کد خبر : 81263
/ 11:53
معاون مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان‌رضوی: از هر ١٠٠ زن در استان ۴/١٧ نفر شاغل هستند

مشارکت اقتصادی زنان خراسانی بالاتر از میانگین کشور

طاهره طهماسبی گفت: تا انتهای فصل پاییز امسال، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور از هر ١٠٠ نفر، ١۴.٩نفر بوده است. نرخ مشارکت زنان در استان وضعیت بهتری نسبت به کشور دارد و ١٧.۴نفر به ازای هر ١٠٠نفر خانم است.

مشارکت اقتصادی زنان خراسانی بالاتر از میانگین کشور

مسعود سلطانی- معاون مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان‌رضوی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی زنان استان از میانگین کشور بالاتر است.
طاهره طهماسبی در کارگاه آموزشی «نحوه دسترسی به اشتغال پایدار در خانواده»افزود: تا انتهای فصل پاییز امسال، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور از هر ١٠٠ نفر، ١۴.٩نفر بوده است. نرخ مشارکت زنان در استان وضعیت بهتری نسبت به کشور دارد و ١٧.۴نفر به ازای هر ١٠٠نفر خانم است.
وی در ادامه با طرح این پرسش که «آیا زنان در توانمند‌سازی خانواده اثرگذار هستند؟» گفت: زنان نقش کلیدی و اثرگذاری در توانمندسازی خانواده ایفا کنند. البته توجه کنید که توانمندسازی یک فرایند است و نقطه ثابت نیست. فرایندی است که تا زمان حیاتمان باید تداوم یابد.

زنان توانمند
معاون مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری خراسان‌رضوی تصریح کرد: میزان توانمندی هر گروه اجتماعی از روی میزان مشارکت‌ آن‌ها سنجیده می‌شود. به عنوان مثال در بحث سیاست توانمندی زنان را با میزان مشارکت و نقش‌آفرینی‌شان در نهادهای سیاسی می‌توان سنجید که متأسفانه وقتی به تعداد منتخبان خانم در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم این مشارکت درحد شایسته نیست.
معاون مدیرکل دفتر امور بانوان استان در ادامه افزود: در حوزه اقتصادی نیز وقتی می‌توانیم بگوییم زنان توانمند شده‌اند که میزان مشارکت‌ آن‌ها در اقتصاد رشد کرده باشد.
طهماسبی همچنین با اشاره به آمار نرخ مشارکت مردان نیز گفت: نرخ مشارکت مردان در کشور ۶۴.١ نفر به ازای هر ١٠٠ مرد است و این آمار در استان خراسان رضوی ۶٧.٣ نفر است.
وی اضافه کرد:در چهار سال گذشته میزان اشتغال زنان و مردان رشد داشته است اما تفاوت معناداری در میزان اشتغال زنان به وجود نیامده است. در شرایطی که ۶٠درصد دانش‌آموختگان دانشگاهی زنان هستند و بخش عمده‌ای از سرمایه مملکت صرف هزینه تحصیل این تعداد از زنان می‌شود، باید برای افزایش اشتغال و مشارکت اقتصادی زنان تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

دسترسی به اطلاعات لازمه کارآفرینی
معاون مدیرکل دفتر امور بانوان استان ضمن مهم شمردن دسترسی به اطلاعات برای شروع فعالیت اقتصادی گفت: برای افزایش مشارکت اقتصادی زنان باید چند فاکتور مهم مد نظر قرار گیرد. اول مسئله دسترسی نداشتن خانم‌ها به اطلاعات اقتصادی است. مسئله دوم پذیرفته شدن فعالیت اقتصادی زنان از طرف جامعه است. فرهنگ عمومی باید مشارکت اقتصادی زنان را بپذیرد. مسئله سوم مسئولیت‌پذیری توسط خود خانم‌هاست.
طهماسبی ضمن اشاره به مشکلات فرهنگی که در میان جامعه زنان وجود دارد، گفت: در فرهنگ عمومی ما این‌گونه جا افتاده است که زنان در قبال فعالیت اقتصادی خود را مسئول نمی‌دانند. همچنین حتی برخی از زنانی که شاغل هستند، فعالیت خود را با جدیت ادامه نمی‌دهند، منتظرند که زمان بازنشستگی‌شان فرا برسد. این نوع تفکر آسیب‌زا است.
وی ضمن اشاره به اهمیت خلاقیت گفت: پس از کسب اطلاعات و دسترسی به داده‌های قانونی و تسهیلاتی که دولت برای کارآفرینان درنظر گرفته است، نوآوری مهم‌ترین کاری است که در بحث اشتغال‌زایی اهمیت دارد، گاهی تغییر یک روند و افزایش سرعت تولید می‌تواند به ایجاد اشتغال منجر شود.

کار را جزو زندگی بدانیم و لذت ببریم
نسرین یوسفی، کارآفرین نمونه استانی نیز با بیان اینکه ١۶ سال در صنعت خودرو کشور فعالیت داشته‌ام، گفت: دوسال است که وارد بخش خصوصی شده‌ام و در شرکت خودم فعالیت می‌کنم. وی با اشاره به اینکه اولین زن مدیر در صنعت قطعه سازی استان بوده است، گفت: مجموع مطالعاتی که داشتم، نشان می‌دهد وقتی در مسیرکسب و کار نوآوری ایجاد کنید، حتی اگر نفر اول سازمان‌تان نباشید می‌توانید کارآفرینی کنید.
یوسفی ضمن اشاره به اهمیت اصلاح نگرش به مسئله اشتغال زنان گفت: اگر کار را جزوی از زندگی‌مان بدانیم، از فعالیت لذت می‌بریم و کارمان را بهتر انجام می‌دهیم. متأسفانه یا خوشبختانه درفرهنگ جامعه ایران، دختران از بدو تولد به عنوان مادر شناخته می‌شوند و از آن‌ها توقع می‌رود که دوخت و دوز و پخت و پز را بیاموزند. زنان کمتر به عنوان فردی شاغل شناخته می‌شوند.

تفکرات غلط در حوزه کارآفرینی
یوسفی با اشاره به تفکرات غلطی که در حوزه کارآفرینی میان مردم ایران شکل گرفته است، گفت: در ایجاد هر کسب و کار نو، اولین گام شناسایی رقبا و تحقیق بازار است؛ اما در کشور ما این تصور به وجود آماده است که برای ایجاد اشتغال ابتدا سریع وام می‌گیرند و وارد حوزه سرمایه‌گذاری می‌شوند و بعد در چرخه بازپرداخت وام گیر می‌کنند و مشکلات بعدی به‌وجود می‌آید.وی تصریح کرد: در پروسه تولید هر کالا و ایجاد هر اشتغالی قبل از ورود به حوزه سرمایه‌گذاری باید تولید آزمایشی انجام شود و نمونه‌ای برای بررسی به بازار ارائه شود که متأسفانه بسیاری از فعالان اقتصادی ما به این مسائل بی‌توجه هستند.
وی در ادامه ضعف دانش در حوزه حسابداری و آنالیز قیمت تولید را از دیگر مشکلات اصلی خواند و گفت: مشاوره‌های کسب و کار در کشور به درستی انجام نمی‌شود و مشاوره‌های موجود بیشتر ناظر به مباحث تئوریک است. این در حالی است که کشورهای موفق نظیر کره‌جنوبی دوره‌های آموزشی سخت‌گیرانه‌ای برای اعطای مجوز اشتغال دارند. به عنوان مثال مجوز تأسیس یک فروشگاه لباس پس از گذراندن کارگاه‌های آموزش روابط عمومی، طراحی داخلی و ... داده می‌شود.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی