کد خبر : 81537
/ 17:09

چین: کره شمالی برای خلع سلاح قول داده است

چین از آمادگی رهبر کره شمالی برای خلع سلاح و دیدار با مقام‌های رسمی آمریکایی خبر داده است.

چین: کره شمالی برای خلع سلاح قول داده است

به گزارش شهرآرا آنلاین به نقل از تسنیم، چین امروز چهارشنبه اعلام کرد: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای خلع سلاح وعده و قول داده و حاضر است با مقام های آمریکایی دیدار کند.

این در شرایطی است که رهبر کره شمالی یک دیدار تاریخی با شی جین پینگ رئیس جمهور چین داشته و پکن نیز قول داده است تا روابط دوستانه با پیونگ یانگ را ارتقا دهد.

پس از دو روز گمانه زنی، چین و کره شمالی سرانجام تایید کردند که رهبر کره شمالی به پکن سفر کرده و با رئیس جمهور چین دیدار داشته است. وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای این سفر را غیر رسمی ارزیابی کرده است که طی روزهای یکشنبه تا چهارشنبه انجام شده است.

این نخستین سفر خارجی رهبر کره شمالی از سال 2011 میلادی است که به قدرت رسیده است. به نظر می رسد دیدار وی با رئیس جمهور چین مقدمه ای برای دیدار با مقام های ارشد کره جنوبی و آمریکا طی ماه های آینده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اشاره ای به وعده رهبر این کشور برای خلع سلاح یا دیدار آتی وی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه می نکرده است.

وزارت خارجه چین افزود: رهبر کره شمالی به رئیس جمهور چین گفته است که شرایط در شبه جزیره کره در حال بهبود است که علت آن طرح ابتکاری کره شمالی برای کاهش تنش ها و ارائه پیشنهاد مربوط به مذاکرات صلح است. کره شمالی اماده مذاکره با آمریکا و برگزاری یک نشست بین مقام های دو کشور است.

رهبر کره شمالی افزود: مساله خلع سلاح شبه جزیره کره قابل حل و فصل است ، اگر کره جنوبی و آمریکا به تلاش های ما با حسن نیت پاسخ دهند و فضای صلح و ثبات را ایجاد نمایند.

کاخ سفید نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که چین بخشی از جزئیات مربوط به سفر رهبر کره شمالی را به اطلاع دونالد ترامپ رسانده است. رئیس جمهور چین نیز یک پیام شخصی برای ترامپ ارسال کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: ایالات متحده تماس نزدیک خود با متحدان مان یعنی کره جنوبی و ژاپن را حفظ می کند. ما این تحولات جدید را نشانه دیگری از موفقیت کارزارمان در حفظ حداکثر فشار می دانیم که در حال ایجاد یک فضای مناسب برای گفتگو با کره شمالی است.

یانگ جیه چی دیپلمات ارشد چینی نیز قرار است فردا پنجشنبه با سفر سئول مقام های ارشد کره جنوبی از جمله مون جائه این رئیس جمهور این کشور را در جریان سفر رهبر کره شمالی قرار دهد.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی