کد خبر : 81410
/ 17:56

سد شورا مقابل ساخت‌وساز در اطراف کمربند جنوبی

عضو شورای شهر مشهد: اراضی مجاور پروژه، کاربری‌های ورزشی و تفریحی خواهد داشت

سد شورا مقابل ساخت‌وساز در اطراف کمربند جنوبی

عادل افتخاری-شهرآراآنلاین، کمربند جنوبی مشهد یکی از کلان پروژه‌های شهری به حساب می‌آید که در دوره سوم شورای اسلامی شهر کلید خورد و حالا به عنوان یک پروژه نیمه کاره از شورای چهارم برای شورای پنجم به ارث مانده است. با وجود اجرای بخشی از این پروژه در دوره‌های گذشته مدیریت شهری، حالا این پروژه با انتقادهایی از سوی فعالان محیط زیست روبه‌رو شده است. با اینکه قاضی محمد بخشی‌محبی، سخنگوی شورای حفظ حقوق بیت‌المال اخیرا از تصویب طرح توقف اجرای پروژه کمربند جنوبی مشهد خبر داده اما باید توجه داشت که برای این کلان‌پروژه، تاکنون میلیاردها تومان هزینه صرف شده است و شاید توقف راهکار مناسبی برای تحقق خواسته‌های فعالان محیط زیستی نباشد.

رئیس کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری شورای شهر مشهد در این رابطه به شهرآرا، گفت: به منظور بررسی دغدغه سمن‌های زیست محیطی درباره پروژه کمربند جنوبی، جلسات مختلفی با نمایندگان این تشکل‌ها برگزار شده است.

محمد حاجیان شهری با بیان اینکه در مصوبه کمیسیون ماده 5 درباره پروژه کمربند جنوبی مشهد، پیوست زیست محیطی لحاظ نشده است، اظهار کرد: این در حالی است که مصوبه کمیسیون ماده 5 همان زمان توسط نماینده اداره کل محیط زیست خراسان رضوی به امضا رسیده بود.

تدوین پیوست زیست محیطی

وی افزود: طبق آخرین توافق صورت گرفته با تشکل‌های مردمی، مقرر شده پیوست زیست محیطی این کلان پروژه از سوی دانشگاه فردوسی مشهد تدوین شود و ادعاهای مطرح شده درباره خشک شدن چشمه‌ها یا تخریب مسیرها مورد بررسی قرار گیرد.

این عضو شورای شهر مشهد با انتقاد از طرح مسائل سیاسی در قالب مشکلات پروژه کمربند جنوبی شهر بیان کرد: این پروژه از شورای سوم آغاز و در دوره گذشته مدیریت شهری بخش عمده‌ای از آن تکمیل شد. شورای پنجم در حقیقت میراث‌دار پروژه‌ای است که در مراحل تکمیلی قرار دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون 170 میلیارد تومان برای احداث کمربند جنوبی هزینه شده است، گفت: توقف اجرای این کلان پروژه شهری نیازمند خرد جمعی و تصمیم‌گیری در سطح ملی است.

حاجیان شهری ادامه داد: نگرانی فعالان محیط زیست این است که با احداث کمربند جنوبی و ایجاد ارزش افزوده برای اراضی اطراف پروژه، مجدد شاهد ساخت و ساز مسکونی و تجاری در ارتفاعات جنوبی باشیم.

وی تاکید کرد: شورای پنجم به هیچ عنوان اجازه ساخت و سازهای غیرقانونی در اطراف کمربند جنوبی مشهد را نخواهد داد. اطمینان می‌دهیم که در اراضی مجاور پروژه مذکور، صرفاً کاربری‌های ورزشی و تفریحی اجرایی خواهد شد.

تصمیم‌گیری با خرد جمعی

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز با اظهار بی‌اطلاعی از مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال درباره پروژه کمربند جنوبی اظهار کرد: مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال هنوز به صورت کتبی به شورا ابلاغ نشده است.

محمدهادی مهدی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا، افزود: آخرین تصمیم درباره سرنوشت پروژه کمربند جنوبی مشهد مربوط به جلسه برگزار شده در دفتر معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری است و تاکنون ابلاغیه جدیدی دریافت نکرده‌ایم.

وی بیان کرد: در صورت ابلاغ مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال، موضوع را در شورای اسلامی شهر بررسی خواهیم کرد تا با همفکری و خرد جمعی تصمیم‌گیری مناسبی درباره پروژه کمربند جنوبی مشهد اتخاذ کنیم. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی