• خانه
  • یادداشت
  • اهمیت توریسم مداری در مشهد(٢)
کد خبر : 81292
/ 12:31
مهدی تقوایی

اهمیت توریسم مداری در مشهد(٢)

به ۴ دلیل مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام مورد توجه قرار گرفته‌است.

اهمیت توریسم مداری در مشهد(٢)

به ۴ دلیل مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام مورد توجه قرار گرفته‌است
١) در میان شهروندان مشهدی: در لایه اول، ابتدا باید شهروندان مشهدی اهمیت این عنوان را دریافته و احساس کنند که این نام‌گذاری بر سرنوشت آن‌ها به طور مستقیم یا غیرمستقیم اثر
گذاشته است.
تجربه جهانی نشان می‌دهد که معمولا کلان‌شهر‌هایی که از این دست عناوین بهره‌مند می‌شوند، با جذب بودجه و امکانات بیشتر، فرصت میزبانی جشنواره‌ها و میتینگ‌های جذاب کشوری، منطقه‌ای و یا جهانی را می‌یابند که این خود به کاهش مشکلات آن شهر کمک
می‌کند.
٢) در سطح ملی: انتظار این است که در سطح ملی، افکارعمومی نسبت به ظرفیت‌های فرهنگی شهر مشهد حساس شده و این مطالبه از مسئولان صورت گیرد تا توجه بیشتری به این ظرفیت‌ها شود. مدت‌هاست که مشهد از مشکلاتی چون حاشیه نشینی، آلودگی هوا، ترافیک، فقدان زیرساخت‌های مناسب شهری و مسائلی از این دست رنج می‌برد.
این مشکلات برازنده شهری نیست که می‌تواند پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد. مشهد به عنوان یک شهر زیارتی، در رقابت با شهرهای بزرگ دیگر جهان اسلام به این موقعیت دست یافته‌است بنابراین باید عزمی ملی به وجود آید تا با کاستن از مشکلات این شهر، مشهد به جایگاه مناسب ملی خود دست یابد.
معرفی رسانه‌ای ظرفیت‌های مشهد برای سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی برای توسعه نقش مشهد در دیپلماسی فرهنگی کشور، کمک ویژه دولت و مجلس برای تخصیص ردیف بودجه مستقل شهر مشهد برای پاسخ به نیاز زائران و نیز باور به ملی بودن شهر مشهد، ازجمله ضرورت‌های سیاست‌گذاری فرهنگی سال ٢٠١٨ در سطح ملی است.
٣) اهمیت مشهد در جهان اسلام: در سطح منطقه‌ای نیز انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام حائز اهمیت است. مشهد، مهد فرهنگ رضوی و فرهنگ رضوی، نماد فرهنگ شیعی است. فرهنگی مبتنی بر عقلانیت و معنویت که از هرگونه افراطی‌گری
مبراست.
این فرهنگ، بهترین وسیله برای مبارزه فرهنگی با تندروی در جهان اسلام است. بنابراین همه دولت‌های اسلامی که نگران رسوخ تفکر تروریستی در کشور خود هستند، می‌توانند با تکیه بر فرهنگ رضوی، اسلام ناب را که مرزبندی آشکاری با اسلام تروریستی دارد، ترویج کنند و مشهد را شهری بدانند که می‌تواند به آن‌ها برای مبارزه با افراطی‌گری و خشونت دینی،
کمک کند.
در زمانه‌ای که داعش، نماد فرهنگ اسلامی معرفی می‌شود و اقدامات تحریک‌آمیز این گروه در نابودی میراث تاریخی و سوزاندن کتاب‌ها و اعدام نخبگان، به نام اسلام نوشته می‌شود، معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، آبرو بخشیدن به سرزمین‌های اسلامی و فرصتی برای معرفی اسلام واقعی است که جهان اسلام نباید از آن غفلت کند.
۴) مشهد، شهری بین‌المللی: در نهایت، در سطح جهانی هم مشهد می‌تواند به عنوان یک نماد و نشان فرهنگ اصیل شیعی، معرفی شود.
برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر از سرتاسر جهان و تکیه رایزن‌های فرهنگی ایران در کشورهای مختلف بر اهمیت شهر مشهد، می‌تواند از مشهد فرصتی برای ارتقای دیپلماسی عمومی ایران ساخته و نشان دهد که شهرهای ایران، پررونق و جذاب، نشانی از سرزندگی دینی دارند و این موضوعی است که در جهان خالی از معنویت امروز، می‌تواند الهام بخش باشد.
بنابراین انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، یک‌بار دیگر نشان می‌دهد که اگر سیاست‌گذاران، نگاه‌های تمرکزگرایانه خود را کنار گذاشته و به ظرفیت‌های همه شهرهای ایران توجه کنند، آنگاه می‌توانند ضمن کاهش بار موجود بر دوش تهران، توان کشور را متناسب با ویژگی هر شهر کشور، توزیع کرده و به این ترتیب زمینه توزیع مناسب جمعیت را فراهم آورند.

مدرس دانشگاه پیام نور مشهد / مهدی تقوایی
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی