کد خبر : 81174
/ 09:30
قیمت کالاهای اساسی امسال چقدر رشد کرد؟؛

تنظیم بازار به روایت آمار

بررسی تغییر قیمت کالاهای اساسی در سال ١٣٩۶ نشان می‌دهد نوسان قیمتی این اقلام بیشتر یا درحدود نرخ میانگین تورم سالانه ویا اندکی بیشتر ازآن بوده است.

تنظیم بازار به روایت آمار

موسوی زاده- بررسی تغییر قیمت کالاهای اساسی در سال ١٣٩۶ نشان می‌دهد نوسان قیمتی این اقلام بیشتر یا درحدود نرخ میانگین تورم سالانه ویا اندکی بیشتر ازآن بوده است. نرخ تورم سه ماه اول امسال ١٠درصد، سه ماه دوم ٩/٩درصد و سه ماه سوم نیز ١٠درصد و دو ماهه زمستان نیز٩/٩درصد بوده است، نگاهی به تغییر قیمت کالاهای اساسی نشان می‌دهد که روند تغییرات قیمتی آن‌ها در همین حدود بوده است.
به عنوان مثال قیمت مرغ که یکی از پرمصرف‌ترین اقلام اساسی درسبد خانوارهاست درسال ٩۶، ٧/١٢درصد افزایش داشته که ٣درصد بیشتر از میانگین نرخ تورم است. نرخ برنج نیز ٧/١۶درصد افزایش داشته که نزدیک به ٧درصد بیشتر از میانگین نرخ تورم بوده است.

مقایسه نسبت افزایش قیمت ها با تورم
البته کالایی که نرخ آن بسیار بیشتر از میانگین تورم افزایش داشته تخم مرغ بوده که با ٧/۴١درصد افزایش، حدود٣٢درصد بیشتر از نرخ تورم رشد داشته است. در این میان کالاهایی مانند روغن مایع و شکر نیز کمتر از نرخ تورم افزایش قیمت داشته‌اند که براساس محاسبات ریاضی این به معنی نرخ منفی قیمت واقعی آن‌هاست.دراین میان نزدیک شدن به ایام عید سبب می‌شود تا تقاضا برای انواع میوه در اسفندماه افزایش یابد.
بررسی روند تغییرات نرخ میوه‌ها در یک‌سال اخیر نشان می‌دهد که دراقلام پرمصرف میوه پرتقال ٢۵درصد ، موز ٣درصد و کیوی نیز ١٠ درصد افزایش قیمت داشته است اما، قیمت سیب ١٣درصد کاهش یافته‌است.بررسی قیمت خرده‌فروشی فراورده‌های لبنی در بازار نیز بیانگر رشد ١٠درصدی میانگین قیمت این اقلام توسط شرکت‌های لبنی در سال ٩۶ است. همچنین در یک سال اخیر هزینه پوشاک و کفش، ۴/۵درصد،بهداشت و درمان، ٧/١٠درصد،تحصیل ١١درصد، ارتباطات ۴/۶درصد، اثات و لوازم و خدمات مورد استفاده در منزل ٩/٧درصد،تفریح و امور فرهنگی ١٠درصد و حمل و نقل ۶/۶درصد افزایش داشته است.مسئله‌ای که نشان می دهد،افزایش قیمت موارد ذکر شده در حد تورم بوده است.

کاهش قدرت خرید طبقه متوسط
با این حال، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره اینکه چرا مردم با وجود نوسان قیمت کالاهای اساسی در حدود نرخ تورم بازهم احساس می‌کنند که قدرت خرید آن‌ها کاهش یافته است، می‌گوید: بررسی روند افزایش دستمزدها و نرخ کالاهای اساسی در اواخر دهه ٨٠ و اوایل دهه ٩٠ به خوبی نشان می‌دهد که در این سال‌ها افزایش قیمت کالاهای اساسی بسیار بیشتر از افزایش دستمزدها بوده است این مسئله سبب شد تا قدرت طبقه متوسط به شدت کاهش یابد به طوری که قدرت خرید آن‌ها در این سال‌ها به کمتر از سال ٨۴کاهش یافت. محمدعلی خطیب می‌افزاید: طبقه متوسط بعد از کاهش قدرت خرید خود سعی کرد تا با حذف برخی از کالاهای ضروری و یا کم کردن از مسائل فرهنگی و کیفی زندگی خود را با شرایط روز تطبیق دهد.
وی ادامه می‌دهد: هرچند بعد از سال ٩٢ تلاش شد تا با افزایش بیشتر نرخ دستمزد بیشتر از نرخ تورم این شکاف پر شود، با این حال هنوز این شکاف پر نشده‌است و طبقه متوسط نتوانسته قدرت خرید خود را ترمیم کند. خطیب می‌گوید: در نظر گرفتن برخی از سیاست‌ها مانند کارت‌های اعتباری مدت‌دار می‌تواند هم به رونق بازار کمک کند و هم قدرت خرید طبقه متوسط را افزایش دهد. این استاد دانشگاه به مسئله دیگری نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی دیگر از مشکلات بازار کشور پیوند خوردن رونق با نرخ تورم است. یعنی در گذشته رونق را به نرخ تورم گره می‌زدیم به طوری که با ایجاد موج تورمی رونق ایجاد می‌کردیم اما ضرر این مسئله بسیار بیشتر بوده‌است به طوری که این تورم‌ها ضربه‌های ساختاری به اقتصاد کشور می‌زد. براین اساس به نظر می‌رسد مسئولان اگر به دنبال رونق اقتصادی و بهبود قدرت خرید طبقه متوسط هستند باید این کار را از طریقی غیر از تورم انجام دهند.

افزایش نظارت بر بازارها
با این حال مسئولان نظارت بر بازار را نیز بی‌تأثیر بر کنترل گرانی نمی‌دانند. در این‌باره معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی می‌گوید : طی ١١ ماهه سال ٩۶، بیش از ۴٣٠ هزار مورد بازرسی در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و پیگیری و برخورد با تخلفات اقتصادی در استان انجام شده است.
علی باخرد می‌افزاید: این بازرسی‌ها به دنبال اجرای طرح‌های نظارتی نوروز، ماه مبارک رمضان، ویژه مسافرت‌های تابستانی، محرم و صفر و... انجام شده و در مجموع، طی آن ٢٨ هزار پرونده تخلف به ارزش بیش از ٣٧٠ میلیارد ریال تنظیم شده است. وی می‌گوید: همچنین در این مدت هفت هزار و۶٠٠ مورد گشت مشترک بازرسی با سایر دستگاه‌های مرتبط با حوزه نظارت و بازرسی و ١٢ هزار مورد گشت خودرویی و موتوری انجام شده است. هرچند مروری بر روند تغییرات قیمتی نشان می‌دهد که در سال ٩۶ نوسان بیشتر کالاهای اساسی در حد تورم بوده است، اما واقعیت این است که بیشتر اقشار مردم به دلیل کاهش قدرت خرید خود در سال‌های گذشته در تنظیم دخل و خرج خود دچار مشکل هستند از این‌رو باید در کنار کنترل نرخ تورم چاره‌ای برای حل این مشکل شهروندان اندیشیده شود.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی