کد خبر : 81715
/ 08:33
وام ٢٠٠ میلیونی و افزایش سقف تسهیلات بازار مسکن مشهد را رونق می‌بخشد

چشم‌انداز‌ سال‌ خوب‌ مسکن

در حالی که تا اواسط سال گذشته بخش مسکن در مشهد در رکود به سر می‌برد و این مسئله خود را به صورت کاهش سرمایه‌گذاری در این بخش و از بین رفتن صدها فرصت شغلی در اقتصاد نشان داده بود، در شش ماهه دوم سال گذشته بنا به گفته کارشناسان حوزه مسکن، این بازار با افزایش نقل و انتقالات جانی دوباره گرفت.

چشم‌انداز‌ سال‌ خوب‌ مسکن

علیرضا ظهیری- در حالی که تا اواسط سال گذشته بخش مسکن در مشهد در رکود به سر می‌برد و این مسئله خود را به صورت کاهش سرمایه‌گذاری در این بخش و از بین رفتن صدها فرصت شغلی در اقتصاد نشان داده بود، در شش ماهه دوم سال گذشته بنا به گفته کارشناسان حوزه مسکن، این بازار با افزایش نقل و انتقالات جانی دوباره گرفت به طوری که در اواخر سال 96، میانگین افزایش قیمت مسکن در مشهد از میانگین تورم پیشی گرفت، مسئله‌ای که نشان از افزایش حجم خرید و فروش مسکن دارد. با این حال کارشناسان تأکید دارند تداوم رونق بازار مسکن نیازمند افزایش قدرت خرید شهروندان است براین اساس چند روز پیش وزیر راه و شهرسازی از افزایش تا سقف 200 میلیون تومانی وام مسکن خبر داده و وعده داده بود که با عملی شدن این کار بازار رونق بیشتری خواهد گرفت.

افزایش وام مسکن نقطه شروع رونق بازار مسکن
در این رابطه دبیرانجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با استقبال از احتمال افزایش سقف وام مسکن اظهارکرد: به طور قطع باید بین ٧۵ تا ٨٠ درصد قیمت مسکن برای اقشار ضعیف و زوج‌های جوان از طریق تسهیلات بانکی تأمین شود، بنابراین با توجه به قیمت مسکن در شهرهای بزرگ این افزایش قیمت اقدامی مثبت است. نعمت‌ا... ظریف با اشاره به سخنان عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، مبنی بر کاهش سود تسهیلات مسکن نیز گفت: اگر افزایش سقف تسهیلات به همراه کاهش نرخ سود آن اتفاق بیفتد به طور قطع رونق مثبتی را در بخش مسکن شاهد خواهیم بود.وی با بیان اینکه قیمت مسکن در مناطق مختلف مشهد تفاوت دارد، گفت: در مناطق قاسم‌آباد و الهیه مشهد، قیمت منزل مسکونی ٨٠ متری حدود ٢٠٠ میلیون تومان است و مناطق مرکزی‌تر نیز قیمت منزل ٧۵ متری حدود ٢۵٠ تا ٣٠٠ میلیون تومان است، بنابراین افزایش سقف تسهیلات می‌تواند در خانه‌دارشدن اقشار مختلف نقش بسزایی داشته باشد. وی گفت: براساس آنچه که در کشورهای توسعه یافته اجرا می‌شود، وام مسکن باید حداقل۶٠ تا ٧٠درصد از قیمت مسکن را پوشش دهد از این رو اگر وام مسکن به ٢٠٠ میلیون تومان برسد، کشور ما نیز به این رقم نزدیک می‌شود.ظریف با بیان اینکه اگر اقساط طولانی‌تر نشود، هر قسط وام جدید بیش از یک میلیون و ۶٠٠هزارتومان خواهد بود، گفت: اگر اقساط وام مسکن کاهش یابد، به طور حتم وام ٢٠٠میلیونی می‌تواند به رونق بازار کمک کند. اما اگر اقساط کاهش نیابد از این وام استقبالی نخواهد شد.

افزایش تسهیلات، بدون گرانی مسکن
در ادامه، عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری جلسه نمایندگان با وزیر راه و شهرسازی در روزهای پایانی سال ٩۶ برای بررسی رونق بازار مسکن، گفت: قبل از سال ٩٧ نمایندگان جلسه‌ای را با وزیر راه و شهرسازی داشتند و اعتراضات مردمی درباره وضعیت تسهیلات مسکن به وزیر اطلاع داده شد. حمید بنایی افزود: از همین رو، آقای آخوندی اعلام کرد که این موضوع بررسی‌می‌‌شود و درباره افزایش تسهیلات مسکن تصمیماتی اتخاذ خواهد شد بنابراین پیشنهادی برای افزایش سقف تسهیلات داده شد که امیدواریم این موضوع در بحث رونق بازار مسکن تأثیر خوبی داشته باشد. وی ادامه داد: از آنجایی که سوداگری از بازار مسکن حذف شده‌است، افزایش سقف تسهیلات مسکن سبب رشد جهشی قیمت‌ها در بازار نخواهد شد.بنایی گفت: براساس وعده وزیرراه وشهرسازی شرایط وام ٢٠٠ میلیونی به گونه‌ای خواهد بود که اقشاری با حقوق متوسط بتوانند اقساط آن را پرداخت کنند. به عنوان مثال احتمالا زمان بازپرداخت طولانی‌تر شود. وی گفت: قول‌هایی درباره کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن نیز داده شده‌است که این مسئله هم‌زمان با افزایش وام می‌تواند به رونق بازار کمک کند.

احتمال افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی قیمت مسکن
همچنین نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد با انتقاد از نحوه ارائه تسهیلات مسکن از سوی سیستم بانکی، بیان کرد: با توجه به مشکلاتی که این تسهیلات برای مردم ایجاد می‌کند، از جمله مدت بازپرداخت و سود بالای آن، گرایش مردم به این وام‌ها هنوز مناسب نیست، اما افزایش سقف تسهیلات می‌تواند تأثیر خود را در بازار بگذارد.
سید علیرضا علویان افزود: وام مسکن به شرطی می‌تواند سبب رونق شود که مردم توانایی پرداخت اقساط آن را داشته باشند.وی با اشاره به احتمال افزایش ٢٠ تا ٣٠ درصدی قیمت مسکن در سال ٩٧ گفت: امسال با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته به طور قطع سال خوبی برای بخش مسکن خواهد بود.
وی با بیان اینکه به دلیل افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت مصالح ساختمانی احتمال افزایش قیمت مسکن نیز محتمل خواهد بود، ادامه داد: با توجه به اینکه بازار مسکن جزو بازارهای امن برای سرمایه‌گذاری است و در مقایسه با بسیاری از بازارهای کاذب، نقطه امن سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، بنابراین این احتمال می‌رود که سرمایه‌ها دوباره به این بازار سوق داده شود و بازار مسکن در سال ٩٧ شاهد رونق خوبی باشد.
نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک مشهد در پایان یادآور شد: اکنون متوسط قیمت مسکن در مشهد به میزان هر متر مربع حدود سه میلیون تومان است که این احتمال می‌رود در سال ٩٧ قیمت هر متر مربع مسکن در مشهد به چهار میلیون تومان به صورت میانگین برسد. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی