• خانه
  • خراسان رضوی
  • تکمیل خط 2 قطار شهری و اتمام حفاری تونل خط 3 تا پایانه امام رضا(ع) در سال 97
کد خبر : 81277
/ 21:31
در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس مطرح شد؛

تکمیل خط 2 قطار شهری و اتمام حفاری تونل خط 3 تا پایانه امام رضا(ع) در سال 97

شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با لایحه شهرداری مشهد مبنی بر افزایش 100 تومانی بهای بلیت اتوبوس در سال 97 رای مثبت داد.

تکمیل خط 2 قطار شهری و اتمام حفاری تونل خط 3 تا پایانه امام رضا(ع) در سال 97

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با دستور کار بررسی لوایح بودجه سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسه تابعه برگزار شد.

ششمین دستور کار این جلسه نیز به بررسی بودجه سال 97 شرکت احداث قطار شهری که از حیث منابع و مصارف به مبلغ 56 میلیارد و 757 میلیون و 500 هزار ریال بوده و نسبت به بودجه سال گذشته 8 درصد افزایش داشته است اختصاص یافت که تصویب شد.

در تبصره‌های اختصاصی این شرکت نیز آمده است شهرداری مشهد مقدس موظف است، به گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که در صورت منع استفاده از درآمد حاصل از وجوه سپرده‌های اوراق مشارکت شهرداری، در تامین منابع شهرداری، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته مشکلی ایجاد نشود.

با رسیدن 5 واگن دیگر تا پایان سال جاری، تعداد واگن‌های خط 2 قطار شهری به 50 می‌رسد

دومین تبصره نیز می‌گوید شهرداری مشهد مقدس مکلف است گزارش وضعیت اجرای تعهدات ناشی از تجدید نظر در مبانی قرارداد خط 2 قطار شهری را حداکثر ظرف مدت سه ماه به کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر ارائه نماید.

در تبصره 3 تصریح شده است با توجه به اینکه برنامه‌ای در خصوص تامین منابع برای بازپرداخت اوراق مشارکت، علاوه بر تکالیف معینه از طرف شورای اسلامی شهر پیش‌بینی نشده است بر این اساس می‌بایست به منظور عدم غفلت از موارد مزبور، موضوع در کمیسیون مشترک اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها و کمیسیون تلفیق شورای شهر مورد مداخله قرار گیرد.

با افزوده شدن 50 واگن به خط 2 قطار شهری تا شهریورماه 97، این خط 100 واگنی می‌شود

کیانوش کیامرز، مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد مقدس نیز خبرهای خوشی برای مردم داشت.

وی بیان کرد: بعد از 6 سال، محور شریعتی بازگشایی شد که برای خودمان هم دردآور بود و حال می‌توانیم شادی را در چهره عابران پیاده این مسیر ببینیم.

وی ادامه داد: همچنین اول چهار راه گاز و چهار راه برق نیز بازگشایی شده است. طی چند روز آینده نیز میدان سعدی بازگشایی خواهد شد و به حالت اولیه خود بازخواهد گشت. در میدان راه آهن نیز در آینده نزدیک بازگشایی خواهیم داشت.

تکمیل خط 2 قطار شهری و اتمام حفاری تونل خط 3 تا پایانه امام رضا(ع) در سال 97

کیامرز افزود: شب گذشته 5 واگن دیگر از واگن سازی تهران به مشهد رسید و تا پایان سال 5 واگن دیگر هم می‌رسد و 50 واگن خط 2 در سال جاری تکمیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد مقدس بیان کرد: 50 واگن دیگر هم در سال آینده تا قبل از شهریور ماه به ناوگان افزوده می‌شود تا 100 واگن این ناوگان تکمیل شود.

وی تاکید کرد: احداث تونل خط 3 قطار شهری را تا پایانه امام رضا(ع) در سال آینده به اتمام می‌رسانیم در سال 97 نیز خط 2 قطار شهری تکمیل می‌شود.

یکی دیگر از دستور کارهای این جلسه، به بررسی نظریه کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال 97 سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس اختصاص داشت.

با رای مثبت اعضاء، بودجه سال 97 سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس از حیث منابع و مصارف مبلغ یک هزار و 873 میلیارد و 731 میلیون و 491 هزار ریال می‌باشد که با کاهش 26 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است؛ تصویب شد.

افزایش 100 تومانی بهای بلیت اتوبوسرانی شهرداری مشهد در سال 97

در تبصره‌های اختصاصی بودجه این سازمان آمده است:

1. شهرداری مشهد مقدس مکلف است حداکثر ظرف مدت دو ماه گزارش بهای خدمات سازمان اتوبوسرانی به حومه شهر مشهد را تهیه و نسبت به تامین اعتبار هزینه مذکور از طریق مراجع ذیربط اقدام و نتیجه را به شورای شهر ارائه نماید.

2. شهرداری مشهد مقدس مکلف است آن دسته از خطوط اتوبوسرانی که میزان تراکنش روزانه آنها کمتر از 350 تراکنش باشد، طی 6 ماه اول سال 97 به منظور جایگزینی آن با سرویس مینی‌بوس بخش خصوصی اقدام نماید.

3. بهای خدمات بلیت اتوبوسرانی در بخش سازمانی و خصوصی شهر مشهد با افزایش مبلغ 1000 ریالی و همچنین برای خطوط و اتوبوس‌های حومه شهر افزایش نرخ بلیت بر اساس جدول پیوست آلبوم بودجه به تصویب رسید.

4. شهرداری مشهد مقدس مکلف است با عنایت به کاهش 30 میلیارد ریالی ردیف پوشش هزینه‌های جاری در سازمان اتوبوسرانی نسبت به اعمال کاهش در ردیف‌های اعتباری بودجه سازمان اقدام و آلبوم را پس از انجام اصلاحات برای ممهور شدن به شورای اسلامی شهر ارسال نماید.

کاهش عمر ناوگان اتوبوسرانی از 7.5 سال به 6.2 سال در سال 97

علی اصغر نیشابوری، مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس در مورد علت کاهش بودجه این سازمان در سال 97 گفت: علت کاهش یکی این بود که در سال 96 تعدادی از خطوط حومه تبدیل به خطوط شهری شد که با الحاق بخش‌هایی از حومه شهر به محدوده شهر اتفاق افتاد لذا درآمدها کاهش یافت. همچنین بخشی از تراکنش‌ها به علت تراکنش‌های نقدی و فرار تراکنش کاهش یافته است.

وی افزود: اولویت اول ما کاهش عمر ناوگان است که خواسته اول مردم از شهرداری است تا اتوبوس‌های دارای کیفیت داشته باشیم. در سال آینده کاهش عمر ناوگان اتوبوسرانی را از 7 و نیم سال به 6.2 سال خواهیم داشت البته در اصل عمر مفید اتوبوس‌ها باید 5 سال باشد.

پرداخت یارانه 14 میلیارد تومانی سالانه برای سرویس دهی اتوبوسرانی به حومه مشهد

نیشابوری با اشاره به اینکه اعلام زمان دقیق رسیدن اتوبوس به ایستگاه یکی دیگر از برنامه‌ها می‌باشد، ادامه داد: 150 ایستگاه مجهز به این تجهیزات هستند که ایستگاه‌های دیگری نیز در سال آینده مجهز خواهند شد.

وی در مورد یارانه پرداختی به اتوبوس‌های حومه نیز گفت: حدود 3 میلیون تراکنش در سال در خطوط حومه داریم که در سال حدود 14 میلیارد تومان توسط شهرداری مشهد مقدس برای سرویس‌دهی در حومه یارانه پرداخت می‌شود که معادل چند برابر مبلغی است که در داخل شهر یارانه پرداخت می‌کنیم.

پرداخت یارانه 42 میلیارد تومانی شهرداری به اتوبوسرانی برای حمل و نقل ارزان‌تر مردم در سال 97

مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد مقدس خاطر نشان کرد: باید نرخ بلیت افزایش بیشتری داشته و حداقل 600 تومان برای سال 97 باشد درغیر اینصورت بار سنگینی را بر دوش شهرداری ایجاد می‌کند.

نیشابوری اضافه کرد: در گذشته یک سوم یارانه بلیت اتوبوس توسط دولت پرداخت می‌شد که در حال حاضر این رقم را دولت پرداخت نمی‌کند. در سال 96 شهرداری مشهد 36 میلیارد تومان یارانه بلیت اتوبوس پرداخت کرد که با 7 میلیارد تومان افزایش در اصلاح بودجه، این رقم به 42 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: درخواست داریم تا در لایحه جداگانه‌ای افزایش 600 تومانی بهای بلیت اتوبوس به شورای اسلامی شهر پیشنهاد شود.

محمد رضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این خصوص گفت: افزایش به یکباره بهای بلیت اتوبوس ممکن نیست و این کار باید تدریجی باشد. 

در ادامه این جلسه، با بررسی هفتمین دستور کار، اعضا به بودجه سال 97 سازمان عمران که از حیث منابع و مصارف به مبلغ 836 میلیارد ریال است و نسبت به بودجه سال گذشته 24 درصد افزایش داشته است رای مثبت دادند.

دستور کار بعدی این جلسه علنی نیز به بررسی بودجه سال 97 سازمان زمین و مسکن اختصاص داشت و در نهایت بودجه سال 97 سازمان زمین و مسکن که از حیث منابع و مصارف مبلغ 267 میلیارد و 574 میلیون و 19 هزار ریال است و با افزایش 257 درصدی نسبت به بودجه سال گذشته مواجه بوده است تصویب شد.

سوق پیدا کردن بودجه‌های شهرداری به سمت بودجه‌های غیر نقدی

جنگی، مدیر عامل سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد مقدس در مورد برنامه‌های این سازمان گفت: ما افزایش فعالیت‌هایی را در سال آینده داریم زیرا بودجه‌های شهرداری به سمت بودجه‌های غیر نقدی سوق پیدا کرده است.

وی افزود: شناسایی اراضی بزرگ مقیاس و اخذ حقوقات ورود به محدوده از این زمین‌ها از جمله برنامه‌های در دستور کار می‌باشد. استفاده از ظرفیت‌های مشارکت‌های مردمی در دستور کار است و برای زمین‌های شهرداری نیز اخذ سند خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: افزایش بودجه این سازمان در سال آینده نیز به صورت درآمد هزینه خواهد بود. در مصارف روی بازگشایی معابر نیز برنامه‌ریزی شده است. در بودجه جاری هیچ‌گونه افزایشی نداشته‌ایم.

شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس که نماینده شهردار در بررسی بودجه است، اظهار کرد: با توجه به تغییرات ساختاری، ظرفیت سازمان شاید به یک شرکت تبدیل شود و در این مورد مذاکراتی با وزارت کشور انجام شده است. به محض تغییر ساختار، فعالیت‌ها به سازمان اقتصادی منتقل خواهد شد و بودجه مربوطه نیز به سازمان مربوطه منتقل می‌شود.

اصلاح اساسنامه شرکت نمایشگاه‌ بین المللی و هفت حوض در دستور کار شورا

نهمین دستور کار نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر نیز به بررسی بودجه سال 97 شرکت نمایشگاه بین‌المللی شهرداری مشهد مقدس اختصاص داشت.

بودجه سال 97 شرکت نمایشگاه بین‌المللی که از حیث منابع و مصارف به مبلغ 220 میلیارد و 590 میلیون ریال است با افزایش 19 درصدی نسبت به بودجه سال گذشته، تصویب شد.

در تبصره اختصاصی این مصوبه آمده است:

شرکت نمایشگاه بین‌المللی مشهد مکلف است چنانچه شهرداری مشهد مقدس، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته درخواست برگزاری نمایشگاه داشته باشند، هزینه آن را با اعمال تخفیف 50 درصد در حساب‌های فی ما بین منظور و به صورت خرید خدمت در مقابل خدمات نمایشگاه به شهرداری مشهد تسویه خواهد نمود.

شهریار آل شیخ، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد مقدس بیان کرد: ساختار نمایشگاه بین‌المللی هنوز به تایید شهرداری مشهد نرسیده است و در سیستم بودجه شهرداری نیز بودجه این شرکت هنوز ثبت نشده است که باید اصلاح شود.

محمد رضا حیدری، رییس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز تاکید کرد: در قالب اصلاح اساسنامه، دغدغه اعضای شورای شهر در مورد بودجه و ساختار شرکت نمایشگاه بین‌المللی مدنظر قرار گیرد چون هنوز اساس‌نانه این شرکت و هفت حوض به تصویب شورای اسلامی شهر نرسیده است.

ورود سرمایه‌گذاران به هفت حوض

دهمین و آخرین دستور کار این جلسه علنی نیز به بررسی بودجه سال 97 شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض اختصاص داشت که مبلغ بودجه این شرکت از حیث منابع و مصارف 67 میلیارد و 195 میلیون و 603 هزار ریال می‌باشد و با افزایش 19 درصدی نسبت به بودجه سال گذشته، رای مثبت اعضا را جلب کرد.

در تبصره‌ اختصاصی این شرکت آمده است:

1. شهرداری مشهد مقدس مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه نسبت به پیگیری تحقق منابع درآمدی پیش‌بینی شده سال 97 و سنوات گذشته از محل سهم 10 درصد موسسه توسعه گردشگری سازمان همیاری ها و همچنین منابع درآمدی حاصل از سرمایه گذاری بخش خصوصی اقدام نموده و در صورت عدم تامین منابع مذکور جهت مصارف جاری، اثرات ان را از محل منابع در اصلاح بودجه سال 97 شرکت هفت حوض جبران نماید.

زینل‌پور، مدیر عامل شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت حوض در مورد برنامه‌های این شرکت اذعان کرد: در افقی که طراحی کرده‌ایم ارتقای توان گردشگری منطقه برای توازن بین غرب و شرق مشهد مدنظر است. هفت حوض، سایت فراغتی و تفریحی برای مشهد و حفاظت از ارضی طبیعی و جلوگیری از تصرف این ارضی را انجام می‌دهیم تا منطقه ای گردشگری در تراز ملی داشته باشیم.

وی افزود: قرار بود 125 میلیارد تومان در طی 5 سال در هفت حوض هزینه کنیم که تنها 16 میلیارد هزینه شده است. قرار شده بخشی از پروژه‌ها را به بخش سرمایه‌گذاری سوق دهیم تا این شرکت نیز به استقلال مالی جهت تامین هزینه‌های نگهداری هفت حوض دست یابد.

ادامه بررسی لوایح بودجه سال 97 سازمان‌ها، شرکت‌ها و موسسه تابعه شهرداری مشهد مقدس به فردا 22 اسفند آخرین جلسه علنی این شورا در سال 96 موکول شد. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی