کد خبر : 81264
/ 11:56
شناسایی ٣٢٠ بازار پرخطردر شهر؛

٩۴ درصد بازارهای مشهد ایمنی ندارند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: با وجود بازدید و صدور اخطارهای قانونی برای بازارهای ناایمن مشهد، تاکنون تنها ٢٠ بازار برای رفع نواقص و ایمن‌سازی اقدام کرده‌اند.

٩۴ درصد بازارهای مشهد ایمنی ندارند

محمد‌جواد ابوعطا-شهرآراآنلاین، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با اشاره به شناسایی ٣٢٠ بازار پرخطر در مشهد گفت: با وجود بازدید و صدور اخطارهای قانونی برای بازارهای ناایمن مشهد، تاکنون تنها ٢٠ بازار برای رفع نواقص و ایمن‌سازی اقدام کرده‌اند و به عبارتی، حدود ٩۴‌ درصد بازارهای مشهد ایمن نیستند.
  حسن‌ جعفری روز گذشته در نشستی خبری در آستانه چهارشنبه‌سوری، آخرین آمارهای ایمنی در مشهد را تشریح، و قدیمی‌ساز بودن بازارهای مشهد را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خود و سازمان متبوعش معرفی کرد.
طبق آمارهای آتش‌نشانی، مشهد دارای ٣٢٠ بازار، سرا و مرکز خرید است که متأسفانه هیچ‌کدام از این بازارها نه‌تنها تأییدیه ایمنی ندارند بلکه به علت بافت قدیمی و به‌روز نشدن سیستم‌های ایمنی‌شان، هرکدام می‌توانند با یک حادثه کوچک، یک بحران برای مشهد ایجاد کنند، مبحثی که نشست خبری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد را هم تحت‌الشعاع قرار داد.
جعفری دراین‌باره گفت: این بازارها غالبا قدیمی هستند و در گذشته مجوز ایمنی خود را دریافت کرده‌اند و در طول سال‌های گذشته هیچ مراجعه‌ای برای ایمن‌سازی مجدد خود نکرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه «ما هم می‌دانیم که به‌روز کردن سیستم‌های ایمنی بسیار پرهزینه است.» بیان کرد: با وجود این، اگر حادثه‌ای رخ بدهد، احتمال بروز خسارت‌هایی بزرگ‌تر و جبران‌ناپذیر همچون حادثه پلاسکو وجود دارد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با اشاره به اینکه تاکنون ٢٠ بازار برای دریافت تأییدیه ایمنی به آتش‌نشانی مراجعه کرده‌اند گفت: سرای مرتضوی و زیست‌خاور از جمله این بازارها هستند.
شناسایی ١٨٢ پروژه مرتفع در مشهد
جعفری درباره اقدامات آغازشده پس از حادثه حریق برج سلمان و پلاسکو که افکار عمومی را به امنیت ساختمان‌های بلندمرتبه حساس کرد تصریح کرد: پس از این حوادث، ١٨٢ پروژه خاص در مشهد شناسایی شد که به آن‌ها اخطار دادیم.
وی افزود: با ورود دادستانی به این پرونده و صدور اخطار پلمب، تاکنون تنها ۴٧ پروژه به ما مراجعه نکرده‌اند.
هیچ ترقه‌ای ایمن نیست
بخش دیگری از این نشست به چهارشنبه‌سوری اختصاص یافت، مراسمی که به گفته جعفری، یکی از رسوم کهن ایران است و آتش‌نشانی نیز در کنار مردم هست اما با برخی اقدامات هنجارشکنانه که می‌تواند شیرینی این ایام را به کام مردم تلخ کند و به کودکان، نوجوانان و سال‌خوردگان آسیب وارد کند مخالف است.
وی با اشاره به اینکه امروز هیچ ترقه‌ای ایمن نیست بیان کرد: شاید یک ترقه سیگاری به نظر بی‌خطر بیاید اما مکانی که منفجر می‌شود یا تجمیع آن‌ها در یک نقطه می‌تواند حوادث تلخی را رقم بزند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد با اشاره به آمار وقوع حوادث آتش‌سوزی‌ها و حوادث در ٩ چهارشنبه‌سوری گذشته مشهد گفت: طی این مدت، ٣٢١ حادثه در مشهد رخ داده است که آتش‌نشانان برای رسیدگی اعزام شده‌اند.
وی ادامه داد: در چهارشنبه‌سوری سال گذشته، ٣٣ عملیات داشتیم که چهار نفر مصدوم و یک نفر نیز کشته شد.
جعفری ادامه داد: در چهارشنبه پایان سال، علاوه‌بر آمادگی ۴٨ ایستگاه آتش‌نشانی، در ۴٠ نقطه دیگر مشهد که محل تجمع شهروندان است نیز به صورت سیار خودرو مستقر می‌شود.
مرگ ٩٣ شهروند در حوادث
رسیدگی به حوادث مختلف اعم از تصادف، حریق، آب‌گرفتگی و ... از رسالت‌های آتش‌نشانی است تا جایی که از ابتدای امسال تا‌کنون ١۵ هزار و ۵٠٠ عملیات از سوی آتش‌نشانان انجام شده است که ۴٣ درصد مربوط به حریق و ۵٧ درصد حادثه بوده است.
جعفری با بیان اینکه در این حوادث ٩٣ شهروند جان خود را از دست داده‌اند بیان کرد: تعداد عملیات‌های آتش‌نشانی در مقایسه با سال گذشته افزایش نداشته بلکه ٩/١ درصد نیز کاهش یافته است اما در همین حوادث، ٨١٨ نفر مصدوم شدند و بیش از هشت هزار نفر نجات یافتند.
جعفری با اشاره به افزایش هفت‌وسه‌دهم‌درصدی در آمار متوفیان، مصدومان و نجات‌یافتگان در مقایسه با سال قبل گفت: زمان رسیدن به محل حریق از ۴ دقیقه و ٢۵ ثانیه به ۴ دقیقه و ١٢ ثانیه کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه بیشترین عملیات‌های آتش‌نشانی با ٢٠ درصد در ناحیه ٢ شهرداری مشهد رخ می‌دهد بیان کرد: بیشترین حوادث شهری در نواحی٢و٩ شهرداری مشهد رخ می‌دهد.
جعفری درباره حوادث گازگرفتگی امسال به افزایش چهارونیم‌درصدی آن اشاره کرد و گفت: طی سال جاری، ٧٢ مأموریت گازگرفتگی داشته‌ایم که آتش‌نشانان به محل اعزام شدند. در این حوادث، هفت نفر کشته و سه نفر مصدوم شدند.
آتش‌نشانی مشهد به‌روز شده است
مدیرعامل سازمان آتش نشانی مشهد درباره تجهیزات آتش‌نشانی گفت:با خریداری یک بالابر پنجاه‌وشش‌متری در بدنه سازمان به کار گرفته شده است. دو بالابر هفتادودومتری نیز شده است که در نیمه نخست سال آینده وارد سیستم می‌شوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر، ١۵ هزار قلم تجهیزات امدادی و اطفایی در بدنه آتش‌نشانی به کار گرفته شده است که با حمایت‌های صورت‌گرفته، در مقایسه با دیگر کلان‌شهرها، از وضعیت مطلوبی برخورداریم ولی هنوز هم امکانات مورد نیاز ما به صورت صددرصدی تأمین نشده است.
وجود هزار خانه مسافر
جعفری در پایان به آمارهای خانه‌‌های مسافر گریزی زد و گفت: در حال حاضر، بیش از دو هزار خانه مسافر در مشهد شناسایی شده و طبق هماهنگی با استانداری، بازدیدهایی از این خانه‌های مسافر انجام شده است. این اماکن به صورت رسمی به آتش‌نشانی معرفی شده‌اند و تا جایی که امکان دارد، با توجه به امکانات محدود مالکان این اماکن، در صدد هستیم به صورت مرحله‌ای به رفع نواقص موجود همچون سیم‌کشی، نصب کپسول آتش‌نشانی و ... بپردازیم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی