• خانه
  • یادداشت
  • تولید با کیفیت راهکار حمایت از کالای ایرانی
کد خبر : 81656
/ 09:31
فرامرز مرادی

تولید با کیفیت راهکار حمایت از کالای ایرانی

هر چقدر کیفیت کالای ما بالا باشد،گرایش به خرید کالای ایرانی افزایش می‌یابد. اگر قرار باشد روی‌کالای بی‌کیفیت کار کنیم، سابقه ما در اذهان مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی خراب می‌شود.

تولید با کیفیت راهکار حمایت از کالای ایرانی

حمایت از کالای ایرانی عنوانی است که از سوی مقام معظم رهبری برای سال ٩٧ انتخاب شده است و ایشان اولویت اصلی کشور را همچنان مسئله اقتصاد دانستند و با تأکید بر محوریت تولید ملی این شعار را برای سال برگزیدند، این نام‌گذاری از چندین منظر دارای اهمیت است اما آنچه که در درجه نخست، اهمیت دارد این است که مردم به این تفکر برسند که مصرف کالای داخلی به معنای اشتغال برای جوانان این مرز و بوم و رشد اقتصاد داخلی و درنتیجه بهبود وضعیت معیشتی و سطح رفاهی جامعه است البته حمایت از کالای ایرانی تنها توصیه‌ای برای مصرف‌کنندگان در راستای خرید کالای داخلی نیست و تولیدکننده نیز باید مصرف کننده را محترم شمرده و بنا بر نیازهای جامعه کالایی با کیفیت و قابل رقابت با کالای مشابه خارجی ارائه دهد.
هر چقدر کیفیت کالای ما بالا باشد،گرایش به خرید کالای ایرانی افزایش می‌یابد. اگر قرار باشد روی‌کالای بی‌کیفیت کار کنیم، سابقه ما در اذهان مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی خراب می‌شود.
به نظر من هم‌زمان با توجه به کمیت، به کیفیت کار نیز باید اهمیت دهیم تا اگر مصرف‌کننده کالایی را دید که ساخت ایران است به آن اعتماد کند.
در این راستا باید بیشتر فکر کیفیت و کاهش قیمت تمام شده باشیم که بتوانیم سابقه کشور و برند ایرانی را حفظ کنیم. باید به کیفیت و قیمت توجه کرد و نباید توقع داشت مردم کالای ایرانی که کیفیت آن از کالای خارجی مشابه پایین‌تر است، خریداری کنند.

کالای مرغوب
باید توجه داشت که همواره واحدهای تولیدی به دنبال ارائه کالاهای با تنوع بیشتر و قیمت مناسب و رقابت‌پذیر بوده‌اند اما در این بین مشکلاتی بر سرراه تولید وجود دارد که نمی‌گذارد کالای ایرانی آن‌گونه که باید رشد کند و از جمله آن‌ها می‌توان به نرخ بالای تسهیلات بانکی، قوانین مازاد، بوروکراسی اداری، نظام مالیاتی و ... اشاره کرد. به عنوان مثال بانک‌ها با نرخ سود بالایی که از تولیدکنندگان دریافت می‌کنند هزینه تمام شده آن‌ها را افزایش می‌دهند. همچنین برخی از مسائل مالیاتی نیز در افزایش هزینه تولید بی‌تأثیر نیست از این رو برای تولید محصول با کیفیت باید به سمت بهبود فضای کسب و کار حرکت کنیم تا از این طریق هزینه تمام شده کاهش یابد.

راه های افزایش کیفیت تولید
با نگاهی به کشورهایی که اقتصاد قوی دارند به خوبی مشاهده می‌کنیم انواع حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ، کوچک و متوسط آن‌ها صورت می‌گیرد یکی از اقداماتی که از سوی این کشورها درراستای حمایت از کالای داخلی صورت می‌گیرد دریافت مالیات از فعالیت‌های غیرتولیدی است.
آنچه که مسلم است این بوده که اقتصاد ایران از مزیت بزرگی برخورداراست و آن هم یک بازار بزرگ مصرف برای تولیدات است و با توجه به اینکه تولید شکل نمی‌گیرد اگر تقاضا وجود داشته باشد یکی از راهکارهای حمایت از کالای داخلی تحریک تقاضاست به عنوان مثال هم‌اکنون تقاضاهای اجابت نشده بسیاری در بخش‌های تولیدی و صنعتی مختلف داریم که با کمی توجه به آن‌ها می‌توانیم علاوه بر حمایت از کالای ایرانی، در تولید آن‌ها نیز به خودکفایی برسیم.
برای تحقق واقعی حمایت از کالای ایرانی باید جلوی واردات بی رویه و قاچاق کالا به کشور گرفته شود چون آفت تولید همین دو مورد است و دولت در این بین نقشی اساسی دارد که باید به آن عمل کند، همچنین دولت باید با توجه به تولیداتی که در جامعه وجود دارد زمینه و بستر فعالیت‌های صادراتی را فراهم کند که نیازمند این امر نیز توسعه روابط خارجی با کشورهای منطقه و بازارهای صادراتی است.
آنچه که نباید فراموش کنیم این است که تولیدکنندگان باید به بحث نوآوری، بسته‌‌بندی مناسب، بازاریابی‌کارآمد، تبلیغات مؤثر، برندسازی، ارتقای بهره‌ وری و مصادیقی از این نوع توجه کنند چراکه تمامی این موارد در شکوفایی تولید و تحقق شعار سال بسیار مهم و نقش‌آفرین است.
*عضو هیئت رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی، فرامرز مرادی 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی