• خانه
  • فرهنگی
  • تخصیص 30 درصد پست های دولتی به زنان اراده جدی می‌خواهد
کد خبر : 81131
/ 11:17
گفت‌وگوی اختصاصی با دکتر الهه کولایی محقق و استاد دانشگاه تهران

تخصیص 30 درصد پست های دولتی به زنان اراده جدی می‌خواهد

حمیده وحیدی ـ شهرهای سنتی اگر چه در حوزه اهمیت به جایگاه خانواده همیشه پیشقدم بوده‌اند اما غالبا قوانین پدرسالاری در آن ها به صورت نانوشته ای هنوز حاکم است . مقرراتی که اجازه حضور پررنگ زنان را در فعالیتهای اجتماعی کم‌رنگ می‌کند. این روزها با توجه به اراده سیاسی دولت دوازدهم شرایط بهتری برای بروز استعدادهای زنان به وجود آمده است، اما باز هم این‌گونه قدم‌ها نیازمند حمایت کلان‌ از سوی تشکل‌های مدنی است به همین بهانه مصاحبه‌ای با دکتر الهه کولایی از فعالان برجسته سیاسی اجتماعی کشور که چند ماه پیش در فرایند انتخاب شهردار تهران، تنها گزینه زن در بین مردان سیاسی بود، ترتیب دادیم که از نظرتان می‌گذرد.

تخصیص 30 درصد پست های دولتی به زنان اراده جدی می‌خواهد

اهمیت بازتعریف برخی قوانین حوزه زنان را در شهرهای سنتی‌تر تا چه اندازه مهم می‌دانید؟چطور می‌توان برخی قوانین نانوشته را حذف کرد و برای ارتقای جایگاه زنان به این شهرها کمک نمود؟
قوانین نانوشته به سادگی و با سرعت تغییر نمی‌کنند، در واقع تبدیل آن‌‌ها به قانون نوشته شده و مصور کاری بسیار زمان‌بر و دشوار اما اجراشدنی است. در این زمینه از یک‌سو به‌طور ویژه نیازمند اراده سیاسی دستگاه‌‌های حکومتی هستیم و از سوی دیگر به فعالیت نهادهای مدنی نیازمندیم. در جوامع سنتی و در شهرهایی مانند مشهد اگر چه ممکن است فعالیت‌‌های مدنی جدید و مدرن چندان آسان نباشد، اما خیریه‌‌ها‌ می‌توانند به عنوان نهادهای مدنی و سنتی فعالیت چشم‌گیری داشته باشند که اتفاقا این روند مثبت است. غالب فعالیت خیریه‌‌ها می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی را برای زنان خواستار تغییر وضع موجود و حتی مردانی که شرایط را شایسته جامعه اسلامی نمی‌دانند فراهم کند. از طریق نهادهای خیریه‌ای می‌توان بر روند شکل‌گیری فرهنگ و آداب و سنت‌‌ها تأثیر‌گذار بود از سوی دیگر غیر از این ظرفیت، مجامع مذهبی و در واقع این گونه جلسات فرصت خوبی برای طرح مسائل مناسب و ضروری است که می‌توان از آن بهره گرفت. با این‌حال رسانه‌‌ها در تمام جامعه و به‌ویژه جوامع سنتی برای طرح ایده‌‌های جدید و مطرح نمودن نیازهای نو و ضرورت پاسخ‌گویی و حتی آشکار کردن نارسایی‌‌ها و آسیب‌‌ها بسیار ‌تأثیر‌گذارند. بنابراین ظرفیت‌‌های مختلفی در این شهرها وجود دارد که می‌تواند در جهت بازتعریف موقعیت زنان اثر‌گذار باشد‌.
هم‌زمان با انقلاب اسلامی امام خمینی «ره» این فضا را به‌وجود آوردند و راه را برای حضور زنان در عرصه‌‌های اجتماعی با مجوز دین باز کردند پس باید از این ظرفیت‌‌ها به درستی و سنجیده و حساب‌شده بهره‌برداری کرد.
می‌دانید که اراده سیاسی حاکم بر رشد حضور زنان تأکید دارد. فکر می‌کنید دولت یازدهم و دوازدهم تا چه‌اندازه توانسته است این شعار را عملی کند. به‌خصوص هم اکنون که دولت اصرار دارد حتما وعده حضور سی‌درصدی زنان در مناسب مدیریتی را عملی کند؟
این نوع تغییرات نیازمند زمان و البته تداوم است. زمان از یک سو عامل بسیار مهمی است که در کنار آن پایداری و مداومت هم مطرح می‌شود.
شاهد بودیم در گذشته به‌ویژه در دهه هفتاد و آغاز دهه هشتاد پیشرفت‌‌های چشم‌گیری در حیات اجتماعی زنان در کشور ما اتفاق افتاد، اما متأسفانه به دلیل ناپایداری و زیاده‌خواهی و آرمان‌گرایی غیر‌مرتبط با واقعیت‌‌ها، بسیاری از این فرصت‌‌ها را در دوره بعد یعنی در طول دولت‌‌های نهم و دهم از دست دادیم و در واقع در دوره اعتدال ناچار شدیم آن‌چه را از دست داده‌ایم، دوباره به دست آوریم. بنابراین اینکه در دولت تقسیم سی‌درصدی پست‌‌های مدیریتی به زنان تصویب می‌شود هم نیازمند اراده جدی برای تحقق آن است و هم پایداری و تداوم این رویکرد از مدیریت سیاسی کشور که در واقع اهمیت درس گرفتن از تجربه‌‌های پیشین را آشکار می‌سازد. باید با یک رویکرد واقع‌گرایانه در مورد مسائل جامعه به‌ویژه مسائل زنان برخورد کرد و صرف سخن گفتن از آمال و آرزوها به بهبود وضعیت زنان کمک نمی‌کند. به نظر می‌رسد اگر از این تجربه‌‌ها به درستی درس بگیریم می‌توانیم به نتایج بهتری دسترسی پیدا کنیم.
می‌دانید که لیست امید شورای پنجم مشهد با شعار «امید و نشاط» توانست بالاترین رأی را از آن خود کند فکر می‌کنید حضور پررنگ زنان و استفاده از آن‌‌ها در مشهد تا چه اندازه می‌تواند به تحقق این شعار کمک کند؟ چرا هنوز عده‌ای از حضور زنان در عرصه‌‌های اجتماعی نگران اند؟ در صورتی که وقتی به ریشه‌‌های اسلام برگردیم حضرت خدیجه را می‌بینیم که تاجر بودند و فعالیت اجتماعی داشتند. به نظرتان در کجا اشتباه کردیم که از حقیقت‌‌ها دور شدیم؟
ما اشتباه نکردیم اما نمی‌توانیم واقعیت‌هایی را که در طول تاریخ شکل گرفته است به سرعت تغییر دهیم آن چه در طول اعصار مختلف در جامعه شکل گرفته است به سادگی تغییر نمی‌کند چرا که انباشت عظیمی از مزایا و امتیازات در اینجا وجود دارد که به سادگی به زنان انتقال پیدا نمی‌کند. تا زمانی که زنان آگاهی‌‌های خود را افزایش ندهند و تا آن وقت که آن‌‌ها متشکل نشوند و مهارت‌‌های خود را به درستی به کار نگیرند این وضعیت ادامه خواهد یافت. همان‌گونه که اشاره کردم و شما هم به درستی به آن پرداختید اصلاح‌طلبان فرصتی را به دست آوردند تا به مردم نشان دهند صرفا شعار نمی‌دهند، بلکه امید و نشاط را در عمل به جامعه می‌آوردند. بنابراین این مسله امروز آزمونی است برای اصلاح‌طلبان تا عزم و اراده خود را برای تحقق این شعارها به نمایش بگذارند.‌
در واقع امروز آنان تکلیفی بسیار تاریخ‌ساز برعهده دارند تا مردم را امیدوار و با نشاط در عرصه سیاست نگه دارند و در برابر فشار‌‌ها و موانع موجود، مانع خانه‌نشین شدن و ناامیدی‌شان شوند.
پیش‌بینی می‌کنید اگر اصلاح‌طلبان نتوانند جایگاه زنان را ارتقا دهند کشور با چه مشکلی روبه‌رو خواهد شد؟
نتوانستنی در کار نیست. اصلاح‌طلبان باید شعارهای خود را در عمل به نمایش بگذارند. مردم با کسی عهد و پیمان نبسته اند. با اصلاح‌طلبان هم عهد و پیمانی ندارند. اگر اصلاح‌طلبان نتوانند پاسخ خواسته‌‌ها و مطالبات و اعتماد مردم را بدهند بدون تردید برنده انتخابات آتی نخواهند بود. تعارف را کنار بگذاریم!
پیشنهاد شما برای تغییر وضعیت کنونی زنان و بهبود جامعه زنان چیست؟
همان‌طور که اشاره کردم اصلاح‌طلبان باید باید به بازخوانی شعارهای دوران انتخابات بپردازند. وعده‌هایی که به مردم دادند را بازنگری کنند و از همه امکانات موجود برای مبارزه با فساد‌، رانت ،تبعیض و نابرابری‌‌ها و بی‌عدالتی‌‌ها در حد امکانات و ظرفیت‌های خود بهره‌برداری کنند تا مردم باور کنند که آنان در پی بهبود و تغییر وضعیت موجود هستند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی