کد خبر : 81127
/ 08:20
زنان هنرمند مشهدی از فراز و فرودهای مسیر فعالیت خود می گویند؛

حرکت بر‌مدار‌توانایی

امروز صفحه فرهنگ و هنر از آن زنان هنرمند شهرمان است. نه اینکه تنها یک روز متعلق به آن‌ها باشد و دیگر روزها، مردان سخن بگویند اما بزرگداشت روز زن، قطعا بهانه نیکویی است برای آن که به این جامعه تأثیرگذار در عرصه‌های مختلف و به ویژه هنر، بیشتر بپردازیم.

حرکت بر‌مدار‌توانایی

امروز صفحه فرهنگ و هنر از آن زنان هنرمند شهرمان است. نه اینکه تنها یک روز متعلق به آن‌ها باشد و دیگر روزها، مردان سخن بگویند اما بزرگداشت روز زن، قطعا بهانه نیکویی است برای آن که به این جامعه تأثیرگذار در عرصه‌های مختلف و به ویژه هنر، بیشتر بپردازیم. به ویژه آنکه زنان هنرمند شهرما، راهی دشوارتر برای رسیدن به قله‌های موفقیت دارند. این مجال هر چند کوتاه، شاید فرصتی باشد تا حرف‌های مرتبط با حوزه زنان هنرمند را، این‌بار از زبان خود آن‌ها بشنویم. سپاسگزار بانوان هنرمندی هستیم که در این صفحه ویژه همراه و همکلام ما شدند و عذرخواه آن گروه از بانوان هنرمندی که فضای کم صفحه ما، مجالی برای بودن با آن‌ها فراهم نکرد. امید که این فرصت اندک، راه‌گشای مسیری درخشان باشد.
در هنر جنسیت معنا ندارد
فریبا بروفر، گرافیست و کارشناس ارشد هنرهای تجسمی، با اشاره به اینکه در حوزه فعالیت هنری، جنسیت معنایی ندارد، گفت: در هنر بحث تخصص مطرح است. اگر در یک رشته تخصصی و هنری خوب رشد کنید، کسی به جنسیت شما توجهی ندارد بلکه میزان تخصص شما، جایگاه هنری‌تان را مشخص می‌کند.
وی افزود: من به طرح مسائل و محدودیت‌ها و مشکلات کاری بر مبنای تفکیک جنسی اعتقاد ندارم و پرداختن به آن را عامل ظلم به زنان می‌دانم. زنان اگر به حدی از تخصص برسند که حرفی برای گفتن داشته باشند محدودیتی را احساس نمی‌کنند. این مسئله برای آقایان هم مطرح است. یک مرد نیز اگر در حوزه کاری خودش متخصص نباشد، حذف خواهد شد و امتیازی برای او به سبب مرد بودن قائل نیستند.
حرکت بر مدار توانایی
وی ادامه داد: در حوزه گرافیک، ویژگی‌ها و روحیات زنانه باعث تمایز کار من شده است و تصویرسازی‌هایم را شاعرانه‌تر کرده است. عموما در کارهایی که نیاز به حوصله و ظرافت بیشتری دارد و از توان آقایان خارج است، با همکاران مرد همراهی می‌کنم. از سوی دیگر برخی عملیات اجرایی که با روحیات زنانه‌ام سازگار نیست رابه آقایان می‌سپارم. بنابراین اگر زنان توانایی‌ها و داشته‌های وجودی خود را نگاه کنند و بر اساس آن حرکت کنند، هیچ محدودیتی را احساس نخواهند کرد.
رویکرد زنان بر هنرهای اصیل
مریم مودی، کارشناس نقاشی، کارشناسی ارشد تصویرسازی و مدرس دانشگاه، در مورد اهمیت حضور زنان در عرصه‌های هنری گفت: اگر جایگاه و شأن زنان هنرمند جامعه حفظ شود، حضور زنان در فضای هنری می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد. امروزه کم وبیش حضور زنان در جوامع هنری ایران رو به افزایش است و خوشبختانه زنان برای بازگشت به هنر اصیل ایرانی می‌کوشند، چه بسا می‌بینید که اغلب آثار نقاشی زنان ایران با رویکردی بر هنرهای اصیل و دیرین سرزمین‌مان رقم می‌خورد و زنان نقاش، سردمدار و پیام‌رسان هنرهای سنتی و ترکیب آن با هنر روز و آوانگارد به جهان هستند.
ظرفیت قوی و پنهانی
این هنرمند افزود: زنان و حضورشان در جامعه هنری و فعالیت نداشتن آزادانه در عرصه‌های مختلف هنر در سرزمین‌مان و ممانعت گسترده فرهنگ مردم ایران در برخورد با زنان در دهه‌های اخیر، ظرفیت قوی و پنهانی را در زنان به‌وجود آورده‌است که هرچه پیش می‌رویم شاهد گسترش آرام آرام آن در سرتاسر جامعه هستیم .
او درمورد دلیل ماندگارنبودن زنان در عرصه‌های هنری گفت: نداشتن امنیت روحی و روانی هنری چه درخانواده وچه در جامعه، باعث این ماندگارنبودن می‌شود. وقتی که جایگاه هنر زنان زیر ذره‌بین نگاه مغرضانه جامعه و مسئولان است انتظاری برای ماندن و ادامه دادن نیست.
مشکلی به نام بی‌هویتی فرهنگی
هنگامه عظیمی خراسانی، کارشناس ارشد نوازندگی جهانی و عضو هیئت مدیره انجمن موسیقی خراسان رضوی، در مورد کمک هنر موسیقی به بانوان بیان کرد: موسیقی هوش هیجانی را تقویت می‌کند و زمانی که شما یک انسان پر و باسواد باشید و بتوانید خودتان را از یک سری ظواهر بیرونی رها کنید و به یک هنر مثل هنر موسیقی یا نقاشی یا حتی کتاب‌خوانی روی بیاورید و فضای خالی زندگی‌تان را با آن پر کنید، عزت‌نفس خاصی پیدا می‌کنید. وی ادامه داد: متأسفانه این روزها بانوان طبقه متوسط رو به بالای ما دچار یک بی‌هویتی فرهنگی شده‌اند و تنها با یکسری ظواهر درگیر هستند، اما یک زن اگر در زندگی‌اش مسائل معنوی و واقعی را وارد کند قطعا دست از کارهای بیهوده می‌کشد.
حضوری که دیده نمی‌شود
این هنرمند در مورد حضور بانوان در عرصه موسیقی نیز اظهار کرد: خانم‌ها در عرصه موسیقی حضور دارند ولی دیده نمی‌شوند. زنان باید دیده شوند و باید حرف‌شان را بزنند. اگر آنان نتوانند در عرصه هنر شرکت کنند بیش از ۵٠ درصد هنر زیر سؤال می‌رود. زنان خیلی قدرتمند هستند و من ناراحت می‌شوم وقتی می‌بینم خود بانوان این قدرت را نادیده می‌گیرند.
عظیمی ادامه داد: خانم‌ها باید به خود باوری برسند، کما اینکه خیلی از آن‌ها نیز به این خود باوری رسیده‌اند. همچنین دیگران نباید آن‌ها را حذف کنند و با حذف شدن آن‌ها باید مبارزه شود.
محدودیت‌های ناشی از نگاه سنتی
فاطمه رحمانی نسب، کارشناس هنر اوریگامی، درباره بحث حضور زنان هنرمند در عرصه‌های هنری گفت: اساسا تمایز قائل شدن بین فضای مردانه و زنانه را به‌ویژه در فضای هنر آنچنان نمی‌پسندم چون چاقوی دو لبه است. از یک طرف ممکن است به باز شدن فضا برای خانم‌ها در جامعه‌ای مردانه منتج شود اما از آن سمت، ممکن است باعث انحصار در مواردی برای مردان و یا حتی زنان بشود. با این وجود حضور بانوان در عرصه هنر به ویژه نمود اجتماعی آن، حتما موجب تسهیل حضور بیشتر بانوان در این عرصه می‌شود که ممکن است نتیجه آن، تولید آثاری با نگاهی نو و متفاوت باشد.
وی در مورد حضور زنان هنرمند مشهدی در عرصه‌های مختلف هنر گفت: به دلیل همان نگاه سنتی در بسیاری از رشته‌ها، هنوز محدودیت‌هایی وجود دارد ولی با این وجود، در بعضی رشته‌ها زن‌ها اول هستند مثل هنرهایی که باعث تولید صنایع دستی می‌شوند و یا طراحی پارچه و لباس، نقاشی و ... که شاید بتوان آن‌را به خاطر کیفیت کار بانوان هنرمند دانست. او جایگاه زنان در هنر اوریگامی را خوب توصیف کرد و افزود: درباره اوریگامی هم این روز‌ها اوضاع خیلی بهتر از ١٠ سال قبل شده که حتی این هنر را کمتر کسی می‌شناخت. اما امروز حتی در اجرای برنامه‌های بزرگ این هنر نقش جدی داشته‌است و خوشبختانه جایگاه خانم‌های اوریگامیست در این رشته، حتی بهتر از مردان است.

باید کنار هم باشیم
رحمانی نسب، حضور بانوان هنرمند را اثرگذار دانست و گفت: با توجه به تجربه شخصی بنده و صحبت با دوستان و بانوان هنرمند، می‌توانم بگویم بانوان هنرمند در بسیاری از رشته‌ها مسیر سختی را باید طی کنند تا خودشان را به عنوان هنرمند معرفی کنند. با این وجود، حضور زنان چه به عنوان هنرمند و چه مدیران و تصمیم گیرنده‌های هنری، بسیار اثرگذار بوده است. چون به راحتی می‌شود دید که این روز‌ها، یادگیری هنر و کسب و کار در آن، به انتخابی مناسب و راحت برای دختران تبدیل شده است. اما هنوز راهی طولانی داریم که همه ما، چه زن و چه مرد باید برای رسیدن به آن کنار هم باشیم

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی