• خانه
  • فرهنگی
  • استقبال بی‌نظیر مردم از اپرای عروسکی «رستم وسهراب»
کد خبر : 81604
/ 08:25
فرصتی فرهنگی که مدیریت شهری برای شهروندان مشهدی فراهم کرد

استقبال بی‌نظیر مردم از اپرای عروسکی «رستم وسهراب»

اپرای عروسکی رستم و سهراب در نوروز ٩٧ و هم‌زمان با روز ملی تئاتر در سالن تئاتر شهر مشهد اجرا شد.

استقبال بی‌نظیر مردم از اپرای عروسکی «رستم وسهراب»

 فهیمه جوان - اپرای عروسکی رستم و سهراب در نوروز ٩٧ و هم‌زمان با روز ملی تئاتر در سالن تئاتر شهر مشهد اجرا شد. این اپرای عروسکی به طراحی و کارگردانی بهروز غریب پور در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد و با همکاری برخی عوامل تئاتر مشهد اجرا شد.
هانی حسینی، هنرمند مشهدی که در گروه بازی‌دهندگان عروسک در اپرای «رستم و سهراب»، حرکت چندین عروسک را به عهده داشت، اجرای این اپرای عروسکی را در مشهد دلچسب توصیف کرد و گفت: این تئاتر حدود ١٢ سال قبل نیز در مشهد برگزار شده بود. این بار نیز به لحاظ اجرا، تجربه بسیار خوبی داشتیم و همکاری شهرداری با گروه به عنوان میزبان، همکاری خوبی بود و توانستیم کار را به بهترین شکل در مشهد اجرا کنیم و در نهایت تجربه‌ای لذت بخش و شیرین اتفاق افتاد. با اینکه در مورد تبلیغات کمی دیر اقدام شد اما استقبال بسیار بی نظیر بود و در هر سه اجرایی که داشتیم سالن کاملا مملو از تماشاگر بود.وی با بیان اینکه اپرای «رستم و سهراب» اولین اپرای عروسکی اجرا شده در ایران است، در مورد ویژگی‌های این نمایش گفت: شیوه عروسک‌گردانی و بازی دهندگی به عروسک در این نمایش، شیوه «ماریونت» یا «عروسک نخی» است که گروه آران همواره اپراهای خودش را با این تکنیک عروسکی روی صحنه می‌برد. این شیوه از سخت‌ترین روش‌های نمایش عروسکی است که عروسک‌ها بین ١٠ تا ١٣ رشته نخ دارند و ما به عنوان بازی‌دهنده عروسک، سعی می‌کنیم واقعی‌ترین حالت را برای حرکات عروسک ایجاد کنیم. این عروسک گردان افزود: بهروز غریب‌پور به عنوان کارگردان کار، همواره به دنبال این است که شکل، طراحی و رفتار عروسک‌ها روی صحنه، به عنوان بازیگر هر چه بیشتر به واقعیت نزدیک باشد تا بتواند تماشاگر را مجذوب کند.

یک انتخاب هوشمندانه
حسینی با اشاره به اینکه اجرای اپرای «رستم و سهراب» در قالب عروسکی، از روی محدودیت نبود بلکه یک انتخاب هوشمندانه بود، گفت: نمایش عروسکی جادویی دارد که در تئاتر زنده به هیچ وجه دیده نمی‌شود. در واقع عروسک را باید یک ابر بازیگر بدانیم. زمانی‌که عروسک فردوسی روی صحنه می‌خواند یا تهمینه روی صحنه زاری می‌کند یا شیهه کشیدن اسب سهراب روی صحنه، بازی‌هایی است که فقط می‌توان با عروسک‌ها به وجود آورد. این بازی‌ها را نمی‌توان از بازیگر و یا یک اسب واقعی روی صحنه به دست آورد.
وی افزود: ویژگی دیگر این گونه نمایشی، منحصر به فرد بودن عروسک‌هاست. وقتی نقشی را یک بازیگر به عهده می‌گیرد، ممکن است بازی‌های قبلی و عقبه آن بازیگر، بر روی برداشت مخاطب و درک تماشاگر از آن بازیگر اثر بگذارد. اما خاصیت عروسک‌ها این است که اساسا ساخته می‌شوند برای ایفای نقش آن شخصیت. یعنی از ابتدا عروسکی را می‌سازیم که فردوسی باشد و آن عروسک همواره فردوسی باقی خواهد ماند. بنابراین نمایش عروسکی نه تنها ما را محدود نمی‌کند بلکه ما را وارد فضا و اتمسفر خاصی می‌کند و به ما امکاناتی می‌دهد که می‌توانیم تماشاگر را تحت‌تأثیر قرار دهیم و کارمان را به بهترین شکل انجام دهیم.

توس خاستگاه این اپراست
این هنرمند جوان به حال و هوای خاص اجرای اپرای «رستم و سهراب» در مشهد نیز اشاره کرد و گفت: گروه آران تا کنون ٨ اپرای «رستم و سهراب»، «مکبث»، «عاشورا»، «مولوی»، «حافظ»، «سعدی»، «لیلی و مجنون» و «خیام» را در تهران اجرا کرده است که هر کدام حال و هوای خودش را داشته است. اما «رستم و سهراب» را زمانی که در مشهد و در نزدیکی آرامگاه فردوسی به روی صحنه می‌بریم، حال و هوای دیگری دارد. چون خاستگاه این اپرا شهر توس است که فردوسی در آن زیست می‌کرده است.
هانی حسینی در مورد میزان آشنایی مردم با اپرای عروسکی نیز گفت: با اینکه این گونه نمایشی سال‌هاست که در تهران اجرا می‌شود اما باز هم تعداد زیادی از مردم هیچ آشنایی با آن ندارند. به همین نسبت نیز مردم شهرهای دیگر از جمله مشهد از این هنر بی‌اطلاع هستند. در حالی که اپرا بسیار ظرفیت بالای فرهنگی دارد و می‌توانیم به واسطه اپرای ملی، فرهنگ و هنر ایرانی و به ویژه شعر ایرانی که در دنیا زبانزد است را معرفی کنیم. ما سعی کرده‌ایم هنرمندان شاخص و بزرگ کشور را در قالب اپرا به مردم بشناسانیم و طبیعتا اگر حمایت بیشتری اتفاق بیفتد ما هم می‌توانیم موفق‌تر عمل کنیم.
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی