• خانه
  • اقتصادی
  • ۵٠٠هزار تومان هزینه اقامت روزانه یک خانوار در مشهد؛
کد خبر : 81298
/ 14:25
بیش از ۶۰ درصد هزینه‌ زائران مربوط به اقامت و خوراک است

۵٠٠هزار تومان هزینه اقامت روزانه یک خانوار در مشهد؛

یکی از مهم‌ترین نیازهای گردشگران درهرشهر، مکان‌مناسب برای اقامت است. برای زائران در مشهد، نزدیک بودن محل اسکان به حرم مطهر امام هشتم (ع) یکی از گزینه‌های مهم در انتخاب این مکان است.

۵٠٠هزار تومان هزینه اقامت روزانه یک خانوار در مشهد؛

ملیحه فلاح- مشهد به دلیل وجود بارگاه مطهر امام رضا(ع)، در تمام روزهای سال همواره میزبان زائران و گردشگرانی از تمام ایران و همچنین کشورهای همسایه است اما با آغاز فصل بهار و تعطیلات نوروزی میزان حجم ورودی زائران به مشهد چند برابر می‌شود.
در این میان یکی از مهم‌ترین نیازهای گردشگران درهرشهر، مکان‌مناسب برای اقامت است. برای زائران در مشهد، نزدیک بودن محل اسکان به حرم مطهر امام هشتم (ع) یکی از گزینه‌های مهم در انتخاب این مکان است. با این حال هرسال درایام نوروز مسافران با مشکل افزایش هزینه اقامت در مشهد مواجه می‌شوند، مسئله‌ای که سبب شده‌است تا آن‌ها مدت اقامت دراین شهر را کاهش دهند.

١٢٠ هزارتومان هزینه یک شب اقامت در مشهد
در این رابطه جانشین معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، می‌گوید: درکشور ما اطلاعات ثبت شده و دقیقی برای استناد وجود ندارد. اما بر اساس گزارش‌های میدانی و تحلیلی میانگین هزینه یک شب اقامت، پذیرایی و خرید سوغات برای هر فرد در مشهد در سال ٩۶، به صورت متوسط ۱۲۰ هزار تومان برآورد شده است.
یوسف بیدخوری با اشاره به این موضوع که مشهد از کم‌هزینه‌ترین شهرهای گردشگری در ایران است، می‌افزاید: ۴۰۰ مهمان‌پذیر ارزان قیمت و ۳۱۷ هتل آپارتمان با قیمت مناسب، امکانات بسیار خوبی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. وی خاطر نشان می‌کند: در حدود ۵۰ هتل ۳ ستاره و ۳۵ هتل ۴ و ۵ ستاره وجود دارد که قیمت اقامت در این مکان‌ها نیز ۳۰ درصد از میانگین قیمت کشوری پایین‌تر است. بیدخوری ادامه می‌دهد: از پنج ماه گذشته تیم‌های بازرسی برای بررسی مجوز واحدهای گردشگری و ابلاغ نرخ مصوب وارد عمل شده‌اند. به دلیل رقابت بالا و نبود مسافر در بعضی از فصل‌ها هتل‌داران تخفیفاتی را در نظر می‌گیرند اما با شروع تعطیلات این تخفیفات حذف می‌شود و این تصور پیش می‌آید که قیمت‌ها افزایش یافته است. این در حالی است که قیمت واحدهای اقامتی در استان تا پایان شهریور سال بعد هیچ افزایشی نخواهد داشت. وی مشهد را قطب صنعت هتل‌داری کشور دانست و گفت: در مشهد برای تمام قشرها اقامتگاه مناسب وجود دارد و زائران و مسافران در نوروز امسال هیچ مشکلی برای اقامت نخواهند داشت.

نصب منشور حقوق گردشگران در آژانس‌ها
وی با اشاره به تفاوت قیمت‌ها به علت نوع خدمات ارائه شده از سوی تورها، می‌گوید: با توجه به فضای رقابتی در مشهد و ارائه خدمات مناسب این قیمت‌ها در بیشتر مواقع از مبلغ ابلاغی اتحادیه کمتر می‌شود. جانشین معاونت گردشگری با بیان این موضوع که آژانس‌ها موظف هستند متن منشور حقوق گردشگری را در آژانس خود نصب کنند، می‌گوید: مسافران و گردشگران حق دارند از تمام حقوق خود آگاه و از جزئیات قرارداد مطلع باشند. بیدخوری با اشاره به این موضوع که در صورت بروز هر مشکلی کمیته رسیدگی به شکایات در استان به شکایات گردشگران رسیدگی خواهد کرد، بیان می‌کند: در صورتی که آژانس با گردشگران قرارداد نداشته باشد جریمه خواهد شد، چون شکایات بر اساس قرارداد منعقد شده و نوع خدمات ارائه شده توسط آژانس، بررسی می‌شود.وی تصریح می‌کند: از تمام هتل‌ها و آژانس‌ها ضمانت بانکی دریافت کرده‌ایم و در صورت دریافت شکایت از سوی مسافران اگر کمیته فنی رسیدگی به شکایات به این نتیجه برسد که حق با مسافر است از ضمانت بانکی برای پرداخت دین به شاکی استفاده خواهد کرد.

۵٠٠هزارتومان هزینه اقامت هر خانوار
همچنین رئیس اتحادیه هتلداران مشهد می‌گوید: ارزان‌ترین شهر ایران در تمام زمینه‌ها مشهد است. محمد قانعی با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در زمینه متوسط هزینه هر مسافر برای یک روز اقامت در مشهد می‌افزاید: بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در تابستان امسال متوسط هزینه‌های انجام شده توسط هر مسافر ۱۲۵ هزار تومان در روز است. این مبلغ شامل هزینه‌های اقامت، حمل‌ونقل درون‌ شهری، خوردوخوراک و سوغات است. براین اساس به صورت میانگین هزینه اقامت یک خانوار چهار نفره در مشهد روزانه ۵٠٠هزارتومان است. قانعی خاطرنشان کرد: بیش از ۶۰ درصد این هزینه‌ مربوط به اقامت و خوراک است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی می‌گوید: حداقل هزینه یک شب اقامت به همراه صبحانه، ناهار و شام برای یک نفر در روز ۲۵ هزار تومان است و حداکثر آن در هتل‌های گران‌قیمت بیش از ۲۵۰ هزار تومان است. قانعی وجود نظارت و رقابت مثبت بین هتلداران را دلیل اصلی ارزان بودن اقامت در مشهد می‌داند و اظهار می‌کند: میانگین هزینه برای اقامت در هتل‌های دو، سه و چهار ستاره که امکانات آن متوسط به بالاست حدود ۷۰ هزار تومان است اما قیمت رسمی در نرخ‌نامه‌ها حدود دو برابر این مبلغ است که با نظارت‌های صورت گرفته برای افزایش رفاه زائران و وجود رقابت مثبت این قیمت به نصف کاهش یافته است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی