورای پول و اعتبار را نقض، پیگیری و یا رد کند گفت: هرچند معتقدم تصویب نرخ سود ٢٠ درصد عدول از سیاست‌های پولی قبلی دولت است، اما این تصمیم توسط نهادهای قانونی تصویب شده‌است و مجلس نمی‌تواند مصوبات شورای عالی پول و اعتبار را نقض کند.
نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بدتر از سود غیرمعقول پیش‌بینی شده، تزریق بی‌اعتمادی دوباره به جامعه است. تنوع در قانون‌گذاری و ارسال سیگنال‌های متضاد به صاحبان کسب و کار را بد می‌دانم. حرف دولت و بانک مرکزی این است که این تصمیم اگرچه بد است، اما چاره‌ای در انتخاب آن نبوده است.

سیاست به اقتصاد یارانه بدهد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز گفت: به منظور نیل به توسعه اقتصادی زمان آن فرارسیده‌است که بخش سیاست به بخش اقتصاد در کشور یارانه دهد.
غلامحسین شافعی افزود: در طول سال‌های گذشته همواره اقتصاد به سیاست در ایران یارانه داده است. در همه کشورهای توسعه یافته مسئولان در خدمت فعالان اقتصادی هستند بنابراین توسعه اقتصادی در کشور با یارانه دادن سیاسیون به فعالان اقتصادی محقق می‌شود.
وی ادامه داد: آنچه به عنوان کمبود جدی در توسعه اقتصادی مطرح می‌شود این است که هدف توسعه اقتصادی در کشور مغفول مانده و گم است زیرا یک راهبرد منسجم توسعه اقتصادی وجود ندارد که بتوان با این ابزار به اهداف اقتصادی دست یافت.
شافعی ادامه داد: ایجاد ناامیدی در کارآفرینان و مبهم بودن آینده اقتصادی کشور از مسائل مهمی است که اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین بهبود فضای کسب و کار مانند بهترین بذر اصلاح شده برای کاشت در زمین اقتصادی کشور است.

هیچ کس حرف بخش خصوصی را گوش نکرد
در ادامه نایب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز با اشاره به مقررات مجوزها افزود: دولت‌ها به تکالیف قانونی خود در مسیر شفاف‌سازی، تسریع و حذف مجوزها عمل نکرده‌اند. مجلس نیز به وظیفه نظارتی خود عمل نکرده‌است. در قانون رفع موانع تولید، ابلاغ شده در اردیبهشت ٩۵، شش ماه به دولت فرصت داده شده بود ولی تاکنون مجلس هیچ گزارشی از نظارت بر عملکرد دولت در این زمینه ارائه نداده است.
پدرام سلطانی تأکید کرد: بهتر است توپ را به زمین یکدیگر نیندازیم. همه مقصرند. قانون بانکداری که کمیسیون اقتصادی مجلس پیگیر تصویب آن است به کارآمدی نظام بانکی ما منجر نخواهد شد. نظر بخش خصوصی این است که با این قانون بانک بیشتر گرفتار مقررات جدیدی می‌شود و دست و پای فعالان این بخش را می‌‌‌بندد.
وی گفت: نه مجلس و نه دولت در مورد نظام بانکی، حرف بخش خصوصی را گوش نکرده‌اند. مؤسسات مالی غیرمجاز که امروز کل نظام بانکی کشور را با خود به قعر سقوط ‌کشانده‌اند و بسیاری از آن‌ها در مشهد ریشه پیدا کرده‌اند باید در زمان خودشان درمان می‌شدند. دولت، مجلس و قوه قضائیه خیلی دیر درباره آن‌ها اقدام کردند و دود آن به چشم بخش خصوصی و سپرده گذاران می‌رود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی