کد خبر : 81317
/ 09:06
شهرداری و شورای شهر مشهد با انحصار طلبی مخالف اند

شهرآرا در مسیر خودکفایی؛

آخرین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد در سال‌٩۶، روز گذشته برگزار شد تا اعضای شورا چند روز مانده به تحویل سال جدید به بررسی لوایح باقی‌مانده از بودجه سال٩٧سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه مدیریت شهری بپردازند.

شهرآرا در مسیر خودکفایی؛

امیرعلی قاسمی‌مقدم- آخرین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد در سال‌٩۶، روز گذشته در تالار شهر برگزار شد تا اعضای شورا چند روز مانده به تحویل سال جدید به بررسی لوایح باقی‌مانده از بودجه سال٩٧سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه مدیریت شهری بپردازند. درجریان بررسی این لوایح، بهای خدمات مترو در سال‌٩٧ با ١٠٠‌تومان افزایش نسبت‌به سال‌٩۶، ۶۵٠‌تومان تعیین شد. آن‌طور‌که رئیس کمیسیون تلفیق شورا اعلام کرد، شهرداری مشهد به‌همراه لایحه بودجه سازمان تاکسی‌رانی، درخواستی برای افزایش بهای خدمات ارائه نکرده است و بنابراین فعلا خبری از بیشتر‌شدن نرخ کرایه تاکسی نخواهد بود.
یکی از دستورکارهای هشت‌گانه جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر، به بررسی بودجه سال٩٧ مؤسسه فرهنگی شهرآرا اختصاص داشت. اعضای شورا پس‌از بحث و بررسی، بودجه این مؤسسه را برای سال آینده از حیث منابع و مصارف به مبلغ ١۵میلیارد و ۶٩میلیون تومان تصویب کردند.
به گفته رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر، منابع و مصارف بودجه سال٩٧ مؤسسه فرهنگی شهرآرا، نسبت‌به سال‌٩۶، ١٧‌درصد افزایش داشته است.
بتول گندمی افزود: در بخش منابع حاصل از درآمدهای عمومی، بودجه مؤسسه فرهنگی شهرآرا ١٧درصد رشد را تجربه کرده و از رقم ١٢‌میلیارد و ٧١۴‌میلیون‌تومان در سال٩۶ به ١۴‌میلیارد و ۴٢٩‌میلیون‌تومان در سال٩٧ رسیده است.
وی از رشد ٣۴٨‌درصدی بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مؤسسه شهرآرا در سال٩٧ خبر داد و گفت: اعتبارات این بخش از رقم ١۴٣‌میلیون و ۶٢۵‌هزار‌تومان در سال٩۶ به رقم ۶۴٣‌میلیون و ۶٢۵‌هزار تومان در سال٩٧ افزایش یافته است.

کاهش یارانه پرداختی به روزنامه شهرآرا
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا در ادامه جلسه علنی شورا، به تشریح رویکردهای این مؤسسه در سال آینده پرداخت و گفت: از اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار مشهد که در شش‌ماه گذشته به مجموعه شهرآرا اعتماد کردند، تشکر می‌کنم.
مجید خرمی افزود: میزان یارانه پرداختی به روزنامه شهرآرا به‌شدت کاهش یافته و رقم آن از دومیلیارد و ۶٠٠‌میلیون تومان در اصلاح بودجه سال٩۶ به یک‌میلیارد و ٨٠٠‌میلیون‌تومان در بودجه سال٩٧ رسیده است.
وی ادامه داد: در بودجه سال٩٧ مؤسسه فرهنگی شهرآرا، چهارمیلیارد و ٩٠٠‌میلیون‌تومان درآمد از محل آگهی‌ها پیش‌بینی شده که بخش عمده‌ای از آن، مربوط‌به آگهی‌های بخش خصوصی است.
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا بیان کرد: مجموع درآمدهای روزنامه شهرآرا از محل آگهی‌های بخش خصوصی از ابتدای امسال تا مهرماه فقط ٢٠‌میلیون تومان بود و بقیه هزینه‌ها از محل یارانه شهرداری تامین می‌شد.
وی ادامه داد: از همین حالا حدود یک‌میلیارد‌تومان آگهی برای سال٩٧ به فروش رسیده و اسناد مالی آن‌ها نیز توسط مؤسسه شهرآرا دریافت شده است.

ارائه پیشنهاد حذف چند تبصره
در ادامه جلسه علنی شورا، ماده واحده لایحه بودجه سال٩٧ مؤسسه شهرآرا به رأی گذاشته شد که به اتفاق آرا به تصویب رسید. سپس بررسی تبصره‌های اختصاصی بودجه این مؤسسه در دستورکار قرار گرفت.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر پس‌از قرائت تبصره‌ها، با طرح پیشنهادی، خواستار حذف بندهای ١، ٢ ،٣، ۴ و ٧ از نظریه کمیسیون تلفیق شد.
احسان اصولی افزود: طی سال‌های اخیر، شورای شهر و شهرداری مشهد در‌راستای حمایت از روزنامه شهرآرا، چند تبصره الزام‌آور در لایحه بودجه مدیریت شهری لحاظ می‌کرد که بر‌مبنای آن، فضای انحصار برای این مجموعه ایجاد می‌شد.
وی ادامه داد: پس‌از جمع‌بندی کمیسیون تلفیق درباره تبصره‌های بودجه سال آینده مؤسسه فرهنگی شهرآرا، جلسات کارشناسی با حضور مدیران شهری و اصحاب رسانه برگزار شد و بررسی‌های لازم دراین‌زمینه انجام گرفت.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بیان‌کرد: برای رفع این ابهام که شهرآرا در عرصه رسانه‌ای دارای رانت از‌سوی شورای شهر و شهرداری مشهد است، درخواست دارم که تبصره‌های ١، ٢ ،٣، ۴ و ٧ از نظریه مصوب کمیسیون تلفیق حذف شود.
وی گفت: به‌هیچ‌عنوان با افزایش کمک‌های مدیریت شهری به مؤسسات زیرمجموعه موافق نیستیم؛ لذا امیدواریم با حذف این تبصره‌ها از بودجه سال٩٧ مؤسسه فرهنگی شهرآرا، فضای رقابتی شکل بگیرد و هرگونه ابهامی در اذهان اصحاب رسانه و فعالان این عرصه برطرف شود.

شهردار مشهد با انحصار مخالف است
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا هم ضمن موافقت با پیشنهاد مطرح‌شده گفت: مهندس تقی‌زاده‌خامسی، شهردار مشهد، با هرگونه انحصار مخالف است. ما هم در مجموعه شهرآرا طبق نظر ایشان با انحصار آگهی‌ها مخالفیم و اعتقاد داریم که همه رسانه‌ها باید از آگهی‌های شهرداری سهمی داشته باشند.
مجید خرمی افزود: معتقدم همکاران بنده همان‌طور‌که توانستند در نمایشگاه مطبوعات بین روزنامه‌های ملی به‌صورت مشترک با روزنامه شهروند حائز رتبه نخست شوند و در جشنواره ابوذر نیز بیشترین تعداد عناوین را کسب کنند، در آینده نیز می‌توانند افتخار‌آفرین باشند.
وی بیان کرد: در ادامه گام‌های امسال، سال آینده شهرآرا را به رسانه‌ای رقابتی تبدیل می‌کنیم و نشان خواهیم داد که شهرآرا رسانه‌ای قابل اتکا برای سازمان‌ها و مجموعه‌های مدیریت شهری است.
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی شهرآرا گفت: از سال قبل تاکنون، این موضوع در برخی رسانه‌ها مطرح شده بود که از‌سوی شهرداری مشهد به روزنامه شهرآرا رانت داده می‌شود. امیدواریم این دسته از رسانه‌ها اخلاق حرفه‌ای را مدنظر قرار دهند و ضمن انعکاس موضوعات به‌صورت دقیق و منصفانه، اعلام کنند که هیچ‌گونه رانتی وجود ندارد.

مردانه وسط بیایید
رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر هم در‌این‌باره گفت: من مخالف حذف تبصره‌های پیشنهادی کمیسیون تلفیق در بودجه سال٩٧ مؤسسه شهرآرا نیستم، اما چون معمولا به افراط و تفریط عادت داریم، لازم است به نکته‌ای اشاره کنم.
بتول گندمی افزود: خیلی صحبت می‌کنیم از اینکه انحصار را برطرف کنیم و مبلّغ عده‌ای می‌شویم که خودشان کاملا در همه ابعاد انحصار را در شهر گسترش داده‌اند. خوب است که این افراد، مردانه وسط بیایند و آن‌قدر اقتدار داشته باشند که انحصار تبلیغی‌شان را از روی انسان‌های شریفی که در این شهر برای نظام و انقلاب سال‌ها کار کرده‌اند، بردارند.
وی بیان کرد: اگر یک اصلاح‌طلب در این شهر صحبت کند، حرف‌هایش کاملا سانسور می‌شود و این درحالی است که برخی‌ها صحبت از انحصار می‌کنند.
در‌نهایت پس‌از بحث و بررسی، اعضای شورای شهر به پیشنهاد حذف برخی از تبصره‌های نظریه کمیسیون تلفیق رأی مثبت دادند. متن این تبصره‌ها به این شرح است:
- شهرداری مشهد، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته موظف هستند تمامی آگهی‌های (تبلیغی، مناقصه و مزایده) خود را در روزنامه شهرآرا به چاپ برسانند و آگهی‌هایی که بنا به ضرورت لازم است در روزنامه‌های کثیر‌الانتشار دیگری منتشر شوند، در روزنامه‌ شهرآرا نیز منتشر گردد.
- سفارش‌های چاپ، نصب و اکران تبلیغات (نصب تبلیغات بر روی سازه‌های تبلیغات شهری اعم از بنر، پارچه، فلکسی و...) شهرداری، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به آن لازم است به مؤسسه شهرآرا ارجاع شود و هرگونه خرید خدمت این‌گونه از سایرین ممنوع می‌باشد.
- تمامی امور مربوط به ستاد خبری‌رسانه‌ای شهرداری مشهد، سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به آن که قابل واگذاری به پیمانکار می‌باشد، لازم است ازطریق مؤسسه شهرآرا انجام شده و واگذاری امور خبری و رسانه‌ای در شرایط مذکور، به‌غیر از مؤسسه فرهنگی شهرآرا ممنوع است.
- تولید و انتشار هرگونه ویژه‌نامه، نشریه و جریده و هرگونه اقلام چاپی در شهرداری مشهد، سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته لازم است ازطریق مؤسسه فرهنگی شهرآرا انجام شود. حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی و اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد درخصوص این مصوبه، گزارش کیفیت خدمات ارائه‌شده توسط مؤسسه فرهنگی شهرآرا را هر سه‌ماه‌یک‌بار به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نمایند.
- شهرداری مشهد موظف است درصورت عدم‌پرداخت مطالبات موضوع تبصره‌های ١ و ٢ و ٣ و ۴ این مصوبه به مؤسسه شهرآرا توسط سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته به شهرداری، حداکثر ظرف مدت یک ماه، راسا نسبت‌به برداشت مطالبات مزبور از سازمان مربوطه و تخصیص آن به مؤسسه شهرآرا اقدام نماید. مؤسسه شهرآرا موظف است گزارش اجرای این مصوبه را به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید.
البته در نظریه کمیسیون تلفیق برای بودجه سال٩٧ مؤسسه فرهنگی شهرآرا، هشت تبصره پیش‌بینی شده بود که چهارتبصره آن با رأی مثبت اعضای شورای شهر، به تصویب رسید.
براین‌اساس، مبانی محاسبه بهای خدمات و محصولات مؤسسه فرهنگی شهرآرا طبق تعرفه بهای مصوب در پیوست جداول آلبوم بودجه سالانه تعیین و مقرر شد در موارد مشخص‌نشده، نرخ اتحادیه صنفی ملاک عمل باشد.همچنین به شهرداری مشهد اجازه داده شد با هماهنگی، برای اشتراک کارکنان متقاضی شهرداری با شرایط پرداخت ٢٠درصد تخفیف توسط مؤسسه شهرآرا و ۵٠درصد تقبل هزینه از محل بودجه رفاهی کارکنان و ٣٠درصد الباقی توسط کارکنان اقدام کند.
در آخرین تبصره هم، شهرداری مشهد مکلف شد برای تعیین مکان برای ساختمان مؤسسه شهرآرا و انتقال آن در سال‌١٣٩٧ اقدام کند و معادل ریالی آن را از قسمت مصارف بودجه سال‌١٣٩٧ حوزه اقتصادی کاهش‌دهد.

جهت‌دهی برنامه‌ها به‌سمت فرهنگ شهروندی
در دیگر دستورکار بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر، بودجه سال‌١٣٩٧ سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد به مبلغ ۴٨‌میلیارد و ۵۶٨‌میلیون‌تومان به تصویب رسید که منابع و مصارف آن نسبت‌به سال‌٩۶، ٢۵‌درصد افزایش داشته است.
معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد درجریان بررسی این دستورکار گفت: با تعریف سرفصل‌های جدید آموزشی، برنامه‌های سازمان فرهنگی و اجتماعی به‌سمت فرهنگ شهروندی در ابعاد مختلف جهت‌دهی شده است.
هادی بختیاری افزود: تقویت هویت، حس تعلق خاطر و احساس مسئولیت درقبال شهر مشهد، یکی از رویکردهای سازمان فرهنگی اجتماعی به شمار می‌رود که بر‌اساس آن، برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای سال آینده انجام گرفته است. وی با بیان اینکه تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در دستورکار قرار دارد، گفت: به‌دنبال آن هستیم که از محل صرفه‌جویی‌ها و دیگر منابع سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، اعتبار مورد‌نیاز برای توسعه فضاهای فرهنگی شهر را تأمین کنیم.

ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند
بررسی لایحه بودجه سال٩٧ سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، دیگر دستورکار بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بود که پس‌از بحث و بررسی به تصویب رسید. بر‌این‌اساس، منابع و مصارف بودجه این سازمان برای سال آینده، ٢٧‌میلیارد و ٩۴٧‌میلیون‌تومان تعیین شد که نسبت‌به سال‌٩۶، ١٠۵‌درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد در‌این‌باره بیان کرد: در سال آینده، حول سه محور زیرساخت، هوشمندسازی سازمانی و هوشمندسازی شهری برای فراهم‌‌کردن زیرساخت‌های شهر هوشمند ‌تلاش می‌کنیم.
محمدجواد رجاییان افزود: هوشمندسازی شهر با حمایت از کسب‌و‌کارهای نوپا در دستورکار سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار دارد. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی