کد خبر : 81261
/ 11:48

کاهش ١٠ درصدی قیمت آجیل و خشکبار

ملیحه فلاح- رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: در روزهای اخیر قیمت آجیل و خشکبار به علت کاهش نرخ ارز در حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

کاهش ١٠ درصدی قیمت آجیل و خشکبار

علیرضا ارزانی ممقانی، با اشاره به وارداتی بودن برخی اقلام آجیل و خشکبار گفت: قیمت این اقلام رابطه مستقیم با نرخ ارز دارد که با توجه به کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر قیمت این اقلام نیز، نسبت به اول اسفندماه درحدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
وی اظهارکرد: در سال‌های گذشته در اسفندماه با افزایش حباب گونه قیمت مواجه بودیم که باعث کاهش توان خرید مردم می‌شد اما امسال حتی افزایش قیمت منطقی به دلیل افزایش تقاضا را نیز نداشته‌ایم.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد گفت: از زمانی که قیمت‌ها کنترل و تعدیل شده است تقاضا بیشتر شده و بازار کمی از رکود فاصله گرفته است.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان فروردین سال آینده هیچ‌گونه افزایشی در قیمت آجیل و خشکبار صورت نگیرد و حتی کاهش قیمت نیز داشته باشیم.
اقلام آجیل و خشکبار در بازار بسیار متنوع است تا جایی که انتخاب را برای مصرف‌کنندگان سخت کرده است. پنج، شش مدل پسته و بادام، دو، سه مدل فندق و بادام‌هندی، تخمه‌های مختلف، آجیل‌های درهم، گردو، نخودچی و کشمش در مغازه‌ها مشاهده می‌شود. اکنون انواع آجیل بسته به کیفیت‌شان قیمت‌های متنوعی دارند. در بازار آجیل چهار مغز مخصوص کیلویی ۵۶ هزار تومان و آجیل شیرین اعلا کیلویی ۴۲ هزار تومان قیمت دارد. آجیل‌های درهمی که شش مغز هستند کیلویی ۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود. همچنین آجیل چهار مغز بی‌نمک ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. به طور کلی آجیل‌های مخلوط نسبت به آجیل‌های تکی به دلیل به صرفه بودنشان از تقاضای بیشتری برخوردار هستند.
در میان آجیل‌هایی که به صورت تکی به فروش می‌رسند، انواع پسته بین ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان، انواع بادام کیلویی ۵۵ تا ۶۵ هزار تومان، بادام هندی کیلویی ۶۵ هزار تومان، مغز فندق کیلویی ۷۵ هزار تومان، کشمش کیلویی ۱۶ هزار تومان و نخودچی کیلویی ۱۴ هزار تومان قیمت دارد. در میان آجیل‌های اصلی پسته و بادام از بیشترین تنوع برخوردار است. همچنین تخمه ژاپنی بین ۴۰ تا ۴۸ هزار تومان قیمت دارد.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی