• خانه
  • یادداشت
  • قیمت مسکن افزایش می‌یابد؟
کد خبر : 81171
/ 09:17
کارشناس مسائل اقتصادی، محمدحسین ادیب

قیمت مسکن افزایش می‌یابد؟

روند افزایش قیمت مسکن همچنان ادامه خواهد داشت اما نهایتا این مسکن‌ها را باید مصرف‌کننده نهایی و درباره مسکن‌های ویژه قشر ضعیف و متوسط، این دو قشر خریداری کنند از این رو در آن مرحله، وقتی قرار شد مسکن ویژه قشر ضعیف و متوسط را نه سپرده‌گذار بلکه مصرف‌کننده واقعی خریداری کند ابتدا معاملات به شدت کاهش می‌یابد و در مرحله بعد قیمت‌ها سقوط می‌کند.

قیمت مسکن افزایش می‌یابد؟

مسکن ارزان قیمت تابع سه عامل است:
١-عرضه و تقاضا: در برخی از نقاط ایران مسکن ارزان قیمت متناسب با نیاز تولید نشده است در این مناطق مسکن ارزان قیمت به سبب وجود تقاضا بیشتر از عرضه ، افزایش می‌یابد که طبیعی است.
٢-پرداخت وام مسکن به ٣٣٠ هزار نفر در سال به‌وسیله بانک مسکن، تقاضا برای خرید مسکن ارزان قیمت را بالا می‌برد و اثر عامل اول را در افزایش قیمت مسکن ارزان قیمت، تشدید می‌کند.
٣-هجوم سپرده‌گذاران برای تبدیل سپرده به مسکن ارزان قیمت که باعث ایجاد حباب در مسکن ارزان قیمت می‌شود و اثر عامل اول و دوم را تشدید می‌کند.
پیام این تحلیل این است که افزایش در قیمت مسکن ارزان قیمت به سبب عامل اول و دوم طبیعی است و به سبب عامل سوم موقتی و کوتاه مدت است و آن بخش از افزایش قیمت که به سبب ورود عبوری و موقت سپرده‌گذار انجام شده درمرحله بعد به‌وسیله بازار پس گرفته می‌شود و طول عمر چندانی ندارد.

دوران رونق مسکن
در سال ٧٢ تا ٧٥ رونق بی‌نظیری در بخش مسکن ایجاد شد و در سال ٧٧ هر چه که فعالان در بخش مسکن به‌دست آورده بودند را از دست دادند. از سال ٨١ لغایت ٩٢ کسانی که وارد بخش مسکن شدند به شدت منتفع شدند و سپس از ابتدای سال ٩٢ کسانی که در بخش مسکن باقی ماندند به‌ویژه کسانی که با وام بانکی به کار ادامه دادند که حداقل پنجاه درصد وام گیرندگان بانکی را تشکیل می‌دادند به شدت زیان کرده‌اند.
حداقل ۵٠ درصد فعالان اقتصادی که اکنون دچار مشکل‌اند کسانی هستند که بعد از سال ٩١ در بخش مسکن باقی مانده‌اند. دوباره بخش مسکن از آذر ٩٦ مورد توجه عده‌ای برای ثروتمند شدن قرار گرفته است . خریداران عمده مسکن و نه البته همه آن‌ها ، از آذر ٩۶ مصرف‌کنندگان نیستند بلکه سپرده‌گذاران‌هستند. از آذر ٩٥ تا آذر ٩٦ سپرده‌گذاران معادل حقوق ١١ میلیون نفر کارمند در سال به ثروت‌شان اضافه شده و با این پول به راه افتاده‌اند و وارد هر بازاری شوند همه چیز را به هم می‌ریزند.
کسانی که در مؤسسات و بانک‌های کوچک در سال ٩٢ سپرده‌گذاری کرده باشند در وضع موجود سپرده‌شان ٢ برابر شده و احساس می‌کنند مسکن که پنج سال است قیمت‌اش ثابت است و در مناطقی ٣٠ درصد کاهش یافته، بیش از حد ارزان است که البته این تحلیل درست است بنابراین حالا وقت تبدیل کردن سپرده به مسکن است.

عامل افزایش قیمت مسکن
عامل افزایش قیمت مسکن ویژه قشر ضعیف و متوسط، افزایش قدرت خرید قشر ضعیف و متوسط نیست، قدرت خرید این دو قشر نسبت به سال ٩١ افزایش نیافته‌است که مسکن ویژه این دو قشر گران شود. سود خالص فعالان اقتصادی به‌طور متوسط یک سوم گذشته است با یک سوم شدن سود خالص فعال اقتصادی، قدرت خرید مردم افزایش نیافته که خانه گران شود، عامل اصلی گرانی مسکن، حرکت سپرده به سمت بخش مسکن است، گرانی مسکن ارزان قیمت فقط در مناطق محدودی از استان تهران که مرکز اشتغال است، توجیه دارد، عده‌ای مسکن آن‌ها در حومه کلان‌شهرها و محل کارشان در خود کلان‌شهر است و شماری از آن‌ها ترجیح می‌دهند مسکن آن‌ها در نزدیکی محل کارشان باشد اما در نزدیکی محل کار، مسکن ارزان قیمت کمتر وجود دارد و این باعث افزایش قیمت مسکن ارزان قیمت در مراکز اشتغال یا مناطقی از تهران شده‌است که با مترو به مراکز اشتغال، دسترسی روان‌تری دارد اما این به بسیاری از مناطق استان تهران مربوط نمی‌شود.
روند افزایش قیمت مسکن همچنان ادامه خواهد داشت اما نهایتا این مسکن‌ها را باید مصرف‌کننده نهایی و درباره مسکن‌های ویژه قشر ضعیف و متوسط، این دو قشر خریداری کنند از این رو در آن مرحله، وقتی قرار شد مسکن ویژه قشر ضعیف و متوسط را نه سپرده‌گذار بلکه مصرف‌کننده واقعی خریداری کند ابتدا معاملات به شدت کاهش می‌یابد و در مرحله بعد قیمت‌ها سقوط می‌کند. در پس این افزایش قیمت مسکن، یک سقوط قیمتی در پیش است.
کارشناس مسائل اقتصادی، محمدحسین ادیب
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی