کد خبر : 81427
/ 09:47

فعالیت 3 پایگاه اهدای خون مشهد در ایام نوروز

مدیرکل انتقال خون خراسان‌رضوی از فعالیت ۳ پایگاه اهدای خون مشهد در ایام نوروز خبر داد.

فعالیت 3 پایگاه اهدای خون مشهد در ایام نوروز

حمید‌رضا اسلامی با اشاره به اینکه «درایام نوروز، ۳ پایگاه اهدای خون در سطح شهر فعال است»، اظهار کرد: این پایگاه‌‌ها بجز یکم و سیزدهم فروردین، در سایر روزها از ساعت ۹ تا ۱۳ و بعدازظهر از ساعت ۱۵ تا ۱۹ فعال هستند.

وی ادامه داد: پایگاه امام رضا(ع) واقع در خیابان دانشگاه روبروی خیابان کفایی، پایگاه امید، واقع در خیابان آیت‌الله شیرازی، نبش آیت‌الله شیرازی۳، مجتمع تجاری امید، طبقه‌ منهای ۱ و همچنین اتوبوسی در مجاورت حرم مطهر،۳ پایگاهی هستند که برای ایام نوروز تعبیه شده‌اند و مرتبا به کار خونگیری، ارسال خون و تهیه فرآورده‌های خونی برای۵۹ بیمارستان مشغول هستند.
 
 اسلامی با اشاره به اینکه «مصرف خون و فرآورده‌های خونی در استان بسیار بالا است»، بیان کرد: باتوجه به مصرف بالا و روز‌های سرد سال خصوصا در نیمه‌ی دوم اسفندماه که حجم عمل‌های جراحی بالا می‌رود، درحال حاضر ذخایر خونی استان وضعیت مناسبی ندارد و از میزان ذخایری که داریم راضی نیستیم؛ زیرا باید به میزانی ذخایر داشته باشیم که در صورت وقوع سیل، زلزله و... بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.
 
مدیرکل انتقال خون استان در خصوص طرح نذر خون فاطمی که از شهادت تا ولادت حضرت زهرا(س) برگزار شد، عنوان کرد: خون و فرآورده‌های خونی را باید مدیریت کنیم. هدف اینگونه طرح‌ها هم همین مدیریت است‌. به عنوان مثال در یک روز خاص اگر تولید بالا رود به دلیل اینکه عمر نگهداری خون پایین است  و آن را می‌توانیم ۳۰ تا ۳۵ روز نگهداری کنیم، باید برنامه‌ی مدون و متداوم داشته باشیم تا افراد به صورت برنامه‌ریزی شده در این طرح‌ها شرکت کنند، مخصوصا در ایام خاص مانند عاشورا ، تاسوعا و یا شب بیست‌و یکم ماه رمضان که استقبال بالا است ، نوبت‌دهی انجام می‌شود و افراد می‌توانند نذرشان را با نوبتی که می‌گیرند اداکنند.  
 
اسلامی تصریح کرد: از همین طرح‌ها ذخایرخونی ما اندکی افزایش پیدا کرده است و اگر این طرح‌ها نبود، نمی‌توانستیم پاسخگوی ۵۹ بیمارستان باشیم. قطعا اجرای این طرح‌ها تاثیر چشمگیری در پاسخگویی به مراجعین و افرادی که نیاز به فرآورده‌های خونی دارند، خواهد داشت.آمار نهایی میزان اهدای خون در پایان سال مشخص خواهد شد، اما حدود ۱ تا ۲ درصد افزایش اهدای خون نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

مدیرکل انتقال خون استان افزود: خواهش ما از مردم این است که اگر می‌خواهند در این روز‌های پایانی سال شاد شوند، شادی خودشان را با افرادی که شادی ندارند، تقسیم کنند، به راحتی می‌شود با اهدای خون، افرادی  را که در بیمارستان‌ها و پشت در اتاق‌های عمل هستند، شاد کرد. با اهدای خون هر فرد، ۳ نفر از فرآورده‌های خونی آن استفاده می‌کنند و به زندگی سالم و طبیعی‌ باز‌می‌گردند.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی