کد خبر : 81331
/ 11:35
اولین آمارهای چهارشنبه‌سوری مشهد از ٣٩ حادثه و ده‌ها مصدوم حکایت می‌کند

روسفیدی مشهد در سیاه‌ترین شب سال

ایران رسم‌های زیادی دارد که از گذشته تا‌کنون استوار بوده‌ و بدون تغییر محسوس به امروز رسیده‌اند.

روسفیدی مشهد در سیاه‌ترین شب سال

محمدجواد ابوعطا- شهرآراآنلاین، ایران رسم‌های زیادی دارد که از گذشته تا‌کنون استوار بوده‌ و بدون تغییر محسوس به امروز رسیده‌اند. بزرگ‌ترین آن‌ها نوروز و سفره‌های زیبای هفت‌سینش است که به یک جشنواره بزرگ همدلی تبدیل شده است. ایرانیان شب بلند یلدا را دارند که دور هم جمع می‌شوند و سیزده‌به‌در باز هم همه با هم به دامان طبیعت می‌روند و روزی خوش را پشت‌ سر می‌گذارند. اصلا از همان قدیم، روزها و مناسبت‌ها برای ایرانیان بهانه‌ای بوده است تا گرد هم جمع شوند و فارغ از زمانه و کار و بارشان، لحظاتی خوش را رقم بزنند، اما با شرمساری تمام، سال‌هاست رسم خوب چهارشنبه‌سوری که آغاز رسمی جشن‌های پایان سال بود و طلیعه‌ای برای نو شدن قلوب کنار همدیگر، به رسمی دست‌و‌پاگیر تبدیل شده است و هر سال چندین هزار نفر از افراد نیروی انتظامی، آتش‌نشانی، اورژانس، هلال‌احمر و ... در سراسر کشور و در مشهد باید بسیج شوند تا مراقب برخی رفتارهای عجیب شهروندان باشند.
به گزارش شهرآرا، چهارشنبه‌سوری سال‌هاست که از مدار محبت و مهربانی خارج، و به فضایی برای خالی کردن خشونت، خصومت، جامعه‌ستیزی و هرچه نامش را بگذارید تبدیل شده است. امسال هم چون سال‌های قبل مشهدی‌های زیادی شب گذشته در نقاط مختلف مشهد جمع شدند تا شب به‌ظاهر خوشی داشته باشند اما وقوع ٣٩ حادثه و مصدومیت ده‌ها نفر از شهروندان این شب را به بدقافیه‌ترین مصرع رسوم کهن ایرانیان تبدیل کرد.
١٧:٠٠- سر و کله‌ اولین حوادث مشهد ساعت ١٧ عصر دیروز در میدان شهدا، میدان حافظ، بولوار امام‌خمینی(ره) و بولوار توس پیدا شد و تا ساعت ٢٠، حدود ٢٠ حادثه به آتش‌نشانی گزارش شد. آتش‌ زدن لاستیک، ضایعات و خاشاک بیشترین علل حریق بود. همچنین عده‌ای با پرتاب نارنجک‌های دست‌ساز به خودرو عملیاتی ایستگاه شماره ١۴ آتش‌نشانی هنگام برگشت از مأموریتی در بولوار توس، برای امدادگران مزاحمت ایجاد کردند.
٢٠:٠٠- طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی طاهر‌زاده، رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تا این ساعت سه مصدوم به بیمارستان‌های خاتم‌الانبیا(ص)، امام‌رضا(ع) و هاشمی‌نژاد منتقل شدند.
٢٠:٢۴- سردار کریمی، فرمانده انتظامی خراسان‌ رضوی، با اشاره به آمادگی صددرصدی پلیس در مشهد گفت: تا این ساعت، در بازرسی از چند دستگاه خودرو و موتورسیکلت، دو هزارو ٣٠٠ فقره انواع مواد محترقه دست‌ساز خطرناک کشف شده است. این وسایل نقلیه توقیف و چند نفر که قصد هنجارشکنی داشتند دستگیر شدند.
٢٠:۴۴- اولین حادثه جدی شب گذشته در خیابان سرافرازان رخ داد. معاون سیاسی امنیتی دادستان مشهد علت آن را دپوی مواد محترقه اعلام کرد و گفت: در پی این حادثه، پنج نفر مصدوم شده‌اند و حال یک نفر نیز وخیم گزارش شده است.
٢١:٠٠- حسن حیدری، معاون امنیتی سیاسی دادستان مشهد، از مصدومیت دو کودک و دو نوجوان و انتقال آن‌ها به بیمارستان طالقانی خبر داد و گفت: پسربچه‌ای هشت‌ساله‌ از ناحیه گوش و دختربچه‌ای پنج‌ساله‌ از ناحیه صورت به علت برخورد ترقه با سر و صورتشان مصدوم شدند. یک دختر شانزده‌ساله نیز هنگام پریدن از روی آتش افتاد و دچار سوختگی شد. پسری یازده‌ساله هم ترقه در دستش منفجر شد و از ناحیه دست راست دچار جراحت شد و به بیمارستان طالقانی انتقال یافت.
٢١:۴٧- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی با اشاره به افزایش تعداد حوادث امسال و گفت: تاکنون ٣۵ حادثه و حریق به آتش‌نشانی گزارش شده است و طی هفت ساعت گذشته، تعداد تماس‌ها با سامانه تلفنی ۱۲۵‌ هزار و ٨٢٩‌ مورد بوده است.
٢٢:٠٠- قاضی هادی شریعت‌یار، معاون دادستان مشهد و سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه۶، نیز با حضور در محل حادثه انفجار سرافرازان گفت: چند جوان و نوجوان در حال ساخت مواد محترقه بوده‌اند که ناگهان انفجار رخ می‌دهد. سه نفر از این افراد مصدوم شدند و به بیمارستان انتقال یافتند. وضعیت یکی از مصدومان وخیم گزارش شده است. دو نفر از این افراد نیز دستگیر
شدند.
در این حادثه موج انفجار موجب ریختن شیشه‌های ساختمان و ترس شهروندان شد. در این میان، یکی از مصدومان به خبرنگاران، عوامل امدادی و خودروهای عبوری حمله کرد و به این افراد صدماتی رساند.
٢٣:٠٠- معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت‌: تا ساعت ٢٣ شب گذشته ٣٩ آتش‌سوزی در مشهد رخ داد که ٣٣‌ مورد از این عملیات‌ها مربوط به مهار آتش ضایعات و لاستیک در خیابان‌ها بود که با سرعت عمل آتش‌نشانان، از گسترش آن‌ها جلوگیری شد.
٢٣:١۵- طاهرزاده، رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نیز با اشاره به انتقال ١٣ مصدوم اورژانسی به بیمارستان گفت: دو نفر از این افراد خانم و مابقی آقایان بین ١١ تا ٢۵ سال بودند. شدیدترین حادثه نیز مربوط به سرافرازان بود که سه نفر به بیمارستان منتقل شدند. یک نفر تحت عمل جراحی قرار گرفت و بیشترین علت حوادث نیز سوختگی بود. این آمار به غیر از آمار افرادی است که خودشان به بیمارستان مراجعه کرده‌اند. جمع‌آوری این آمار زمان‌بر است و در اولین فرصت اطلاع‌رسانی خواهد شد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی