کد خبر : 81684
/ 11:01
بررسی آثار زیان بار تجارتی غیر قانونی که بازار تولید داخل را از بین می‌برد؛

قاچاق چمدانی علیه کالای ایرانی

مطابق اظهار نظر سخن‌گوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اواسط سال گذشته ٢/٨ میلیارد دلار کالای قاچاق از طریق تجارت چمدانی وارد کشور شده که بخش زیادی از آن مربوط به پوشاک بوده است.

قاچاق چمدانی علیه کالای ایرانی

الهام ظریفیان-شهرآراآنلاین، در این میان، سهم خراسان رضوی به علت هم‌مرز نبودن با استان‌های دارای مناطق آزاد تجاری در ورود کالاهای قاچاق چمدانی پایین است اما گشت و گذاری کوتاه در بازارهای شهر به‌خوبی نشان می‌دهد بخش درخور توجهی از این کالاها به علت زائرپذیر بودن مشهد روانه این شهر می‌شوند. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می‌شود که می‌بینیم رصد تجارت چمدانی به این دلیل که از مبادی رسمی و به شکل قانونی انجام نمی‌شود از سوی سازمان‌ها و کارگروه‌های استانی مبارزه با قاچاق کالا چندان ممکن نیست.
حذف سودآوری قاچاق چمدانی
جواد اطمینان، تولیدکننده نمونه پوشاک در خراسان رضوی، در‌این‌باره می‌گوید: پدیده قاچاق چمدانی که بیشتر پوشاک را هدف قرار داده است در مقایسه با قاچاق سازمان یافته در این زمینه آمار پایینی دارد اما بررسی تأثیر آن در کنار دیگر عوامل ضربه‌زننده به صنعت پوشاک، نشان می‌دهد این نوع قاچاق در عمل، بخش زیادی از بازار کالاهای ایرانی را گرفته است.
وی می‌افزاید: خراسان رضوی زمانی قطب پوشاک کشور محسوب می‌شد و این صنعت سهم زیادی در اشتغال‌زایی استان داشت اما در سال‌های اخیر و با آسیب‌های متعددی مانند قاچاق سازمان‌یافته، چمدانی و تقلب، نفسی برای آن باقی نمانده است. وی می‌گوید: باید کاری کرد که در عمل ورود کالا به صورت چمدانی چندان صرفه اقتصادی نداشته باشد تا افراد برای کسب درآمد به سوی تجارت چمدانی نروند. اطمینان تأکید می‌کند: وقتی فعالیت در حوزه تولید به دلیل مشکلات حاشیه سود اندک اما واردات چمدانی سود بالایی دارد، افراد زیادی برای کسب درآمد وارد این حوزه می‌شوند. از این رو، باید با حل ساختاری مشکلات تولید این‌ فعالیت‌ها را غیراقتصادی کرد. این مسئله با افزایش عوارض گمرکی حذف معافیت‌های ورودی مناطق آزاد و شناسایی افرادی که به صورت حرفه‌ای در این حوزه فعالیت دارند، امکان‌پذیر است.
میزان قاچاق چمدانی را نمی‌توان سنجید
دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالای خراسان رضوی نیز می‌گوید: میزان قاچاق چمدانی چندان قابل سنجش نیست و تنها آماری که می‌توان به آن استناد کرد میزان کشفیات ما در گمرکات و فرودگاه‌هاست.
محمد ابراهیم افشاری که معتقد است حمل کالا از طریق بار همراه مسافر و از مرزهای رسمی اصولا قاچاق محسوب نمی‌شود و در مقایسه با گذشته خیلی کمتر شده است، می‌افزاید: در ١١ ماه ٩۶ کل کشفیات کالای قاچاق در استان سه هزار و ١۵٧ میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه سال ٩۵، ١٩ درصد افزایش داشته است.
وی ادامه می‌دهد: از این میزان سهم پلیس مبارزه با قاچاق کالا ١/٩٢ درصد، مرزبانی ۶/١ درصد، سازمان صنعت، معدن و تجارت ٢/٣ درصد و گمرکات استان ٢/٣ درصد بوده است که کشفیات مرزبانی و گمرکات می‌تواند شامل قاچاق چمدانی و سایر موارد باشد.افشاری می‌افزاید: ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف‌شده در ١١ ماه سال گذشته، ٧۴۵میلیارد ریال بوده است که از این میزان، منسوجات (البسه و پارچه) با ارزش ٢٨٠ میلیارد ریال، اسباب‌بازی با ارزش ١٠٧ میلیارد ریال، لوازم آرایشی بهداشتی با ارزش ٩٣ میلیارد ریال و مصنوعات طلا و نقره با ارزش ۶۵ میلیارد ریال بیشترین سهم را داشته‌اند.
دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا به آمار متهمان دستگیرشده در این زمینه نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: تعداد متهمان دستگیرشده در ١١ ماه سال ٩۶، سه هزار و ٨۴٣ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٢٢ درصد کاهش داشته است. از سویی، تعداد باندهای متلاشی‌شده در ١١ ماه سال گذشته، ٣٩ مورد بوده که ١۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. این نشان‌دهنده بیشتر شدن کشفیات کلان قاچاق کالا در مقایسه با کشفیات خرد بوده است. افشاری همچنین با اشاره به آمار انهدام کالا در ١١ ماه سال ٩۶ می‌گوید: در این مدت، ٩١ تن و ٣٧٧ کیلوگرم به ارزش ٢۵ میلیارد ریال انهدام کالا داشته‌ایم که ١۶ درصد از لحاظ مقداری و ٣۴ درصد از لحاظ ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. این کالاها شامل کالاهای سلامت‌محور مثل مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی، سیگار و کالاهای ممنوعه مثل مشروبات الکلی، تجهیزات دریافتی از ماهواره، آثار سمعی و بصری مستهجن، و اموال تاریخی و فرهنگی بوده‌اند.
قاچاق چمدانی علیه کالای ایرانی
همچنین معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به تأثیر منفی پدیده قاچاق چمدانی بر کالای ایرانی می‌گوید: یکی ابزارهای مهم حمایت از کالاهای ایرانی جدا از تشویق مردم به خرید کالای داخلی افزایش قدرت رقابت‌پذیری کالای ایرانی است؛ یعنی کالای ایرانی در فضای خرید یکسان بتواند با کالای خارجی رقابت کند.علی باخرد می‌افزاید: بزرگ‌ترین ضربه‌ای که قاچاق چمدانی به اقتصاد ملی می‌زند این است که قدرت رقابت کالاهای ایرانی را به نفع کالای خارجی کاهش می‌دهد. کالای قاچاق که به صورت چمدانی و از مجاری قانونی وارد نشده و سود و عوارض گمرکی پرداخت نکرده است در یک رقابت منفی چون در سیستم توزیع ارزان‌تر عرضه می‌شود برای مصرف‌کننده هم جذابیت بیشتری دارد. چون سود و عوارض گمرکی که در همه کشورها جزو درآمدهای ملی محسوب می‌شود و جزء لاینفک واردات کالاست به کالای قاچاق تعلق نگرفته است، در یک رقابت ناسالم، بازار را از کالای ایرانی می‌گیرد.
وی ادامه می‌دهد: برای ما مهم این است که این رقابت منفی را از بین ببریم و برابری قدرت رقابت کالای وارداتی با کالای ایرانی را در یک فضای سالم تجاری ایجاد کنیم. به عبارت دیگر، هزینه‌های توزیع را برای کالای وارداتی در مقایسه با کالای ایرانی واقعی کنیم.
١١٠ میلیارد ریال کالای قاچاق در سال ٩۶
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به برنامه‌های سازمان متبوع خود برای حمایت از کالای ایرانی در سالی که با این عنوان نام‌گذاری شده است، می‌گوید: طی دو سال گذشته، هر سال در مبارزه با کالای قاچاق جهش خوبی در مقایسه با سال قبل داشته‌ایم. امسال هم سعی داریم در سطح عرضه و با جمع‌آوری کالاهای قاچاق و یکسان‌سازی فضای رقابتی، رقابتی سالم بین کالاهای ایرانی و وارداتی ایجاد کنیم.
باخرد با اشاره به اینکه در سال گذشته ١١٠ میلیارد ریال کالای قاچاق در سطح عرضه جمع‌آوری شده که از نظر ریالی در مقایسه با سال قبل از آن ١٢ درصد افزایش داشته است، می‌افزاید: حمایت از کالای ایرانی در هر استانی باید بومی‌سازی شود. اولویت ما در مبارزه با قاچاق کالا در استان کالاهایی است که مزیت تولید آن‌ها را داریم مثل پوشاک، کیف، کفش و منسوجات. دراین‌باره جلوگیری از مراکز عرضه تجمعی، یعنی کسانی که به صورت عمده کار قاچاق انجام می‌دهند، به‌ویژه در شکل جدید آن و با عنوان برند و واقعی‌سازی برندها و همچنین پدیده قاچاق چمدانی در اولویت است. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی